LEGO-LOGOS na lekcjach języka polskiego w klasie 4a, 4c i 7a

Obchodzony 28 stycznia Międzynarodowy Dzień Lego, stał się okazją,
by w piątek 27.01. na lekcjach języka polskiego popracować niestandardową metodą nauczania kreatywności: LEGO- LOGOSUczniowie klas : 4a, 4c i 7a zaangażowali się w zajęcia, które
w szczególny sposób rozwijają: analizowanie i syntezowanie treści, logiczne myślenie, wyobraźnię oraz umiejętność pracy w grupie.

czytaj dalej

„Kino za baterie” – tym razem „Kot w butach ostatnie życzenie”

24 stycznia uczniowie klasy 3b Szkoły Podstawowej Nr 75 już kolejny raz skorzystali z Programu Edukacyjnego „Kino za baterie”. Jest on skierowany do placówek oświatowych z Gminy Miejskiej Kraków, a jego celem jest edukacja ekologiczna dzieci i młodzieży w zakresie właściwego postępowania z zużytymi bateriami, które są odpadami niebezpiecznymi i nie mogą być wyrzucane razem z innymi odpadami.
W nagrodę za uzbierane baterie klasa 3b odebrała bilety do kina na film pt.: „Kot w butach – ostatnie życzenie”.

czytaj dalej

Spotkanie szkoleniowe #Ogarniam życie

26.01.2023r. w MDK „Dom Harcerza”, przy ulicy Reymonta, odbyło się spotkanie szkoleniowe w ramach projektu miejskiego #Ogarniam życie, prowadzone przez p. Michała Kowalskiego z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 2, oraz p. Monikę Borkowską-Żebrowską z Miejskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień, w którym uczestniczyły uczennice Aleksandra Stawiarska i Karolina Szymczak wraz z opiekunem
p. Dominiką Domarecką, jako zespół koordynacyjny
ze Szkoły Podstawowej.

czytaj dalej

Zaangażowanie, kreatywność, zabawa…

Zaangażowanie, kreatywność, zabawa czyli lekcje angażujące uczniów są sukcesem. W takich zajęciach uczestniczyli uczniowie klas 4, którzy na lekcji języka niemieckiego bawiąc się klockami lego tworzyli ciekawe, oryginalne dialogi.

czytaj dalej

Emotikonowe Pożeracze Smutku

Pomalutku powstają pierwsze Emotikony:)
Nasze podusie i przytulanki nabierają kształtów!
💪🥳

 

Liga Szkół Krakowskich

5 stycznia ruszyła Liga Szkół Krakowskich w narciarstwie alpejskim. Zawody są rozgrywane w formie 5 edycji. Po pierwszym starcie uczniowie naszej szkoły zajęli: I miejsc Mila Gomulec – klasa VIIIb SP. III miejsce Mateusz Krauss – klasa IIb LO. Druga edycja okazała się zwycięska zarówno dla Mili jak i Mateusza, obydwoje nasi uczniowie zajęli 1 miejsce. Przed zawodnikami jeszcze 3 starty. Trzymamy kciuki
i czekamy na kolejne zwycięstwa. 

Z CZYM TO SIĘ JE…

W czwartek 12 stycznia 2023 roku uczniowie klasy 6a, 7a, 8a i 8b uczestniczyli w prezentacji prowadzonej przez uczniów IV klasy I LO im. B. Nowodworskiego w Krakowie. Zajęcia prowadzone były w ramach Olimpiady Praktycznej „Zwolnieni z Teorii.”

