Olimpijczycy i mistrzowie sportu

Dla zawodników uprawiających sport wyczynowy najważniejszym momentem w karierze jest powołanie do drużyny olimpijskiej i udział w igrzyskach. Większym osiągnięciem może być tylko zdobycie olimpijskiego medalu, ale ten przywilej dany jest tylko nielicznym.

Tym bardziej możemy być dumni, że nasi uczniowie (także absolwenci) – zawodnicy brali udział (poza Igrzyskami w Seulu w 1988 r.) w kolejnych Olimpiadach jakie odbywały się w ciągu ostatnich 30 lat.

Byli to:

Igrzyska Olimpijskie Rio 2016

​Natalia Pacierpnik- kajakarstwo górskie;
Agnieszka Radwańska-tenis;
Katarzyna Wilk – pływanie;

Igrzyska Olimpijskie Londyn 2012

Agnieszka Radwańska, Urszula Radwańska – tenis;
Otylia Jędrzejczak, Katarzyna Wilk, Marcin Cieślak – pływanie;
Mateusz Polaczyk – kajakarstwo górskie;

Igrzyska Olimpijskie Pekin 2008

wilk katarzyna Agnieszka Radwańska jedrzejczak
K. Wilk – pływanie A. Radwańska-tenis O. Jędrzejczak-pływanie

 

Igrzyska Olimpijskie Ateny 2004

drzewinski otylia_ateny
Ł. Drzewiński-pływanie O. Jędrzejczak-pływanie

Igrzyska Olimpijskie Sydney 2000

czepiec 18.08.2004 ATENY IGRZYSKA OLIMPIJSKIE OTYLIA JEDRZEJCZAK 200 DELFINEM FINAL DEKORACJA FOT KUBA ATYS / AGENCJA GAZETA wielebnowska
P. Czepiec-koszykówka O. Jędrzejczak-pływanie A. Wielebnowska-koszyk.

Igrzyska Olimpijskie Atlanta 1996

grzybowska galka
M. Grzybowska-tenis K. Gałka-pływanie

Igrzyska Olimpijskie Barcelona 1992

galka luczak
K. Gałka-pływanie I. Łuczak-pływanie
rojek synowska
K. Rojek-boks E. Synowska-pływanie

Zawody Przyjaźni Moskwa 1984

kominiak wyzga
R. Kominiak-pływanie W. Wyżga-pływani

Igrzyska Olimpijskie Moskwa 1980

bialas czopek rozycka
M. Białas-pływanie A. Czopek-pływanie M. Różycka-pływanie

TRENERZY: 

Trenerem kadry podczas Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie, Atlancie i Sydney była pani Maria Jakóbik.

Trener Marian Tomanik uczestniczył w Igrzyskach Olimpijskich w Barcelonie.

Trener kajakarzy górskich pan Janusz Żyłka-Żebracki był uczestnikiem Olimpiady w Atenach i Londynie 2012.

jakobik1 tomanik zebracki-janusz
M.Jakóbik-pływanie zm. M.Tomanik-pływanie J.Ż.Żebracki-kajakarstwo

Zestawienia osiągnięć olimpijskich pływaków
Udział w zawodach rangi międzynarodowej

 Igrzyska Olimpijskie

Moskwa 1980 r.

Agnieszka Czopek

Brązowy medal 400 zm.

Magdalena Białas

VII miejsce 400 zm.

Małgorzata Różycka

XVI miejsce 200 mot.

Moskwa 1984 r. Przyjaźń-84

Wojciech Wyżga

V miejsce 200 mot.
VII miejsce 100 mot.

Robert Kominiak IV miejsce 200 klas.
V miejsce 100 klas.

Barcelona 1992 r.

Ewa Synowska

XI miejsce 200 mot
VIII miejsce 400 zm.
VIII miejsce 200 zm.

Konrad Gałka

XIX miejsce 200 mot.

Atlanta 1996 r.

Konrad Gałka

XIV miejsce 200 mot.

Sydney 2000 r.

Otylia Jędrzejczak

V miejsce 200 mot.
IX miejsce 100 mot.

Ateny 2004 r.

Otylia Jędrzejczak

Złoty medal 200 mot.
Srebrny medal 100 mot.
Srebrny medal 400 dow

Łukasz Drzewiński

XIV  miejsce 400 dow.
XXX  miejsce 200 dow.

