Takie lekcje języka lubimy najbardziej!

Według maksymy najnowszej metodyki, uczeń najlepiej się uczy, gdy sam doświadcza! Zgodnie z tym podejściem, uczniowie klas 7 pracowali na lekcjach języka niemieckiego. Rozdział „ Jedzenie” to praca w grupach nad przepisami, przygotowaniem potraw na lekcji, prezentacja europejskich śniadań. Uczniowie byli bardzo zaangażowani. Powstały smakowite i cieszące oko potrawy!

czytaj dalej

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ZIEMI

„Dobrem najwyższym jest zgadzać się z naturą
i stosownie do niej żyć”

                                               Cyceron

22 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Ziemi. Obchodziliśmy go również w naszej szkole.

Najpierw troszkę historii…

Jako pierwszy z ideą obchodzonego na całym świecie Dnia Ziemi wystąpił John McConnell – amerykański ekolog i miłośnik przyrody – na konferencji UNESCO, dotyczącej środowiska naturalnego w 1969 r. Spotkało się to z pozytywnym odzewem władz i burmistrz tego miasta Joseph Alioto 21 marca 1970 r proklamował pierwsze obchody Dnia Ziemi.

czytaj dalej

Udane starty uczniów klasy 7D w International Judo League.

W kwietniu odbyły się dwa rzuty ligi: 09.04 w Bytomiu oraz 23.04 w Warszawie. Rozluźnienie epidemiologiczne sprawiło, że obsada zawodów International Judo League w tym roku jest bardzo mocna.

czytaj dalej

Finały Wojewódzkie w pływaniu indywidualnym i drużynowym

Kwiecień postanowiliśmy zakończyć mocnym akcentem sportowym. Uczniowie naszej szkoły poza pływaniem startowali również w biegach przełajowych.

25, 26 kwietnia odbyły się Finały Wojewódzkie w pływaniu indywidualnym i drużynowym. Do zmagań na tym etapie stanęli uczniowie którzy w zawodach międzyszkolnych w Krakowie zdobyli miejsca od 1-6. Nasza szkoła wystawiła najliczniejszą reprezentację jak również zajęła najwyższe noty zarówno w startach indywidualnych jak i w sztafecie.

czytaj dalej

Święto Uchwalenia Konstytucji 3 Maja

„Rozwiń skrzydła orle biały – i koroną złotą świeć.  Do przeszłości Polski całej w sercach naszych miłość wznieć!”

Dnia 29 kwietnia w ZSOMS  odbyły się uroczyste akademie z okazji Święta Konstytucji 3 Maja. Dla szkoły podstawowej akademię przygotowały klasy 4a i 5a pod kierunkiem pani  Anny Nosek i pani Sylwii Tomala – Łęgowik.

Oprawę muzyczną przygotowała pani Anna Petrus i dekorację pani Joanna Zadęcka. Krótką lekcję historii podczas akademii dla klas licealnych przygotowali uczniowie klasy 3ALO pod kierunkiem pani Małgorzaty Czech i pana Michała Karcza. O oprawę muzyczną zadbali sami uczniowie tej klasy.

czytaj dalej

Akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

 

OGŁOSZENIE o naborze na wolne stanowisko specjalisty ds. administracji i kadr

OGŁOSZENIE

o naborze na wolne stanowisko
specjalisty ds. administracji i kadr

czytaj dalej

Wyniki Konkursu z języka angielskiego

Miło nam poinformować,
iż Konkurs Języka Angielskiego na Kartę Wielkanocną dla uczniów szkoły podstawowej w roku szkolnym 2021/2022 wygrali uczniowie:

1. Artur Wajda
2. Szymon Burda
3. Oskar Nowak

czytaj dalej

życzenia wielkanocne

Tradycje wielkanocne na lekcjach języka niemieckiego

Klasy 4a, 4b i 4c na lekcji języka niemieckiego wykonywały tradycyjne Drzewka Wielkanocne – Osterbaum. Prace wyszły wspaniałe i upiększą klasy na czas świąt.
FROHE Ostern!
Wesołych Świąt!

czytaj dalej

Wyróżnienie w Konkursie „Czytelnik Roku 2021”

Z ogromną przyjemnością informujemy, że  uczeń naszej szkoły, Łukasz Baczyński z klasy 2b,  został zaproszony jako finalista na  Galę Finałową Konkursu „Czytelnik Roku 2021” organizowanego przez Bibliotekę Kraków. Do konkursu zgłosiło się aż 850 osób w czterech kategoriach wiekowych. W każdej kategorii przyznano:
tytuł Czytelnika Roku oraz pięć wyróżnień.

