PROJEKT EDUKACYJNY „W HOŁDZIE ŻOŁNIERZOWI POLSKIEMU” - 06-11-2015

 

_DSC0002 Historyczne projekty edukacyjne to już tradycja w naszej szkole.  Także i w tym roku zespół nauczycieli ZSOMS, pod przewodnictwem Pani Dr Renaty Zawistowskiej, przygotował sesję edukacyjną pt. „W hołdzie żołnierzowi polskiemu w walce o niepodległą Ojczyznę”.

 

W dniu  6 listopada, o godzinie 10, w auli szkolnej zebrali się dostojni goście: przedstawiciel Kuratorium Oświaty w Krakowie – Pan Wincenty Jankowiak, Pani Konsul Adrienne Kormendy, Pani Profesor Hanna Pałecka, przedstawiciele organizacji niepodległościowych – Pan Komendant Krystian Waksmundzki oraz Pułkownik Włodzimierz Wowa-Brodecki. Nie zabrakło także przedstawicieli Urzędu Miasta, swoją obecnością zaszczyciła nas Pani Barbara Nowak. Naszym gościem była także Pani Daria Grodzka, Redaktor Naczelna „Hejnału Oświatowego, a także Anna Grzelak – pracownik Sekcji Edukacji w Muzeum w Sukiennicach.

W progach szkoły przy ul. Grochowskiej 20 pojawili się także młodzi ludzie z krakowskich gimnazjów, gotowi do pogłębienia wiedzy historycznej.

Pani Dyrektor Małgorzata Ciemińska powitała przybyłe osoby, a następnie Dr Renata Zawistowska wygłosiła rzeczowy wykład, w którym przywołała najważniejsze wydarzenia
z czasów I wojny światowej, ze szczególnym uwzględnieniem okoliczności jej zakończenia.

Następnie, zgromadzeni w auli szkolnej widzowie mogli podziwiać inscenizację teatralno- muzyczną, w której wystąpili uczniowie różnych klas ZSOMS, a w szczególności: 5 „c” oraz 2 „a” i 2 „b” gimnazjum. Aktorzy, odziani w stroje z epoki, profesjonalnie odegrali sceny, znane z kart polskiej historii. Młodzi artyści przenieśli widzów w klimat arystokratycznego salonu, pięknie zaprezentowali przeżycia, uczucia, marzenia Polaków walczących o niepodległość. Pokazali, że koszmar wojny dotknął nie tylko żołnierzy na frontach, ale także dotyczył ich bliskich, którzy cierpieli, tęsknili, niepokoili się o zdrowie ukochanych osób oraz o losy Ojczyzny. Na scenie zaroiło się od postaci historycznych z Józefem Piłsudskim na czele. Obok młodych aktorów swoje umiejętności aktorskie mieli szanse ujawnić także nauczyciele. Ramię w ramię z podopiecznymi wystąpiły Panie: Renata Zawistowska, Marta Gibas, Ristana Taszewska-Klimas, Ewa Batko oraz Panowie: Mariusz Łyszkowski, Ksiądz Robert Michałek.

Ogromny walor przedstawienia stanowiła jego oprawa muzyczna, o którą zadbała Pani Kazimiera Namaczyńska. Chór szkolny uświetnił prezentację znanymi pieśniami patriotycznymi, wśród których znalazły się: „Wojenko, wojenko” „Legiony” „Jeszcze jeden mazur”. W szczególny nastrój wprawił zgromadzonych solowy występ Justyny Śmietany z klasy 5 „b”, która zaśpiewała „Ty pójdziesz górą”. Ponadto na scenie pojawili się też młodzi tancerze, uczniowie naszej szkoły – Weronika Bała z 6 „b” i Kuba Bała z 2 „a” gim., którzy wraz z partnerami, swoim walcem urzekli widownię. Natomiast polonez,zatańczony przez drugoklasistów  do muzyki Michała Ogińskiego pt. „Pożegnanie Ojczyzny” stanowił piękne podsumowanie spektaklu.

Profesjonalną dekorację sceny przygotowały Panie: Agnieszka Nowak i Joanna Zadęcka oraz Pan Krzysztof Brychner, a o efekty świetlne zadbał Pan Darek Szmigielski.

Młodzież, przybyła na uroczystość wzięła udział w konkursie historycznym, zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe.

Przedsięwzięcie nie miałaby tak odświętnego charakteru, gdyby nie ogromna aktywność Rodziców uczniów z klas: 5 „c” i 2 a”gim., którzy od lat współpracują z naszą szkołą. To oni zorganizowali wystawny poczęstunek dla przybyłych gości. Szczególnie zaangażowały się Panie: Beata Mucha, Beata Bała, Edyta Rolnicka, Beata Wójcik, Adrianna Goraj, Barbara Woźniak, Magdalena Ochał, Katarzyna Guzik, Monika Jakubowska, którym bardzo dziękujemy. Jednakże wyrazy uznanie należą się wszystkim Rodzicom młodych aktorów. Nie sposób tu wymienić osób, które przygotowały pyszne potrawy na naszą uroczystość, a także zatroszczyły się o to, by dzieci wspaniale prezentowały się na scenie w strojach z minionej epoki.

Projekt „W hołdzie żołnierzowi polskiemu” posiadał nie tylko wymiar artystyczny, ale przede wszystkim – ogromną wartość naukową. Jednakże za nadrzędny cel przedsięwzięcia należy uznać krzewienie postaw patriotycznych. A ta wartość okazuje się niezwykle ważna dla współczesnej młodzieży, która tak mocno zaangażowała się w realizację projektu.

Opracowała:
Ristana Taszewska-Klimas

 

 

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status