Dzień Bezpiecznego Internetu 2018 - 31-01-2018

 

DBI 2018 obchodzić będziemy 6 lutego pod hasłem

„Dzień Bezpiecznego Internetu:

tworzymy kulturę szacunku w sieci”.

To już 14. edycja DBI w Polsce

Szacunek to pojęcie, które zawiera w sobie bardzo wiele treści. To istotna wartość, bez której nie zbudujemy kultury zrozumienia, zaufania i tolerancji. Brak poszanowania innych osób, ich prywatności czy odmiennych poglądów skutkuje niepokojącymi zjawiskami, które pojawiają się w Internecie m.in. cyberprzemocą, hejtem, sekstingiem, ksenofobią.
Szacunek jest ważny nie tylko w odniesieniu do świata, innych ludzi, ale także do własnej osoby – jest wsparciem w ochronie naszej prywatności, a także w budowaniu reputacji. Internet to narzędzie, które młodzi ludzie intensywnie wykorzystują do komunikacji, a dobre i pozytywne relacje są oparte na poszanowaniu drugiej strony.

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. Początkowo wydarzenie to świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy angażując państwa z całego świata.
Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 r. jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility – CEF). Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange. Partnerem DBI 2018 jest Facebook. DBI zostało objęte honorowym patronatem przez Rzecznika Praw Dziecka.

W ramach zbliżającego się Dnia Bezpiecznego Internetu, 23.01.2018r. oraz 24.01.2018r. w naszej szkole, odbyły się prelekcje dla Rodziców i Nauczycieli pt. ”Bezpieczeństwo w sieci” prowadzone przez przedstawicieli Komendy Miejskiej Policji w Krakowie. 06.02.2018r. odbędą się warsztaty dla uczniów klas: IIA i IIB Szkoły Podstawowej, które poprowadzą przedstawiciele Komendy Miejskiej Policji w Krakowie. W dniu 07.02.2018r. dla uczniów klas czwartych, które poprowadzą przedstawiciele Komisariatu II w Krakowie. 06.02.2018r. odbędą się zajęcia dla klas trzecich gimnazjalnych oraz drugich licealnych pt. ”Cyberprzemoc”. Zajęcia poprowadzą przedstawiciele Straży Miejskiej w Krakowie.

Na terenie szkoły została przygotowana graficzna prezentacja dotycząca zagadnienia bezpieczeństwa w sieci.

Pedagog szkolny
Anna Wajman

Copyright by Zespół Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego im. Mikołaja Kopernika w Krakowie Wszystkie prawa zastrzeżone.