czytaj dalej

Nabór do klas pływackich

   

Zespół Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego w Krakowie
ogłasza

NABÓR

do klas sportowych – PŁYWACKICH
na rok szkolny 2022/ 2023

czytaj dalej

projekt E – Twinningowy

Kolejny E – Twinningowy projekt wystartował w Naszej szkole! Uczniowie klasy 6b pod kierunkiem Pani Anny Gibaszek-Mądry wraz z kolegami z Polski, Turcji i Armenii rozpoczęli realizacje projektu międzynarodowego „ Spielend Deutsch lernen”.

A oto pierwsza praca naszych uczniów – przejmujący filmik przeciwko Wojnie na Ukrainie:

Zapraszamy do śledzenia kolejnych etapów naszego projektu:)!

IKONA – METAFIZYCZNY WYMIAR PIĘKNA

Dziś ikony kojarzą się nam ze światem wirtualnym, który w czasie pandemii w dużej mierze zdominował nasze codzienne życie. Każda z ikonek w komputerze, czy smartfonie staje się drzwiami umożliwiającymi nowe odkrycia. Ikona to także słowo obecne w sztuce. Istnieje odkąd istnieje człowiek.

czytaj dalej

List do Rodziców od Pani Anny Korfel-Jasińskiej, Zastępcy Prezydenta Miasta Krakowa ds. Edukacji, Sportu i Turystyki

Wielce Szanowni Rodzice Krakowskich Uczniów,

wojna w Ukrainie trwa od niemal miesiąca. 24 lutego 2022 roku to dzień, w którym życie nas wszystkich zmieniło się nieodwracalnie.

Największe skutki rozgrywającego się dramatu odczuwają jednak dzieci, które były zmuszone uciekać z Ukrainy i z dnia na dzień odnaleźć się w zupełnie nowym, często niezrozumiałym dla nich środowisku.

czytaj dalej

Konkurs fotograficzny organizowany przez Szkolne Koło ds. Ekologii

  WIOSNA, ach to TY!               

Konkurs fotograficzny  organizowany
przez Szkolne Koło ds. Ekologii:
       

czytaj dalej

zebrania dla rodziców

Szanowni Rodzice!

22 marca (wtorek) – zebrania dla rodziców SP
Klasy 1-5 SP – godz. 17.00
Klasy 6-8 SP – godz. 18.00

23 marca (środa) – zebrania dla rodziców LO o godz. 18.00

Zebrania w klasach 6-8 SP i LO zostaną poprzedzone prelekcją o godz. 16.30 pt: „Narkotyki i inne środki psychoaktywne popularne wśród młodzieży oraz odpowiedzialność karna, za naruszenie przepisów prawa w zakresie ich posiadania”. Realizatorem prelekcji są pracownicy Komendy Miejskiej Policji w Krakowie.

SP – hala sportowa
LO – salka fitness

Zaproszenie na wernisaż

Pomoc ZSOMS dla Ukrainy

„W pojedynkę jesteśmy kroplą, razem jesteśmy oceanem.”
                                                                              / Ryunosuke Satoro/
Bardzo serdecznie dziękujemy całej Społeczności ZSOMS – Dyrekcji, Nauczycielom, Rodzicom i Uczniom – za nieustający odzew, z jakim spotyka się akcja pomocy na rzecz uchodźców z Ukrainy.

Spotkaliśmy się z tak dużą hojnością, że pojawił się problem z przechowywaniem otrzymywanych darów.

Dzięki życzliwości Dyrekcji naszej szkoły przeznaczone zostało oddzielne pomieszczenie ze specjalnymi regałami, w którym ofiarowane rzeczy dla potrzebujących są składane i  segregowane. W pierwszej kolejności z tych darów korzystają rodziny uchodźców, których dzieci zostały przyjęte do ZSOMS. Nikt z potrzebujących nie odchodzi bez pomocy i wsparcia. Nawiązaliśmy również kontakt – po sąsiedzku – z Konsulatem Ukrainy przy ul. Prażmowskiego 4.

Dzięki akcji „Plecaczek” trafiło już tam od nas 25 sztuk plecaków z pełnym wyposażeniem (butelka wody niegazowanej z dzióbkiem, soczek w kartoniku ze słomką, mus w tubce, małe opakowanie kredek, kolorowanka, miś/przytulanka, paczka chusteczek higienicznych, opakowanie mokrych chusteczek).