Starsi koledzy w sposób rzetelny i ciekawy przedstawili czym tak naprawdę jest dieta, w jaki sposób skomponować pełnowartościowy posiłek, które produkty są korzystne dla zdrowia , a których należy unikać. Nasi uczniowie zdobyli też wiedzę na temat zaburzeń odżywiania, które coraz częściej dotykają młodzież.

czytaj dalej

Wernisaż wystawy ikon

Zespół Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego we współpracy z Młodzieżowym Domem Kultury „Dom Harcerza” zorganizował wernisaż wystawy ikon wykonanych przez uczniów klasy 8c i 7b w ramach szkolnego projektu edukacyjnego „Przyjaciel kocha w każdym czasie”.

czytaj dalej

PROJEKT „MISTRZYNI SZYMBORSKA”

Ustanowienie przez Senat RP roku 2023 ROKIEM WISŁAWY SZYMBORSKIEJ to wspaniała okazja do lepszego poznania i upamiętnienia osiągnięć naszej Noblistki. Z tej okazji nauczycielki języka polskiego, uczące w klasy 4-8, zachęcają uczniów do włączenia się w realizację ogólnopolskiego przedsięwzięcia „MISTRZYNI SZYMBORSKA”.

Szkoła, przystępująca do projektu, zobowiązana jest do zrealizowania przynajmniej jednego działania o charakterze kulturalnym, poświęconego życiu i/lub twórczości Wisławy Szymborskiej.

Rozpoczynamy nasze działania!  Już pojawiły się pierwsze pomysły na montaże słowno- muzyczne, podcasty, prezentacje, lapbooki, literackie spacery szlakiem Wisławy Szymborskiej,  a nawet wieczór poetycki!

Na początek zapraszamy do zapoznania się z tomikiem poezji, przygotowanym w 2021r. przez ubiegłorocznych  Absolwentów naszej szkoły.
Inspiracją do jego powstania był jeden z utworów Noblistki – wiersz pt. „Możliwości”.

czytaj dalej

„Porozmawiajmy o Krakowie w dzielnicach I-VII”

Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia, zgodnie z dyspozycją Zastępcy Prezydenta Miasta Krakowa Pana Jerzego Muzyka, przystępuje do realizacji, trwającej do 3 marca br., akcji ankietowej skierowanej do mieszkańców i mieszkanek siedmiu  dzielnic Krakowa pn.

Porozmawiajmy o Krakowie w dzielnicach I-VII”. Badanie jest kontynuacją akcji przeprowadzonej już w dzielnicach Nowej Huty i Podgórza. Celem badania jest zebranie opinii mieszkańców i mieszkanek dotyczących działań Miasta na rzecz poprawy jakości życia w ich najbliższym otoczeniu. W ramach akcji, mieszkańcy mają możliwość wypełnienia anonimowej ankiety m.in. na stronie www.obywatelski.krakow.pl

Piernikowy Świąteczny Kiermasz na rzecz dziecięcego Hospicjum ALMA SPEI

21 grudnia w naszej szkole odbył się  PIERNIKOWY KIERMASZ ŚWIĄTECZNY, zorganizowany  przez Szkolne Koło Wolontariatu i Samorząd Uczniowski. Ze względu na to, że Patron ZSOMS , od zawsze, kojarzy się z Toruniem, a toruńskie wypieki doskonale  wszyscy znamy –  motywem kiermaszu stał się… piernik.

Dzięki Rodzicom każdej klasy 1-8 można było zachwycić się widokiem i smakiem ciasteczek, zdobionych syropem cukrowym, lukrem, woskiem pszczelim, polewą czekoladową, kolorowymi posypkami, marcepanem i bakaliami. Wiele osób przynosiło swoje wypieki, przygotowane według własnych, „sekretnych” przepisów, a uczniowie klasy 4a -dzień wcześniej, podczas lekcji – sami misternie ozdobili pierniki, upieczone w domu. Każdy smakołyk kosztował 1 zł.

