Dobro jak domino - 27-02-2018

Co to jest altruizm? Czy jest on rodzajem egoizmu, jak sugerują niektórzy? A może postawa egoistyczna jest jedyną z możliwych? Nad tymi pytaniami zastanawialiśmy się w czasie otwartych zajęć etyki przeprowadzanych w ramach Festiwalu Nauki.

Uczestnicy zajęć w sposób nie budzący wątpliwości obalili wszystkie argumenty egoizmu etycznego. Stwierdziliśmy, że sława, uznanie nie wynagrodzą altruiście codziennej walki z cierpieniem innych ludzi, zwątpieniem, jest więc to postawa szlachetna. Poza tym dobry człowiek najpierw coś robi, a potem czuje się dobrze ( Jak stwierdził jeden z uczniów: „I dobrze!”) Ma więc nagrodę, ale nie powinien się tego wstydzić, nie świadczy ona bowiem o jego interesowności. Wolontariusz, człowiek działający na rzecz innych nie musi także rezygnować ze swojego indywidualizmu, nic nie stoi na przeszkodzie, aby właśnie rozwijał swoje umiejętności i zainteresowania, jest przecież tak wiele rodzajów pomocy. Przykład ludzi należących do Floating Doctors świadczy o tym, że altruistyczna postawa naddaje sens życiu, sprawia, że przeżywamy je intensywniej i czujemy się spełnieni. Dobro rozpowszechnia się jak spadające klocki domina, doświadczając go, najczęściej przekazujemy dalej.

Dziękuję uczniom za niesamowite zaangażowanie i właściwą postawę wobec omawianych zagadnień. Świadczą one o Waszej wrażliwości i mądrości, a nauczycielowi dają wiele satysfakcji z przeprowadzonych zajęć. Podziękowania składam także p. A.Arczyńskiej za dobre słowa i życzliwość.

      M.Sławińska

Copyright by Zespół Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego im. Mikołaja Kopernika w Krakowie Wszystkie prawa zastrzeżone.