Pekin 2008 r.

Katarzyna Wilk

XV miejsce 4×200 dow.

Otylia Jędrzejczak

IV miejsce 200 mot.
XVII miejsce 100 mot.
IX miejsce 400 dow.

Łukasz Gimiński

XVI miejsce

Londyn 2012 r.

Otylia Jędrzejczak

XVI miejsce 200 mot.
XXV miejsce 100 mot.

Mateusz Polaczyk

IV miejsce K1

Katarzyna Wilk

XXVII miejsce 100 dow.
XIII_miejsce_4×200_dow.

 

 Uniwersjada

Kobe (Japonia) 1985 r.

Wojciech Wyżga

VIII miejsce mot.

Deagu (Korea) 2003 r.

Łukasz Drzewiński

X miejsce 200 m. st. mot.

Miejsca zajęte przez zawodników SMS Krakóww Mistrzostwach Świata Seniorów

Mistrzostwa Świata Nazwisko i imię zawodnika Zajęte miejsce
Madryt 1986 Wojciech Wyżga 8 miejsce
Perth 1990 Wojciech Wyżga 17 miejsce
Palma de Mallorca 1993 Konrad Gałka 9 miejsce
Rzym 1994 Konrad Gałka 5 miejsce
Rio de Janerio 1995 Konrad Gałka 4 miejsce
Ateny 2000 Otylia Jędrzejczak Medal brązowy

5 miejsce

Helsinki 2002 Piotr Florczyk 19 miejsce
Rzym 2009 Katarzyna Wilk 17 miejsce
Istambuł 2012 Agata Magner 27 miejsce

Miejsca zajęte przez zawodników SMS Kraków w Mistrzostwach Europy Seniorów

Mistrzostwa Europy Nazwisko i imię zawodnika Zajęte miejsce
Split 1981 Agnieszka Czopek Medal brązowy

Medal brązowy

Rzym 1983 Robert Kominiak 20 miejsce
Sofia 1985 Wojciech Wyżga 5 miejsce
Strassburg 1987 Wojciech Wyżga 8 miejsce
Bonn 1989 Wojciech Wyżga 4 miejsce
Ateny 1991 Ewa Synowska

Konrad Gałka

Medal brązowy

10 miejsce

Scheffild 1993 Ewa Synowska

Konrad Gałka

4 miejsce

7 miejsce

Wiedeń 1995 Konrad Gałka Medal srebrny
Drezno 1996 Kinga Jelonek 9 miejsce
Istambuł 1999 Otylia Jędrzejczak Medal brązowy
Helsinki 2000 Otylia Jędrzejczak

 

Piotr Florczyk

Medal złoty

Medal srebrny

17 miejsce

Walencja 2000 Otylia Jędrzejczak 4 miejsce
Berlin 2002 Łukasz Drzewiński 8 miejsce
Wiedeń 2004 Maciej Lewandowski 6 miejsce
Istambuł 2009 Katarzyna Wilk 8 miejsce
Budapeszt 2010 Katarzyna Wilk

Marcin Cieślak

8 miejsce

5 miejsce

Miejsca zajęte przez zawodników SMS Kraków w Mistrzostwach Europy Juniorów

Mistrzostwa Europy Juniorów Nazwisko i imię zawodnika Zajęte miejsce
Leeds 1989 Marcin Bralski

Piotr Sławek

12 miejsce

13 miejsce

Dunkierka 1990 Konrad Gałka 5 miejsce
Antwerpia 1991 Konrad Gałka Medal złoty
Istambuł 1993 Tomasz Piotrowski

Tomasz Barski

4 miejsce

16 miejsce

Pardubice 1994 Piotr Florczyk

Sławomir Prędki

4 miejsce

10 miejsce

Genewa 1995 Piotr Florczyk

Maciej Kajak

Medal srebrny

Medal srebrny

Kopenhaga 1996 Kinga Jelonek

Anna Kwiatkowska

Filip Wroński

Medal brązowy

8 miejsce

Medal brązowy

Glasgow 1997 Kinga Jelonek

Anna Kwiatkowska

Filip Wroński

Medal brązowy

7 miejsce

4 miejsce

Antwerpia 1998 Anna Kwiatkowska

Jacek Sokulski

6 miejsce

17 miejsce

Moskwa 1999 Otylia Jędrzejczak

 