Podczas kiermaszu uzbieraliśmy 570,16 zł na zakup sprzętu i materiałów medycznych dla nieuleczalnie chorych dzieci hospicjum ALMA  SPEI

Serdecznie dziękujemy Uczniom, Rodzicom i Nauczycielom za wsparcie tej szlachetnej akcji, która zintegrowała naszą szkolną Społeczność.
Szkolne Koło Wolontariatu, Samorząd Uczniowski, Rada Rodziców SP 75

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia naszej „słodkiej” fotorelacji!

czytaj dalej

#OGARNIAM ŻYCIE BO…

#OGARNIAM ŻYCIE BO…

12.01.2023r. reprezentanci naszej szkoły uczestniczyli w Urzędzie Miasta Krakowa w spotkaniu z Panią Anną Korfel-Jasińską, Zastępcą Prezydenta Miasta Krakowa ds. Edukacji, Sportu i Turystyki oraz Koordynatorami projektu miejskiego #OGARNIAM ŻYCIE, z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 2.

czytaj dalej

Wycieczka klas trzecich do Wieliczki

Dnia 9 stycznia 2023 roku uczniowie klas IIIa i IIIb wraz Szkoły Podstawowej Nr 75 w Krakowie wzięli udział w jednodniowej wycieczce do Wieliczki.
Po przybyciu na miejsce i pokonaniu, już na starcie 380 schodów mali turyści wraz przewodnikiem przenieśli salę lekcyjną głęboko pod ziemię, a zajęcia szkolne zamienili na wesołą wędrówkę solnymi korytarzami. Wiadomo, że podziemia wielickiej kopalni stanowią idealne miejsce na edukacyjne wycieczki szkolne.

czytaj dalej

PODSUMOWANIE AKCJI CHARYTATYWNEJ „GWIAZDKA DLA ZWIERZAKA”

Serdecznie dziękujemy za udział w udział w akcji, mającej na celu wsparcie organizacji pomagającej bezdomnym zwierzętom. W czasie trwania akcji (14.11-16.12. 2022 r.) nasi uczniowie przynieśli duże ilości karmy, legowisk, misek, środki czystości, a nawet ubranka dla psów 🙂

czytaj dalej

GRATULACJE!

Miło nam poinformować, że w czołowej  „10”   88. Plebiscytu „Przeglądu Sportowego”  na Najlepszego Sportowca Polski Roku 2022 znaleźli się Absolwenci naszego Liceum Ogólnokształcącego Mistrzostwa Sportowego!

czytaj dalej

Jasełka dla klas 1-3

Jasełka dla klas 1-3

Tuż po Nowym Roku w dzień poprzedzający Święto Trzech Króli odbyło się zaległe przedstawienie jasełkowe dla uczniów klas najmłodszych w wykonaniu dzieci z klasy 2b.

czytaj dalej

zebrania z rodzicami


czytaj dalej

Wyniki konkursu „ZBIERAJĄC MAKULATURĘ – RATUJEMY ŚRODOWISKO”

Z ogromną radością pragnę  poinformować, że nasza szkoła zdobyła I MIEJSCE w obrębie II Dzielnicy w Krakowie, w konkursie organizowanym przez MPGO – ZBIERAJĄC MAKULATURĘ – RATUJEMY ŚRODOWISKO.” Dzięki ogromnemu zaangażowaniu Rodziców, Uczniów i Nauczycieli w okresie od 26.09 – 10.11. 2022 r. zebraliśmy 15610 kg. 🙂 🙂

SERDECZNIE DZIĘKUJEMY 🙂 Rodzicom, Uczniom, Nauczycielom oraz firmom zewnętrznym, które wsparły naszą zbiórkę.

czytaj dalej

„STROIKI PACHNĄCE ŚWIĘTAMI” dla Hospicjum św. Łazarza

Jeszcze nie tak dawno, bo zaledwie 20 grudnia, na korytarzach naszej szkoły aromatycznie  zapachniało skórkami pomarańczy, goździkami, cynamonem, gałązkami jodły i świerku.  Wszystko to, dzięki Uczniom, którzy wykonali dla pacjentów Hospicjum św. Łazarza, aż 25 stroików. Były wśród nich nowoczesne, jak i tradycyjne projekty, duże i małe, ale najważniejsze – wykonane z wielkim zaangażowaniem i miłością.

Z pewnością ucieszyły one niejedno serce i przywiodły chorym na myśl niezapomniane chwile spędzone w domu, w rodzinnym gronie.

