Dzień Języka Ojczystego - 27-03-2017

Kształcimy „wartości miękkie”, czyli o lutowych obchodach Dnia języka Ojczystego i marcowych uroczystościach Dnia Poezji.

21 lutego obchodziliśmy Dzień Języka Ojczystego w naszej szkole. Na lekcjach języka polskiego gimnazjaliści poznali początki historii tego święta:

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego został ustanowiony przez UNESCO dla upamiętnienia wydarzeń w miejscowości Dhaka, obecnej stolicy Bangladeszu, w 1952 roku. Zginęło wówczas 5 studentów, którzy domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu urzędowego. Pierwsze obchody w Polsce zorganizowano 11 lat temu.

(…)musimy dbać o nauczanie języka i w języku, tym najbliższym każdemu człowiekowi po to, żeby dać mu możliwość zdobycia na tyle wysokiej edukacji, wiedzy i umiejętności, aby w pełni uczestniczyć w rozwoju społecznym”- mówi sekretarz generalny Polskiego Komitetu do spraw UNESCO prof. Sławomir Ratajski.

Prof. Ratajski tłumaczy, że chronimy języki po to, by nie zagubić tożsamości kulturowej.

Uczniowie mieli do wyboru konkurs z wiedzy o języku polskim lub zabawy w grupach. Najczęściej wybierali działania takie jak tworzenie tekstów – zdań, na konkretne litery, niektórzy za pomocą synonimów tłumaczyli piosenkę IRY pt.”Ikar”, inni zdecydowali się na pisanie dyktanda (naprawdę!) W czasie przerwy grupy klas 1c i 1b rywalizowały o czekoladę w „podchodach poetyckich”, a uczniowie klasy 3b przeprowadzili quizy językowe w kl. 1c gimnazjum.

Trzecie klasy pracowały intensywnie, rozwiązując test pt. „Rozmowa” badający czytanie ze zrozumieniem fragmentów „Zemsty”, pracy Stefana Garczyńskiego „Rozmawiać? Tak. Ale jak?” oraz wywiadu z prof. Janem Miodkiem na temat higieny językowej. Ukoronowaniem pracy była oczywiście rozprawka dotycząca konsekwencji braku kultury językowej w społeczeństwie.

Dzień Poezji

Miesiąc później, 21 marca, zajęcia dotyczyły poezji. Co to jest poezja? Na to pytanie padały różne odpowiedzi, najczęściej odnoszące się jednak do języka uczuć, tego, co w nas piękne i delikatne. Zaczęliśmy od wysłuchania piosenki M.Grechuty „Gdzieś w nas”, zastanawiając się, co też w człowieku takiego niezwykłego, nieokreślonego się znajduje. Dyskutowaliśmy o roli poezji w życiu, dziwiliśmy się utworom dadaistów, zachwycaliśmy ortograficznym manifestem futurystów, przyglądaliśmy się okładce książki Gombrowicza „Przeciw poetom”, wczuwaliśmy w „mironczarnię” autora „Pamiętnika z powstania warszawskiego”, a później tworzyliśmy. Powstały nowe wiersze dadaistyczne i nowe przykłady poezji lingwistycznej, która – nie wiedzieć czemu – najczęściej dotyczyła bólu istnienia szkolnego! Nie obce są nam już także abecedariusze, literackie raki i echa. Uczniowie klasy 1c doskonale wypełnili zadania związane z „poetyckimi podchodami”.

Dziękuję za zaangażowanie i gratuluję zwycięzcom konkursów!

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status