Dzień Książki w naszym gimnazjum - 27-04-2018

O Dniu Książki

„Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest 23 kwietnia. Data ta wybrana została jako symboliczna dla literatury światowej. W tym dniu w roku 1616 zmarli Cervantes i Szekspir.”


Ciekawostka

„23 kwietnia jest w Katalonii hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – św. Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami z książek.”

Wikipedia

W naszej szkole

Poniedziałek był pierwszym dniem szkolnym przypadającym po egzaminach gimnazjalnych. Uczniowie odetchnęli z ulgą, ale bynajmniej nie porzucili myśli o własnym rozwoju. Postanowili wykorzystać swoją wiedzę o lekturach i podjąć wyzwanie rzucone przez polonistkę. Tak więc klasa 3 a gimnazjum wyzwała na „klasowy pojedynek” klasę 3 b. Literacka bitwa miała rozegrać się w czwartek.
Udział w grze brały całe klasy – jedni jako publiczność, drudzy w roli świetnie przygotowanych ekspertów w dziedzinie „Romea i Julii”. Przeciwne drużyny zasiadły naprzeciwko siebie w „literackiej sali” nr 27. Grupą 3a dowodziła Marcelina Miłek, a 3 b – Julia Jurczyk. Gra była zacięta. Najpierw ustalono taktykę: należało zdecydować, czy drużyna będzie zbierała swoje karty czy przeszkodzi w zbieraniu przeciwnikom. Na prowadzenie wyszła drużyna Julii, dostając od losu na początek łatwiejsze pytania. Przeciwnicy starali się wyrównać szalę, co częściowo im się udawało, niestety, punktów nie starczyło im na zwycięstwo.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom zapału, entuzjazmu, a zwycięzcom oczywiście świetnego przygotowania! Z niecierpliwością czekamy na rozgrywki z 3c!

M.S.

 

Copyright by Zespół Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego im. Mikołaja Kopernika w Krakowie Wszystkie prawa zastrzeżone.