Dziękujemy Uczniom, Rodzicom i Nauczycielom,
którzy zaangażowali się w naszą świąteczną akcję.

Szkolne Koło Wolontariatu

czytaj dalej

Studio Multimedialne, czyli nowa przestrzeń do działania dla naszych uczniów

We wtorek, 4.01.2023r. odbyło się uroczyste otwarcie Centrum Multimedialnego w naszej placówce. Dyrekcja szkoły uroczyście i z dumą oprowadziła uczniów oraz opiekunów grup po nowo utworzonych pomieszczeniach przeznaczonych do rozwijania talentów, realizowania pomysłów rodzących się w naszej społeczności.

czytaj dalej

Ogłoszenie – praca

Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego w Krakowie ogłasza nabór na stanowisko

SPRZĄTAJĄCA/SPRZĄTAJĄCY

czytaj dalej

Akademia Bohaterów Klimatu

W roku szkolnym 2022/2023 klasa 3 A została wytypowana
do udziału
w prestiżowym projekcie pt. „Akademia Bohaterów Klimatu” pod patronatem Prezydenta Miasta Krakowa.

czytaj dalej

Zajęcia rozwijające kompetencje społeczno-emocjonalne

W grudniu zakończyły się zajęcia psychologiczne dla klas 4-8 szkoły podstawowej. Grupy socjoterapeutyczne brały udział w różnorodnych zabawach kształcących właściwą współpracę, komunikację, opracowywanie emocji.

czytaj dalej

Międzynarodowe obchody Praw Dziecka

W naszej szkole w listopadzie zorganizowaliśmy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka pod patronatem UNICEF. Błękitne elementy stroju oraz niebieskie balony na szkolnych korytarzach zaakcentowały wyjątkowość poruszanych w tym czasie tematów.

Wielu wychowawców zorganizowało godziny wychowawcze dotyczące podstawowych praw dzieci i ich rozumienia. Powstały plakaty, inne prace plastyczne, artykuły publikowane na stronie szkolnej gazetki, które przybliżały prawa, m.in. dotyczące nauki, wypowiadania się, bezpieczeństwa, wychowania w rodzinie.

W kolejnych tygodniach na etyce uczestnicy rozważali konsekwencje udziału dzieci w mediach społecznościowych, upowszechniania ich wizerunku. Grupa dziennikarska zajęła się tematem dobrostanu psychicznego młodych ludzi.

„Cicha noc, święta noc, pokój niesie ludziom wszem…”

Paczka dla seniora

Paczka dla seniora.
Uczniowie klasy 8a wraz z wychowawcą w tym roku w dzień Świętego Mikołaja postanowili wcielić się w postać świętego
i obdarować prezentami starszych i samotnych z naszej okolicy.

Od listopada trwały przygotowania:

czytaj dalej

Wymiana kartek świątecznych

Nasza szkoła będąc członkiem społeczności E-Twinningowej wzięła udział w wymianie kartek świątecznych. Uczniowie klasy 5c na lekcji języka niemieckiego przygotowali kartki i wysłali do szkoły
w Pyrzycach i Ożarowie. Nasi uczniowie wczoraj odebrali piękne kartki, które sprawiły nam wiele radości!
FROHE Weihnachten! 🎁

czytaj dalej

Odwołanie warsztatów

Warsztaty „Wszystko zaczyna się w głowie” zostały odwołane z powodu dużej liczby nieobecnych uczniów.

Dyplom Stypendysty Prezesa Rady Ministrów dla Jakuba Gościńskiego

Z wielką radością informujemy Społeczność Szkolną o uroczystości, która odbyła się w dniu 2 grudnia 2022 w auli Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Dyplom Stypendysty Prezesa Rady Ministrów otrzymał Jakub Gościński z kl. 3 A LO za najwyższe wyniki w nauce w roku szkolnym 2021/2022.

Serdecznie gratulujemy Kubie i życzymy dalszych sukcesów.

