Lekcja o ratownictwie dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 75 w Krakowie - 09-11-2018

W dniu 8 listopada 2018r. do naszej szkoły zawitał niespotykany duet – półtoraroczny mieszaniec labradora wraz z jego Panem – kapitanem pilotem Wiesławem Jastrzębskim.

Abi (gdyż tak wabi się suczka) jest tresowana do poszukiwania ludzi w trudnych warunkach. Ze względu na doskonały psi węch nasi czworonożni przyjaciele potrafią m.in. szukać ofiar pod gruzami, śniegiem lub nawet i pod wodą, co dla mnie jest rzeczą niesamowitą. Zadaniem Abi jest np. danie głosu gdy znajdzie/wyczuje gdzieś człowieka. Jest po za tym bardzo ułożona jak na tak młode zwierzę. Reaguje na podstawowe komendy – ,,siad’’, ,,leżeć’’, ,,daj głos’’, ,,zostań’’ oraz ,,noga’’. Gdy ma czas wolny i usłyszy ,,biegaj!’’, może robić co chce. Dopiero, gdy dostała pozwolenie, grzecznie przeszła przed pierwszym rzędem machając ogonem, a my mieliśmy wtedy szansę ją pogłaskać. Co ciekawe – potrafiła się nawet oprzeć zabawce (piłeczce tenisowej, która leżała jej centralnie przed pyskiem), choć było widać, że z trudnością jej to przychodzi. Pan Wiesław opowiadał nam także o jej sprzęcie – szelki, obroża, kolejne szelki, a nawet i kapok. Ponoć co jakiś czas ma przypinaną oponę do jednych szelek i w ten sposób ćwiczy kondycję.
Pomimo takiego stylu życia, wypełnionego rygorem i tresurą, Abi jest niesamowicie radosna i pełna energii. Na koniec spotkania każdy miał okazję ją pogłaskać i tu nasuwa się pytanie – szczęśliwszy był pies czy młodzież?. W końcu głaskanie jest dla niej nagrodą, tak jak np. smakołyki. Na pewno nie był to dla niej stres, ponieważ ma za sobą już nawet lot samolotem.
Następnie wciąż z ogromem emocji rozeszliśmy się do klas, lecz to, co przekazał nam Pan kapitan Wiesław Jastrzębski pozostanie na długo w naszej pamięci, tak samo jak i jego pies – Abi.

Berenika Pociej z klasy VII a szkoły podstawowej.

Copyright by Zespół Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego im. Mikołaja Kopernika w Krakowie Wszystkie prawa zastrzeżone.