Edukacja patriotyczna i obywatelska - 14-05-2019

W dniu 10 maja 2019r. uczniowie z klasy VII a Szkoły Podstawowej nr 75 w Krakowie pod opieką Pani dr Renaty Zawistowskiej uczestniczyli w XVI Ogólnopolskim Zjeździe Szkół noszących imię Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz identyfikujących się z Jego ideą. Uroczystości odbywały się pod patronatem honorowym Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej   prof. Wojciecha Fałkowskiego.

Program XVI Zjazdu obejmował złożenie hołdu Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu w Krypcie na Wawelu w obecności pocztów sztandarowych Związku Legionistów Polskich i poszczególnych Szkół w połączeniu ze złożeniem kwiatów na trumnie Marszałka przez delegatów Szkół i organizacji kombatanckich. Następnie przemarsz z Wawelu do Domu im. Józefa Piłsudskiego    na Oleandrach oraz uroczyste posiedzenie w Auli Marszałka Edwarda Śmigłego – Rydza, połączone z prelekcją na otwarcie Zjazdu, rozstrzygnięciem konkursu i zwiedzaniem Muzeum Czynu Niepodległościowego. W kategorii szkół podstawowych I miejsce w konkursie zatytułowanym „Jaką rolę odegrał Józef Piłsudski w historii naszej Ojczyzny”, zdobyły Magdalena Baś i Oliwia Wojciechowska z klasy VII a. Natomiast w kategorii szkół ponadpodstawowych I miejsce ex aequo  zdobyli: Daria Oczkowska i Aleksandra Tasak oraz Kamil Koryciński i Kacper Sikora z klasy III a gimnazjum. Natomiast z poziomu licealnego I miejsce zajęła Agata Hojoł za pracę konkursową zatytułowaną „Uzasadnij dlaczego możemy uznać Józefa Piłsudskiego za najwybitniejsza osobowość XX wieku w polskiej historii”. Uroczystości odbywały się w ramach obchodów 100 – lecia Czynu Zbrojnego Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego oraz dla upamiętnienia 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę i zakończenia I wojny światowej.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status