Fotorelacja z uroczystości wręczenia stypendiów Prezesa Rady Ministrów
– Kuratorium Oświaty w Krakowie 

czytaj dalej

Możesz zostać wolontariuszem III Igrzysk Europejskich!

Już za kilka miesięcy Małopolska będzie gospodarzem III Igrzysk Europejskich – najważniejszego sportowego wydarzenia w Europie w nadchodzącym roku i jednocześnie największej imprezy sportowej w historii naszego kraju. Igrzyska rozpoczną się 21 czerwca i potrwają do 2 lipca 2023 r. 

Wolontariat to niepowtarzalna okazja, aby włączyć się w to wyjątkowe wydarzenie. Wolontariusze będą potrzebni w każdym momencie trwania imprezy – od uroczystości otwarcia po ceremonię zamknięcia Igrzysk. Będą oni mieć kontakt z kibicami i sportowcami z całej Europy. Pomogą dziennikarzom, sędziom i trenerom. Działalność przy organizacji Igrzysk Europejskich będzie świetną okazją, by nawiązać wartościowe znajomości z całej Europy. Aby zostać wolontariuszem, należy przejść dwuetapowy proces rekrutacji. Pierwszym krokiem jest zarejestrowanie się na Portalu Wolontariusza i wypełnienie formularza rekrutacyjnego. Link do formularza znajduje się na stronie www.ie2023.pl/wolontariat. Drugi etap to rozmowy rekrutacyjne, prowadzone online, na które zaproszeni zostaną wybrani kandydaci. Formularz zgłoszeniowy można wypełniać do 15 stycznia 2023 roku.

czytaj więcej

Wyniki konkursu na najpiękniejszą kartę świąteczną.

Gratulujemy laureatom szkolnego konkursu na najpiękniejszą kartę świąteczną. Pierwsze miejsce otrzymali, ex aequo:
Mateusz Pajdak z kl. 4b i Julia Walczak z klasy 7a.
Pozostali zwycięzcy to:
II miejsce Paweł Grzegorzak kl. 4a i Julia Dygulska kl. 6b;
III miejsce Weronika Skrzypek kl. 4c i Kamila Mietelska z kl. 7a.

czytaj dalej

Warsztaty o emocjach

czytaj dalej

Pozdrowienia z Japonii

Po długiej podróży nasi uczniowie dotarli do Japonii.
Amelia Glijer, Gabriela Miś i Krystian Timmermans trenują
ze swoimi rówieśnikami w Minoshima Junior High School.
Na treningach doskonalą technikę oraz toczą dużą ilość walk szkoleniowych. Poza treningami poznają kulturę oraz smaki Japonii.
Japonia jest kolebką judo, wiec jeśli się uczyć to od najlepszych.

czytaj dalej

Podziękowania

SERDECZNIE DZIĘKUJEMY

Rodzicom i Uczniom 8d
oraz Wychowawczyni Pani
Dorocie Żabie

za ponowne przystrojenie szkoły i stworzenie pięknej,
świątecznej atmosfery!

Szczególne podziękowania kierujemy do Pani Barbary Bieleckiej, Pani Agnieszki Glijer, Państwa Małgorzaty i Sławomira Chwał, Pani Marii Wadas, Pani Marianny Litvinovej i Pani Edyty Szyby oraz Uczniów: Stefana Baścika, Mai Bieleckiej, Jana Dobrowolskiego, Jakuba  Chwała, Karola Chwała, Amelii Glijer, Kuby  Hyszko i Aleksandra Krosa.

czytaj dalej

Klasa 4 „c” w Teatrze Ludowym

Uczniowie klasy 4 „c” są obdarzeni wieloma talentami. Czwartoklasiści to przede wszystkim pływacy, jednakże są wśród nich także tancerze, piłkarze, muzycy. Dzieci rozwijają swoje pasje na zajęciach pozalekcyjnych.