Tomasz Dziedzic

Medal złoty

Medal złoty

12 miejsce

Dunkierka 2000 Tomasz Dziedzic

Maciej Kacer

Klaudia Palak

Medal brązowy

13 miejsce

10 miejsce

Malta 2001 Adrian Błaszczak

Wojciech Betlej

Piotr Gęgotek

Dominika Ir

Klaudia Palak

Maciej Kacer

7 miejsce

7 miejsce

7 miejsce

9 miejsce

15 miejsce

6 miejsce

Linz 2002 Łukasz Drzewiński

Katarzyna Staszak

Piotr Gęgotek

Wojciech Betlej

Marcin Budny

Medal srebrny

Medal brązowy

6 miejsce

7 miejsce

6 miejsce

Glasgow 2003 Katarzyna Staszak

Agata Nowak

Agnieszka Klaska

Maciej Lewandowski

8 miejsce

7 miejsce

19 miejsce

17 miejsce

Lizbona 2004 Rafał Kuchta

Łukasz Gimiński

Jakub Jasiński

Maciej Lewandowski

5 miejsce

6 miejsce

4 miejsce

Medal złoty

 

Budapeszt 2005

Jakub Jasiński Medal złoty

Medal srebrny

Medal srebrny

Mateusz Haas

Monika Miałka

Iga Kalinowska

Medal srebrny

7 miejsce

5 miejsce

Palma de Mallorca 2006 Mateusz Haas Medal srebrny
Antwerpia 2007 Katarzyna Wilk

Krzysztof Wilk

Marcin Paszek

Dominika Gawełczyk

5 miejsce

5 miejsce

11 miejsce

6 miejsce

Belgrad 2008 Katarzyna Wilk

Aleksandra Kamińska

Aleksy Otłowski

Maciej Stachura

Medal złoty

5 miejsce

5 miejsce

12 miejsce

Praga 2009 Marcin Cieślak Medal złoty

Medal złoty

Aleksy Otłowski

Piotr Łuczak

Maciej Stachura

9 miejsce

12 miejsce

nie wystartował

Helsinki 2010

 

Marcin Cieślak Medal złoty

Srebrny złoty

Marcin Suzin 9 miejsce
Mateusz Wysoczyński 10 miejsce
Belgrad 2011 Mateusz Wysoczyński Medal srebrny
Antwerpia 2012 Agata Magner

Jerzy Twarowski

Mateusz Nachtman

Maciej Hołub

9 miejsce

10 miejsce

21 miejsce

5 miejsce

 

 

 

 

 

 

 

Poznań 2013

Maciej Falaciński Złoty medal

14 miejsce

 Wioletta Orczykowska Brązowy medal

Brązowy medal

4 miejsce

4 miejsce

6 miejsce

7 miejsce

 Jerzy Twarowski Brązowy medal

5 miejsce

6 miejsce

8 miejsce

 Maciej Hołub 6 miejsce

9 miejsce

 Agata Magner 6 miejsce

8 miejsce

 Jowita Sieńsczyk 8 miejsce

9 miejsce

 Dominik Ciężkowski 5 miejsce

10 miejsce

10 miejsce

Magdalena Bazyl 13 miejsce
Dordrecht 2014

 

Dominik Ciężkowski 4 miejsce

4 miejsce

8 miejsce

15 miejsce

Maciej Falaciński 4 miejsce

4 miejsce

10 miejsce

10 miejsce

Miejsca zajęte przez zawodników SMS Kraków w Europejskich Igrzyskach Olimpijskich

Europejskie Igrzyska Olimpijskie Nazwisko i imię zawodnika Zajęte miejsce
Dawid Murzyn 18 miejsce

19 miejsce

Miejsca zajęte przez zawodników SMS Kraków w Światowych Igrzyskach Olimpijskich Młodzieży

Światowe Igrzyska Olimpijskie Młodzieży Nazwisko i imię zawodnika Zajęte miejsce
Moskwa 1998 Maja Krzysiek

