MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ZIEMI - 17-04-2020

22 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Ziemi. Niestety, w tym roku nie będziemy mogli obchodzić go wspólnie w tradycyjny sposób w szkole, ale w naszych domach. Ten dzień jest przypomnieniem dla wszystkich ludzi o tym, że mamy troszczyć się o naszą planetę i jej dary.

„Dobrem najwyższym jest zgadzać się
z naturą i stosownie do niej żyć”

Cyceron

Najpierw troszkę historii…

Jako pierwszy z ideą obchodzonego na całym świecie Dnia Ziemi wystąpił John McConnell – amerykański ekolog i miłośnik przyrody – na konferencji UNESCO, dotyczącej środowiska naturalnego w 1969 r. Spotkało się to z pozytywnym odzewem władz i burmistrz tego miasta Joseph Alioto 21 marca 1970 r proklamował pierwsze obchody Dnia Ziemi.  Gaylord Nelson – amerykański senator wspierający ochronę środowiska na konferencji w Seatle w 1969 r – zaproponował podjęcie ogólnonarodowego protestu przeciwko niszczeniu środowiska naturalnego. Pół roku później 22 kwietnia 1970 r odbyła się demonstracja, w której wzięło udział 20 milionów Amerykanów. W dniu 26 lutego 1971 roku podpisano oświadczenie, które wskazywało równonoc wiosenną czyli 20/21 marca na porę, którą Narody Zjednoczone obchodzić będą jako Dzień Ziemi. Pomimo, że ONZ oficjalnie obchodzi Dzień Ziemi w marcu, wspiera również kwietniowe święto. Data ta jest bardziej popularna w wielu krajach, w tym również w Polsce. Do Polski Dzień Ziemi trafił dopiero w 1990 roku, po upadku komunizmu. Od tej pory co roku jest obchodzony w całej Polsce.

Ciekawostki związane z Dniem Ziemi.

 • Wiele krajów i miast zamiast Dnia Ziemi obchodzi Tydzień Ziemi – dzięki temu można więcej zrobić dla naszej planety
 • Największe do tej pory obchody Dnia Ziemi odbyły się w 2007 roku. Według oficjalnych danych wzięło w nich udział około MILIARDA ludzi
 • W 30 rocznicę pierwszych obchodów Dnia Ziemi ambasadorem akcji został Leonardo DiCaprio
 • Piosenką najczęściej kojarzoną z ekologią jest hit Michaela Jacksona Earth Song – czyli pieśń ziemi. Zarówno teledysk jak i piosenka opowiadają o wywoływanych przez człowieka katastrofach ekologicznych.

Program i tematykę kolejnych obchodów polskiego Dnia Ziemi kształtują ważne i bieżące tematy dotyczące ekologii i środowiska. Każdego roku Dniu Ziemi towarzyszy inne hasło przewodnie. W 2015 roku obchody Dnia Ziemi poświęcono promocji odnawialnych źródeł energii  i efektywności energetycznej, w 2016 r hasło brzmiało „Z energią zmieńmy źródła”, w 2017 „W kierunku natury”, w 2018 „Koniec zanieczyszczeń z tworzyw sztucznych” a w 2019 „Chrońmy nasze gatunki”.Tegoroczne hasło brzmi „Klimat się zmienia prawda nie…”

Dlaczego obchodzimy Dzień Ziemi?

Obchody Dnia Ziemi mają wpływać na poprawę świadomości ludzi o  niszczeniu środowiska naturalnego, skłonić do refleksji na temat stanu naszej planety i promowanie  postaw i działań proekologicznych.

Jak obchodzony jest ten wyjątkowy dzień będący świętem naszej planety?

Dzień Ziemi to oficjalne zjazdy, obrady, konferencje, wiele miast organizuje festyny połączone z wykładami na temat ekologii, ale najlepszym sposobem świętowania są działania,  np. pozbieranie śmieci na trawniku na swoim osiedlu, oddanie elektro-śmieci do recyklingu, posadzenie drzewka albo nauczenie się segregowania odpadów.

A jak ten dzień obchodzi nasza szkoła?

W naszej szkole każdego roku świętujemy ten dzień. Wystawa prac zrobionych z odpadów, wystawa prac plastycznych, lekcja o tematyce ekologicznej  prowadzona wspólnie przez nauczycieli biologii, chemii, fizyki, stół ze zdrową żywnością, wyjazdy do Eko-centrum Stryszów, konkursy ekologiczne – to tylko niektóre przykłady inicjatyw świętowania tego wyjątkowego dnia. Nasza szkoła dołączyła również do projektu MPO „Krakowskie Szkoły Najlepiej Segregują Odpady”. Wszyscy chętnie segregujemy odpady i doskonale umiemy to robić.

To Wy drodzy uczniowie zawsze chętnie bierzecie udział we wszystkich tych działaniach.

Zdjęcia z ubiegłorocznej wystawy

W tym roku również planowaliśmy obchody Dnia Ziemi w naszej szkole. Uczniowie należący do koła ekologicznego przygotowywali program na ten dzień, planowane były lekcje o tematyce ekologicznej, wystawa prac plastycznych i rzeczy wykonanych z odpadów, konkursy. Niestety obecna sytuacja nie pozwoli nam zrealizować wszystkich działań.

Nasze propozycje obchodów tegorocznego Dnia Ziemi:

–     24 kwietnia w piątek odbędzie się szkolny konkurs ekologiczny online dla uczniów  klas 7- 8. Już dziś zapraszamy chętne osoby. Link do testu zostanie wysłany poprzez dziennik elektroniczny.
–   Konkurs dla uczniów klas 4-6 na wiersz, piosenkę, krzyżówkę, rebus o tematyce proekologicznej. Konkurs trwa do 4 maja.

Przedstawiamy poniżej prace wykonane w tym roku przez uczniów na naszej wirtualnej wystawie.

Oto kilka przykładów, co możemy zrobić w naszych domach, aby cały rok, a nie tylko jednego dnia świętować Dzień Ziemi?

 • segregować odpady
 • unikać opakowań foliowych
 • oszczędzać wodę
 • wyłączać światło, gdy nie jest Ci potrzebne
 • używać materiałowych toreb na zakupy
 • oszczędzać papier
 • unikać kupowania rzeczy z plastiku
 • sadzić drzewka

Chrońmy wszyscy naszą Ziemię !!!

Anna Nosek, Dorota Żaba

 

ZDALNE NAUCZANIE MATERIAŁY
BIBLIOTEKA
PEDAGOG
WF
ŚWIETLICA