Efekty takich działań mieliśmy okazję podziwiać 5 grudnia, kiedy to klasa 4 „c” udała się do Teatru Ludowego na spektakl pt. „Krąg życia”. W tym barwnym, pięknym, baletowym przedstawieniu  zagrała uczennica – Weronika Skrzypek. Dziewczynka, wraz z przyjaciółmi ze swojej grupy baletowej, zaprezentowała wzruszające, taneczne widowisko, które niesie wartościowe przesłanie: nigdy nie rezygnuj z marzeń, nawet, jeśli droga do ich realizacji wymaga wielkiego trudu. Spektakl został oparty na motywach baśni „Król lew”.

czytaj dalej

SANTA SWIM PARTY

Tak się bawi,tak się bawi 1c najmłodszy rocznik Galicji.

🌲 ⛄️ ❄️ 🌊

W tą zasypaną śniegiem niedzielę prawie na sankach do Proszowic
na SANTA SWIM PARTY doślizgali się zawodnicy, którzy śnieg zamienili na basenik pełen atrakcji.

czytaj dalej

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

Początek grudnia to czas, w którym słowo WOLONTARIUSZ wybrzmiewa ze zdwojoną siłą we wszystkich językach i w każdym zakątku świata. Powodem jest Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, obchodzony 5 grudnia.

Z okazji tego święta życzymy naszym Wolontariuszom
radości w sercu, uśmiechu, satysfakcji z bezinteresownie podejmowanych działań, niesłabnącego entuzjazmu i niespożytych pokładów energii w zmienianiu świata na lepsze!

Dziękujemy, że jesteście!

Do życzeń dołączamy

Podziękowanie dla ZSOMS Szkoły Podstawowej nr 75

Podczas Kwesty Listopadowej na Cmentarzu Rakowickim 30 października br., udało się nam zebrać
na rzecz Hospicjum św. Łazarza w Krakowie
kwotę 30 536, 14 zł!

Dziękujemy!

Serdecznie zapraszamy wszystkich Wolontariuszy
w środę 7 grudnia br. o godz. 16.20 do sali 32 na spotkanie z niespodzianką:)

Szkolne Koło Wolontariatu

czytaj dalej

Spotkania klasy 8d z historią Polski i Krakowa

Już dwukrotnie w tym roku szkolnym, uczniowie klasy 8d wraz ze swoją wychowawczynią Panią Dorotą Żabą zwiedzili miejsca, które w wyjątkowy sposób zapisały się w historii naszego miasta i kraju. W październiku ósmoklasiści udali się na Wawel – w ramach cyklu „Wawel – najpiękniejsze…”. Trzygodzinna trasa zwiedzania wiodła przez dwa piętra Królewskiego Zamku.

Ogromne wrażenie zrobiły na wszystkich  ekspozycje i wystawy: „Reprezentacyjne Komnaty  Królewskie”„Prywatne Apartamenty Królewskie”, „Skarbiec Koronny”, „Zbrojownia” oraz „Kraków Zaginiony”.  Wycieczka była okazją do poszerzenia wiedzy uczniów na temat historii i kultury Polski oraz naszego miasta Krakowa.

czytaj dalej

Podziękowanie

„Gdyby kropla powiedziała:  –  Jedna kropla wody nie może utworzyć rzeki – nie byłoby oceanu. Gdyby nuta powiedziała: –  Jedna nuta nie czyni muzyki – nie byłoby symfonii. Gdyby słowo powiedziało:    –  Jedno słowo nie stworzy stronicy – nie byłoby książki. Gdyby człowiek powiedział:  – Jeden gest miłości nie ocali ludzkości – nie byłoby na Ziemi  DOBRA, godności i szczęścia”
Michel Quoist

Z całego serca dziękujemy całej Społeczności ZSOMS za wrażliwość, chęć pomagania i zaangażowanie w działania na rzecz nieuleczalnie chorych dzieci!

Dzięki połączeniu naszych sił, współpracy i niezwykle sprawnemu działaniu Wychowawców wszystkich  Klas 1-8, Rodziców i Uczniów udało nam się wesprzeć i wnieść trochę radości w życie nie – jednej, ale trzech rodzin, objętych opieką Alma Spei!