Nasza zbiórka wciąż trwa!
Gorąco zachęcamy do dalszej pomocy!

Szkolne Koło Wolontariatu
Samorząd Uczniowski

SPOTKANIE Z LUDOLFINĄ, CZYLI ŚWIATOWY DZIEŃ LICZBY PI

Już od 1988 roku, dzień 14 marca obchodzony jest jako Międzynarodowe Święto Liczby Pi – π = 3,14… zwanej również ludolfiną (jest to również dzień urodzin genialnego uczonego Alberta Einsteina).

Święto to szczególnie uroczyście celebruje się w USA, ale w naszym kraju również zyskuje coraz większą popularność.

czytaj dalej

Mistrzostwa Szkół Sportowych w Pływaniu – Racibórz 2022

W dniach: 12 i 13, na terenie raciborskiej pływalni H2Ostróg odbyły się Mistrzostwa Szkół Sportowych, które miały wyłonić najlepszą pływacką szkołę podstawową w Polsce. Na starcie pojawiły się 34 zespoły. Reprezentacje składały się z 20 osób. Uczestnicy zostali podzieleni na dwie kategorie:  pierwsza – 13 lat i młodsi – 10 osób, druga – 14 – 15 lat – 10 osób.

czytaj dalej

„Kamienie na szaniec” w Teatrze Współczesnym

W dniu 9 marca  2022r. uczniowie wszystkich trzech klas ósmych wybrali się do Teatru Współczesnego – scena przy ulicy Starowiślnej – na spektakl „Kamienie na szaniec”. Opiekę nad młodzieżą sprawowały Panie: Agnieszka Arczyńska, Ristana Taszewska-Klimas, Barbara Sulewska, Izabela Bereza.

czytaj dalej

Życzenia dla wszystkich Pań

ZSOMS – UKRAINIE

„Dobroć jest cichym czynieniem tego,
o czym inni mówią głośno.” 

Serdecznie dziękujemy całej Społeczności ZSOMS za tak hojne wsparcie akcji „Pomoc dla Lwowa”.

czytaj dalej

Ogólnopolski Konkurs Humanistyczny OMNIBUS 2022

Drodzy Uczniowie klas 4-8,

serdecznie zachęcamy do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Humanistycznym OMNIBUS 2022, który odbędzie się 30 marca 2022 r.

Konkurs jest organizowany w ramach programu edukacyjnego Łowimy Talenty. Inicjatywa promuje talenty i osiągnięcia uczniów oraz pomaga im kształtować ważne kompetencje osobiste.

czytaj dalej

Pomoc dla Ukrainy

Wobec tragedii, która dzieje się za naszą wschodnią granicą, cała Społeczność ZSOMS nie pozostaje obojętna. Chcemy włączyć się w organizowaną przez Urząd Miasta Krakowa  akcję pomocy „Zbiórka dla Lwowa”.

czytaj dalej

Dzień otwarty

DLA PRZYSZŁYCH PIERWSZOKLASISTÓW

Termin: 1.03.2022 r.

Godzina 15.30-19.00

część sportowa z nagrodami od 17.00

Prosimy o zabranie ubioru i obuwia sportowego.

czytaj dalej

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

 

Podstawowym przesłaniem Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, który został ustanowiony 21 lat temu przez UNESCO, jest zwiększenie świadomości znaczenia języka i kultury. Obchody święta mają na celu zwrócenie uwagi na potrzebę troski o język ojczysty,  jego promocję i ochronę.

czytaj dalej

Zbieramy baterie

Drodzy uczniowie!
Nasza szkoła przystąpiła do programu realizowanego
przez MPO w Krakowie.
Celem jest edukacja ekologiczna dzieci i młodzieży w zakresie właściwego postępowania z zużytymi bateriami, które są odpadami niebezpiecznymi i nie powinny być wyrzucane razem z innymi odpadami.

Do ustawionych przy wejściu do szatni pojemników wrzucamy NIEUSZKODZONE baterie, nie większe niż R20.
Nagrodą za uzbierane baterie są bilety do krakowskich kin 🙂

czytaj dalej

Udział Nikoli Bezwińskiej- uczennicy klasy 8a w Mistrzostwach Świata w Baku

 Z ogromną radością i dumą informujemy,

że Nikola Bezwińska – uczennica naszej Szkoły, Daria Kowalczyk i Kalina Plich – zawodniczki Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Krakowie zostały powołane do reprezentowania Polski na Mistrzostwach Świata  w Azejberdżanie w Baku.

czytaj dalej

Konkurs fotograficzny: Zaproś naszą szkołę na ferie zimowe ZAKOŃCZONY!!!

