Udział klas 4b i 4d w lekcji muzealnej - 05-10-2018

O rusałkach, smokach i Afrodycie, klasa 4b rozpoczyna szkolny cykl wyjść do Muzeum Narodowego w Krakowie. W czwartek klasy 4b i 4d wzięły udział w lekcji muzealnej Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach.

Zajęcia pt.: „Namaluj mi bajkę. Legendy, baśnie, mity w obrazach” zwróciły uwagę młodych ludzi na strój królewski S.Poniatowskiego, który wyglądał „jak z baśni wzięty”, bajkową pozę cesarzowej i pozostałych postaci. Uczestnicy dowiedzieli się, że jagnię musi zostać zjedzone przez wilki, bo tak napisał I.Krasicki (uczniowie nawet domyślili się, że chodzi o Polskę i trzech zaborców!) Przećwiczono również technikę powstawania legendy – głuchy telefon z dopowiadaniem stworzył własną opowieść na temat smoka wawelskiego i pewnego zabójstwa w Tyńcu. Największe wrażenie zrobiły jednak rusałki wabiące do siebie chłopców i doprowadzające do ich zguby. Oczywiście uwagę chłopców przyciągnęły odcięte głowy na obrazie J.Matejki, a dziewczynki rzeźba „słodziutkiego” pieska, którego aż się chciało pogłaskać.
Obwarzanki kupione w drodze powrotnej dopełniły obraz krakowskiego Rynku z Wieżą Ratuszową, hejnalicą Kościoła pw. Najświętszej Maryji Panny, tajemniczym nożem zawieszonym przy bramie w Sukiennicach.
Pozostałym klasom, które na spotkanie z muzealną przygodą dopiero wyruszą w tym miesiącu, życzymy również udanej zabawy!

Copyright by Zespół Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego im. Mikołaja Kopernika w Krakowie Wszystkie prawa zastrzeżone.