MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ZIEMI - 15-04-2021

22 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Ziemi. Ten dzień jest przypomnieniem dla wszystkich ludzi o tym, że mamy  troszczyć się o naszą planetę i jej dary.


HISTORIA DNIA ZIEMI

Jako pierwszy z ideą obchodzonego na całym świecie Dnia Ziemi wystąpił John McConnell – amerykański ekolog i miłośnik przyrody – na konferencji UNESCO, dotyczącej środowiska naturalnego w 1969 r. Spotkało się to z pozytywnym odzewem władz i burmistrz tego miasta Joseph Alioto 21 marca 1970 r proklamował pierwsze obchody Dnia Ziemi.  Gaylord Nelson – amerykański senator wspierający ochronę środowiska na konferencji w Seatle w 1969 r – zaproponował podjęcie ogólnonarodowego protestu przeciwko niszczeniu środowiska naturalnego. Pół roku później 22 kwietnia 1970 r odbyła się demonstracja, w której wzięło udział 20 milionów Amerykanów. W dniu 26 lutego 1971 roku podpisano oświadczenie, które wskazywało równonoc wiosenną czyli 20/21 marca na porę, którą Narody Zjednoczone obchodzić będą jako Dzień Ziemi. Pomimo, że ONZ oficjalnie obchodzi Dzień Ziemi w marcu, wspiera również kwietniowe święto. Data ta jest bardziej popularna w wielu krajach, w tym również w Polsce. Do Polski Dzień Ziemi trafił dopiero w 1990 roku, po upadku komunizmu. Od tej pory co roku jest obchodzony w całej Polsce.

Ciekawostki związane z Dniem Ziemi.

  • Wiele krajów i miast zamiast Dnia Ziemi obchodzi Tydzień Ziemi – dzięki temu można więcej zrobić dla naszej planety.
  • Największe do tej pory obchody Dnia Ziemi odbyły się w 2007 roku. Według oficjalnych danych wzięło w nich udział około MILIARDA ludzi.
  • W 30 rocznicę pierwszych obchodów Dnia Ziemi ambasadorem akcji został Leonardo DiCaprio.
  • Piosenką najczęściej kojarzoną z ekologią jest hit Michaela Jacksona Earth Song – czyli pieśń ziemi. Zarówno teledysk jak i piosenka opowiadają o wywoływanych przez człowieka katastrofach ekologicznych.

Program i tematykę kolejnych obchodów polskiego Dnia Ziemi kształtują ważne i bieżące tematy dotyczące ekologii i środowiska.

PROGRAM  OBCHODÓW DNIA ZIEMI W NASZEJ SZKOLE

Dla uczniów  chętnych do wzięcia udziału:

– Konkurs na plakat o tematyce nawiązujący do  Dnia  Ziemi –  klasy 4.
– Praca w formie pisemnej, temat do  wyboru:
1. Sposoby ochrony
2. Jak możemy dbać o środowisko? – klasy 5 i 6.
– Konkurs ekologiczny on-line – klasy 7.

We wszystkich klasach 4-8  przeprowadzone zostaną lekcje wychowawcze o tematyce ekologicznej dotyczące Dnia Ziemi.

Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów do udziału w obchodach tego szczególnego dnia!

Anna Nosek
Dorota Żaba

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status