Konkurs fotograficzny:
Zaproś naszą szkołę na ferie zimowe”

ZAKOŃCZONY!!!

Kochani!!! :):):)

Ferie zimowe już za nami, ale wspomnienia nam pozostaną. Nasza szkoła jak zwykle jest zachwycona, bo wspólnie z Wami spędziła wspaniałe i niezapomniane chwile.

czytaj dalej

ZŁOTA SKRZYNKA ZAUFANIA

Drodzy Uczniowie i Rodzice

Zainspirowani słowami prof. Juliana Aleksandrowicza  –  Człowiek jest wart tyle, ile uczyni dla drugiego,  zainicjowaliśmy  w naszej szkole całoroczną akcję:

ZŁOTA SKRZYNKA ZAUFANIA

czytaj dalej

95 LECIE MAŁOPOLSKIEGO OKRĘGOWEGO ZWIĄZKU PŁYWACKIEGO

95 LECIE MAŁOPOLSKIEGO OKRĘGOWEGO ZWIĄZKU PŁYWACKIEGO

 Dnia 5 lutego 2022r. w Hotelu Novotel odbyła się jubileuszowa gala, na której nie mogło zabraknąć trenerów UKS „Galicja” oraz Dyrektora ZSOMS –
Pana Krzysztofa Sobesto.

Dyplomy za zasługi na rzecz promocji sportów pływackich i działań Polskiego Związku Pływackiego otrzymali:

 

czytaj dalej

Daj się wkręcić w pomaganie!

Drodzy Uczniowie ZSOMS!

Codziennie setki  plastikowych nakrętek w naszych domach ląduje w koszu na śmieci. Zapominamy, że małe, niepozorne nakrętki wykonane są z czystego polimeru PET, łatwo poddać je recyklingowi i powtórnie przetworzyć.

czytaj dalej

Walentynki 2022

Drodzy uczniowie,
z ramienia społeczności E-Twinningowej zapraszamy wszystkich uczniów oraz nauczycieli do włączenia się do akcji: Walentynki 2022 pod hasłem „Jedno jest tylko w życiu szczęście kochać i być kochanym”. 

W naszej szkole tj. Szkole Podstawowej nr 75 planowane są liczne wydarzenia i imprezy tematyczne, między innymi poprowadzone zostaną warsztaty językowe na lekcjach języka niemieckiego, przeprowadzone zostaną gry i zabawy dla dzieci i młodzieży.

Kalendarz adwentowy – wyniki konkursu

ZIMOWY KONKURS FOTOGRAFICZNY!!!

Serdecznie zapraszamy uczniów klas I-III
do udziału
w kolejnej edycji konkursu fotograficznego pt:

,, Zabierz naszą szkołę na ferie zimowe”

czytaj dalej

ZEBRANIA Z RODZICAMI

WIGILIA BEZ PLASTIKU

Nasza szkoła wzięła udział w akcji „Wigilia bez plastiku”. Uczniowie wraz z rodzicami przygotowali klasowy poczęstunek wykorzystując papierowe lub szklane naczynia. Każde nawet najmniejsze nasze zaangażowanie przyczynia się do ochrony środowiska. Co roku produkowaliśmy całą górę odpadów plastikowych, które trafiały na wysypiska.

 Tym razem udało nam się to zmienić. Razem stworzyliśmy świąteczną atmosferę przyjazną nie tylko nam ale również naszej Ziemi. Wspólnie dbajmy o środowisko.

Zespół ds.ekologii

czytaj dalej

W grudniową noc..

Są święta w naszym kalendarzu
najdroższe i najbliższe
wywołują falę marzeń
najczulszych i najmilszych.
 
Ich dziwny czar ten nastrój stwarza
dla życia najważniejszy,
rozlewa się na ludzkich twarzach
uśmiechem najpiękniejszym.

czytaj dalej

KONKURS /I edycja/ „NAJDŁUŻSZY ŁAŃCUCH ŚWIĄTECZNY 2021” ROZSTRZYGNIĘTY!

Samorząd Uczniowski i Rada Rodziców SP 75 serdecznie dziękują wszystkim uczniom klas 1-8, którzy wzięli udział w I edycji konkursu: „NAJDŁUŻSZY ŁAŃCUCH ŚWIĄTECZNY 2021”.