Tomasz Dziedzic

Medal srebrny

8 miejsce

Singapur 2010 Marcin Cieślak

Natalia Pawlaczek

Mateusz Wysoczyński

Medal brązowy

11 miejsce

7 miejsce

Miejsca zajęte przez zawodników SMS Kraków w Mistrzostwach Świata Juniorów

Mistrzostwa Świata Juniorów Nazwisko i imię zawodnika Zajęte miejsce
Mexico City 2008 Katarzyna Wilk 5 miejsce
Marcin Cieślak 5 miejsce
Aleksy Otłowski 13 miejsce
Dominika Gawełczyk 8 miejsce
Lima 2011 Mateusz Wysoczyński 5 miejsce
Dubai 2013 Maciej Hołub
Dominik Ciężkowski 8 miejsce

12 miejsce

15 miejsce

 Maciej Falaciński 6 miejsce

6 miejsce

12 miejsce

 Jerzy Twarowski 6 miejsce

10 miejsce

11 miejsce

Wioletta Orczykowska

 

6 miejsce

9 miejsce

9 miejsce

Miejsca zajęte przez zawodników SMS Kraków w Europejskich Młodzieżowych Dniach olimpijskich (EYOF)

Europejskie Igrzyska Olimpijskie Młodzieży Nazwisko i imię zawodnika Zajęte miejsce
Bruksela 1991 Tomasz Piotrowski Medal brązowy
Caen 1992 Monika Puchalska Medal srebrny
Gabriela Tarasiuk 4 miejsce
Marek Bieglik udział
Antwerpia 1993 Piotr Florczyk Medal złoty

Medal srebrny

Bath 1995 Anna Kwiatkowska Medal srebrny

Medal srebrny

Barbara Idzikowska 7 miejsce
Murcia 2002 Katarzyna Staszak Medal brązowy
 

Paryż 2003

Jakub Jasiński 5 miejsce
Michał Żarczyński 4 miejsce
Lignano 2005 Adrian Tracz 4 miejsce
Tampere 2009 Marcin Suzin Medal srebrny
Mateusz Wysoczyński Medal złoty
Trabzon 2011 Maciej Hołub Medal brązowy

Medal brązowy

Jerzy Twarowski Medal brązowy

Medal brązowy

Agata Magner 9 miejsce
Utrecht 2013 Dawid Murzyn 5 miejsce

7 miejsce

7 miejsce

10 miejsce

Poniżej została zamieszczona tabela, w której znajdą się dane z poszczególnych lat, dotyczące ilości zdobytych medali przez wszystkich zawodników grupy centralnego szkolenia i grupy wojewódzkiej Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Krakowie podczas Mistrzostw Polski w pływaniu.

Ilości medali zdobytych przez zawodników SMS Kraków w latach 1978-2015 na Mistrzostwach Polski w pływaniu.

Rok kategoria seniorzy kategoria młodzieżowców kategoria juniorów łącznie
1978 35 35
1979 45 45
1980 31 43 74
1981 36 42 78
1982 31 41 72
1983 19 23 42
1984 21 13 34
1985 17 21 38
1986 15 16 31
1987 10 24 34
1988 4 17 21
1989 14 14 28
1990 15 33 48
1991 22 42 64
1992 25 24 49
1993 22 24 46
1994 25 26 51
1995 27 29 56
1996 26 23 28 77
1997 13 28 54 95
1998 12 19 45 76
1999 27 16 49 92
2000 29 23 43 95
2001 35 9 60 104
2002 41 12 77 130
2003 25 13 71 109
2004 45 0 53 98
2005 31 14 40 85
2006 21 7 25 53
2007 24 4 44 72
2008 25 3 48 76
2009 10 6 65 81
2010 17 6 37 60
2011 8 3 48 59
2012 3 5 32 42
2013 7 3 72 82
2014 9 5 45 55
2015 1 0 74 75
suma 745 199 1522 2466

Zawodnicy Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Krakowie w latach 1978-2015 zdobyli łącznie 2520 medali w podziale:

  • w Mistrzostwach Świata i Europy – 54 medale
  • w Mistrzostwach Polski – 2466 medale:
    • w kategorii seniora – 745 medali,
    • w kategorii młodzieżowca – 199 medali
    • w kategorii juniora – 1522 medali
Copyright by Zespół Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego im. Mikołaja Kopernika w Krakowie Wszystkie prawa zastrzeżone.