planowanie - 15-04-2020

Szanowni Państwo! Drodzy Uczniowie !

Dzisiaj trochę przypomnienia o  wadze PLANOWANIA 🙂

Do planowania jesteśmy przyzwyczajeni na co dzień. Jednym z nas wychodzi planowanie lepiej, innym trochę gorzej… 🙂

Ale w codziennym życiu bardzo wiele z tego, co robimy, odbywa się według jakiegoś planu. Wieczorem zastanawiamy się na którą godzinę nastawić budzik, aby wstać odpowiednio wcześnie, by wziąć prysznic, zjeść śniadanie i zdążyć do szkoły.

Planujemy, o której musimy wyjść z domu, aby być punktualnie w szkole, itp. Planujemy czas nauki, spotkania z przyjaciółmi. Planujemy także rzeczy odległe w czasie – wyjazd, wakacje, egzaminy. Są osoby, które łatwo akceptują, jeśli w ich planach zajdą zmiany, spowodowane przez coś niezależnego od nich. Ale u większości jednak pojawia się frustracja i towarzyszące jej lęk albo gniew, rozgoryczenie, poczucie braku sensu.

W związku z przedłużającym się czasem izolacji nasza niepewność co do możliwości realizacji planów znacznie wzrasta.

Wielu ludzi musi zrezygnować z planowanych wyjazdów, zwykłych rodzinnych spotkań. a nawet ślubów i wesel.  Z wizyty u fryzjera, na siłowni, treningów.

Co zatem robić, aby dzień za dniem nie „przeleciał nam przez palce”?

Planować! 🙂

Ale jak?

1.Bardzo ważne jest aby zachować rytm dnia.
2.Obecnie nasze plany powinny być krótkoterminowe  – na dzisiaj, jutro.
3.Należy planować z marginesem błędu – tak chcę, ale nie jestem w stanie przewidzieć wszystkiego.
4.Należy założyć, że może się tak zdarzyć, iż nie zrealizuję mojego planu, dlatego warto mieć plan alternatywny (zapasowy).
5.Muszę pamiętać o tym, że to co zrobię, nie przepadnie, będzie już zrobione, dlatego będę aktywna/y.
6.Uczcie się w domach, przygotowujcie się do lekcji, zadań, zgodnie z harmonogramem. Jeśli tak będziecie działać – będziecie przygotowani, kiedy wrócicie w szkolne mury 🙂

I pamiętajcie o kondycji fizycznej. Zaplanujcie codziennie chociaż kilka – kilkanaście minut ćwiczeń. Internet proponuje wiele atrakcyjnych możliwości „poruszania się” w domowych warunkach 🙂

 

Z pozdrowieniami,
Anna Wajman
Regina Panaś

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status