Celem konkursu było  kultywowanie tradycji świątecznych, a jednocześnie wzmocnienie integracji i zdrowej rywalizacji wśród dzieci w naszej szkole.

czytaj dalej

Współpraca z Politechniką Krakowską – Projekt Inspiracje Naukowe

Od marca 2019 roku uczniowie klas 5 – 8 brali udział w projekcie ,,Inspiracje Naukowe” realizowanym ze środków Programu Operacyjnego Wiedza – Edukacja – Rozwój wspólnie z Wydziałem Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej. Projekt zakończył się w październiku 2021 roku z przerwą od listopada 2020 do czerwca 2021 w okresie nauczania zdanego.

czytaj dalej

kartka pachnąca świętami

W okresie świątecznym odbył się konkurs plastyczny klas IV – VII „Kartka pachnąca świętami”

I miejsce Tomasz Moskal klasa 4c, Weronika Mucha klasa 7b

II miejsce Aleksandra Solovyev klasa 6a, Szymon Burda klasa 4b

III miejsce Anna Jarzyńska klasa 7b, Oliwier Wiech klasa 7b,
Julia Dygulska klasa 5b

Gratuluję zwycięzcom pięknych i oryginalnych pomysłów.

Organizator konkursu: Nina Dygut

czytaj dalej

Świetny występ judoków z 7D w ostatnim turnieju International Judo League 2021 – Memoriale Edwarda Faciejewa w Opolu.

Bardzo dobrze zaprezentowali się uczniowie reprezentujący barwy UKS Judo Kraków podczas ostatniego startu w tym roku. W Opolu podczas Memoriału Edwarda Faciejewa zaliczanego do klasyfikacji International Judo League najlepiej pokazali się:

czytaj dalej

SERDECZNE PODZIĘKOWANIA „GWIAZDKA DLA ZWIERZAKA”

SERDECZNE PODZIĘKOWANIA

Drodzy rodzice i uczniowie, zakończyliśmy akcję „GWIAZDKA DLA ZWIERZAKA”.

Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy. Zbiórka przerosła wszelkie oczekiwania.  Przedstawicielka organizacji MORN pani Magda, przekazała że była to największa ilość darów jaką otrzymali ze szkół.

DZIĘKUJEMY ZA OKAZANE SERCE

Zarząd i Wolontariusze Małopolskiej Organizacji
Na Rzecz Natury,  Szkolny Zespół ds. Ekologii,
Szkolne Koło Wolontariatu

czytaj dalej

Miłosz Żyznowski 3BLO Wicemistrzem Polski w klasyfikacji Generalnej Trial 2021

Miło nam poinformować, że w dniu 12 grudnia 2021 odbyło się uroczyste zakończenie sezonu 2021 w sportach motocyklowych w Centrum Olimpijskim w Warszawie, podczas którego
Miłosz Żyznowski z klasy3BLO odebrał tytuł WICEMISTRZA POLSKI w klasyfikacji Generalnej Trial 2021 oraz tytuł WICEMISTRZA POLSKI w klasyfikacji Otwartej Trial 2021.

czytaj dalej

W ZSOMS już świątecznie

Serdecznie dziękujemy Rodzicom klasy 7d i Wychowawczyni
Pani Dorocie
Żabie za przystrojenie szkoły i stworzenie pięknej, świątecznej atmosfery!
Szczególne podziękowania kierujemy
do Pani Barbary Bieleckiej,
Państwa
Małgorzaty i Sławomira Chwałów,
Agnieszki i Wojciecha Glijer oraz
Uczennicy Amelii Glijer.

czytaj dalej

Konkurs na kartkę świąteczną w języku angielskim

UWAGA!!

Ogłaszam konkurs dla klas 4 – 8 SP na najpiękniejszą kartkę świąteczną na Boże Narodzenie! Oceniane będą walory artystyczne (malowane, dziergane lub naklejane), jak i życzenia świąteczne w języku angielskim.

Na prace czekam do piątku 17 grudnia. Merry Christmas !

koordynator: Izabela Krakowska

obchody świętego Mikołaja

O tym, że w naszej szkole nie ma niegrzecznych dzieci, wiedzą już wszyscy!! A zwłaszcza Święty Mikołaj ze swoim orszakiem. 6.12.2021r Członkowie Samorządu Uczniowskiego SP 75  w przebraniu Aniołów, Mikołaja oraz Diabła odwiedzili wszystkich uczniów naszej szkoły z drobnym, słodkim upominkiem, aby na ustach wszystkich dzieci i dorosłych, tego dnia, zagościł uśmiech!

czytaj dalej

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status