Hojność, ofiarność i bezinteresowność Osób, które wsparły akcję, przerosły nasze najśmielsze oczekiwania. Określona przez organizatorów ilość produktów spożywczych, została potrojona!

Przygotowaliśmy i przekazaliśmy aż TRZY PACZKI ŚWIĄTECZNE DLA PODOPIECZNYCH DZIECIĘCEGO HOSPICJUM.

BARDZO  DZIĘKUJEMY 
ZA OTWARTE SERCA
NA POTRZEBY DRUGIEGO CZŁOWIEKA!

Szkolne Koło Wolontariatu

czytaj dalej

Pierwsza pomoc może uratować życie!

Czym jest pierwsza pomoc? Kto, kiedy i jak może jej udzielać? Co robić, gdy jesteśmy świadkami sytuacji zagrażającej życiu lub zdrowiu drugiego człowieka? Na te wszystkie pytania otrzymali odpowiedź Uczniowie klasy 4a, którzy dzięki inicjatywie swoich Rodziców, wzięli udział w 2 – godzinnym szkoleniu z zakresu pierwszej pomocy.

czytaj dalej

Helpiada

Ula,la,la …. 26.11.2022 wielkim wydarzeniem dla Galicji (2015, 2014, 2013) była HELPIADA niezwykle zawody pływackie, których cały dochód został przeznaczony na szczytny cel ….
Dla zawodników 10,9 i 8- letnich inny  basen  niż na Grochowskiej jest już tzw.”chlebem powszednim”, ale  dla 2015 był to nie dość, że debiut to jeszcze pierwsze zawody poza swoim obiektem.

czytaj dalej

Żywe Muzeum Obwarzanka w Krakowie

Klasy pierwsze odwiedziły Żywe Muzeum Obwarzanka w Krakowie. Uczniowie dowiedzieli się skąd pochodzi nazwa, w jaki sposób powstają obwarzanki i jaki jest ich oryginalny kształt.
Pod okiem piekarza zrobili własne, przepyszne wypieki. 

To była bardzo wesoła i smaczna lekcja 😊

czytaj dalej

Uczymy się, jak mądrze pomagać

We wrześniu br.  Szkoła Podstawowa nr 75 przystąpiła do piątej edycji projektu, który skierowany jest do szerokiego grona instytucji, firm i szkół, chcących włączyć się w POMAGANIE.

Uczestnictwo w programie „Szkoła z pasją pomagania” daje możliwość wsparcia działań na rzecz nieuleczalnie chorych dzieci- podopiecznych dziecięcego hospicjum Alma Spei.

17 listopada odbyły się warsztaty Szkolnego Koła Wolontariatu z przedstawicielem hospicjum.

W spotkaniu wzięło udział 43 Wolontariuszy; cała klasa 7a wraz ze swoją wychowawczynią Panią Agnieszką Kamecką – Krzywdziak oraz nauczyciele: Pani Agnieszka Arczyńska i Pan Rafał Klimczyk. Podkreślić należy liczną obecność Ósmoklasistów, którzy pojawili się tuż po zakończeniu swojego próbnego egzaminu.

czytaj dalej

„Pyza na polskich dróżkach” – wyjście klas czwartych do Teatru Ludowego

W dniu 22 listopada 2022r. klasy: 4a, 4b i 4c obejrzały w Teatrze Ludowym barwne widowisko o przygodach sympatycznej Pyzy. W czasie blisko dwugodzinnego spektaklu uczniowie obserwowali podróż uroczej bohaterki, która odwiedziła różne regiony naszego kraju.

Poznała ludowe tradycje, przyśpiewki, opowieści związane z kulturą różnych części Polski. Skoczna muzyka, wartka akcja, taniec, śpiew – to wszystko sprawiło, że uczniowie wyszli z teatru bardzo zadowoleni. Opiekę nad grupą sprawowały Panie: Agnieszka Arczyńska, Ristana Taszewska-Klimas, Bożena Matyasik-Ociepa, Sonia Kowal.

czytaj dalej

Wycieczka do muzeum Schindlera

We wtorek 22 listopada 2022 r. klasa 8c z wychowawczynią p. Marią Capińską wybrała się do Fabryki Emila Oskara Schindlera w Krakowie. Oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa – Fabryka Emila Oskara Schindlera mieści się na krakowskim Zabłociu.

