Narodowe Święto Niepodległości - 10-11-2020

Marcin Wolski
 „Niepodległość”
Spośród słów używanych nieczęsto,
tłumnie dzisiaj na
place wybiegło
słowo piękne, jak
honor i męstwo,
słowo, które brzmi-
Niepodległość (…)
Ono znaczy- bez strachu spać.
Ono znaczy- spokojnie się budzić,
kochać, śmiać się i pewnie trwać
– w wolnym kraju wśród wolnych ludzi

        11 listopada to Narodowy Dzień Niepodległości. W tym dniu, 102 lata temu, nasi rodacy z dumą śpiewali „Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy…!”. W tym dniu wspominamy bohaterów, którzy przelali krew za naszą Ojczyznę w czasie zaborów, powstań narodowych i na frontach I i II wojny światowej.

W tym roku, ze względu na wymogi bezpieczeństwa, uroczystości państwowe będą skromniej obchodzone niż zwykle. Tym bardziej zachęcamy, aby włączyć się w świętowanie Dnia Niepodległości we własnych domach. Okazją do zaakcentowania wspólnotowego wymiaru obchodów może być np. Akcja „Niepodległa do hymnu”. Wystarczy w południe 11 listopada włączyć jedną ze stacji radiowych lub telewizyjnych i przyłączyć się do śpiewania Mazurka Dąbrowskiego.

Mimo dystansu spowodowanego epidemią, ważne, by tego dnia być razem, poczuć się częścią społeczności, dodać sobie odrobinę otuchy w tym niełatwym czasie, odczuć dumę narodową.  A może ten dzień będzie dobrą okazją do przypomnienia sobie ważnych postaci z historii naszego kraju, również polskich sportowców, którzy oddali życie, abyśmy mogli teraz cieszyć się wolnością.

             Fakt odzyskania niepodległości po 123 latach niewoli był tak doniosły i ważny dla wszystkich Polaków, że istniała powszechna zgoda, aby ustanowić takie święto. Natomiast szczegółowa data została ustalona umownie. W tamtych dniach listopada 1918 roku wydarzenia biegły szybko, a każde z nich było brzemienne w skutkach. Po powrocie Józefa Piłsudskiego 10 listopada 1918 roku z internowania do Warszawy nastąpiło wiele ważnych zdarzeń, z których każde zasługiwało na uwiecznienia jako Święto Niepodległości. Mogłoby się wydawać, że najbardziej zasługiwała na ustanowienie święta data 16 listopada, kiedy  to Józef Piłsudski wydał słynną notyfikację do rządów i krajów świata informującą o powstaniu niepodległego państwa polskiego. Ostatecznie jednak wybrano datę 11 listopada 1918 roku nawiązującą do rozejmu w Compiègne, który definitywnie kończył wszelkie działania wojenne.

           Święto 11 listopada ustanowione zostało ustawą z dnia 23 kwietnia 1937, a następnie zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945 roku. Święto to ponownie przywrócono ustawą w okresie transformacji systemowej w 1989 roku.

 dr Małgorzata Kowal
dr Renata Zawistowska
mgr Agnieszka Arczyńska

 

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status