Uczniowie, zwiedzając muzeum, mieli okazję dowiedzieć się, jak żyli i radzili sobie Polacy pod okupacją niemiecką. Poznali warunki mieszkania w getcie. Wizyta w Muzeum stanowiła cenną lekcję historii.

czytaj dalej

Podziękowanie

Spełniliśmy jedno marzenie chorego dziecka!

W imieniu dziecięcego hospicjum Alma Spe i- serdecznie dziękujemy całej Społeczności ZSOMS – Dyrekcji, Nauczycielom, Rodzicom i Uczniom za podarowanie mikołajkowego prezentu półrocznej Weronice.

Podczas Dnia Otwartego Szkoły Podstawowej zebraliśmy jednorazowo 392,70 zł.

Za zebrane pieniądze został zakupiony trójkołowy rowerek Aston.

Bardzo dziękujemy Rodzicom z klasy 6b, którzy z własnej inicjatywy, dodatkowo, przekazali 25 książeczek, puzzle i grę dla rodzeństwa chorej dziewczynki oraz naszym Wolontariuszom- Karolinie i Brunowi z klasy 7a, którzy zbierali pieniądze do puszek.


Gorąco dziękujemy Wszystkim za ogromną otwartość na potrzeby osób potrzebujących, za hojność oraz szerzenie nadziei i dobra.

Szkolne Koło Wolontariatu

 

 

czytaj dalej

Projekt ,,KROKUS”

17 listopada uczniowie klasy  7a w ramach projektu ,,KROKUS” zasadzili 100 sadzonek żółtych krokusów. Kwiaty te symbolizują dzieci – ofiary II wojny światowej i Holokaustu.

Projekt został zainicjowany przez Fundację Holocaust and Education Trust Ireland. W Polsce od wielu lat koordynatorem akcji jest Żydowskie Muzeum Galicja w Krakowie.

Uczniowie klas 7a, 7b, 8b, 2bLO  będą uczestniczyć w lekcjach, warsztatach, wyjściach, które pozwolą im zapoznać się z tematyką i historią Holokaustu, a także poruszą kwestie dotyczące nietolerancji, dyskryminacji, wykluczenia.

Szkolni koordynatorzy.

,,ZDROWE ŻYWIENIE- MĄDRE MYŚLENIE! ‘’

,,ZDROWE ŻYWIENIE- MĄDRE MYŚLENIE! ‘’  to akcja organizowana przez Młodzieżowy Dom Kultury ,,Dom Harcerza’’, w której w ubiegły wtorek wzięła udział klasa 2a. Dzieci pod okiem profesjonalnego kucharza- Pana Leszka Czytajło zdobyły  podstawowe umiejętności kulinarne, chętnie eksperymentowały z nowymi smakami, dowiedziały się, jak zdrowo się odżywiać
i dlaczego jest to takie ważne.

czytaj dalej

Akademia z okazji Święta Niepodległości

W dniu 10. 11. 2022 r. w Szkole Podstawowej nr 75 odbyła się uroczysta akademia poświęcona upamiętnieniu 104 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Uroczystość przygotowali uczniowie z klas 5a,6a, 6b pod kierunkiem Pań: Sabiny Kulas, Anny Nosek, Sylwii Tomali – Łęgowik.

czytaj dalej

Wycieczka do Zabrza

Dnia 28 października 2022r. klasy 5b, 6a, 6b z wychowawczyniami p. B. Goch, p. A. Nosek, p. S. Kulas oraz p. M. Karczem udały się na wycieczkę do Zabrza. Wyjechaliśmy autokarem o godzinie 8:20, szybko dotarliśmy na miejsce. W Zabrzu zwiedziliśmy kopalnię Guido.

czytaj dalej

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status