ŚWIĘTO MATEMATYKI - 17-03-2018

  14 marca na całym świecie obchodzony jest Dzień  Liczby Pi – najbardziej uniwersalnej, najsłynniejszej liczby. Możemy ją znaleźć we wzorach matematycznych, fizycznych, demograficznych. Króluje nie tylko w geometrii, ale także w równaniu teorii grawitacji Einsteina.

Uczniowie naszej szkoły bardzo aktywnie włączyli się obchody 30 już rocznicy Dnia Liczby Pi. Z tej okazji gimnazjaliści z klasy 3ag i 3bg, pod kierunkiem Pani Dyrektor Lucyny Bętkowskiej, przygotowali ciekawy projekt, którego głównym założeniem było uczynienie bryły, elementem ubioru. W tym dniu na szkolnych korytarzach pojawili się młodzi ludzie w niecodziennych kapeluszach w kształcie stożka, czy walca. Dziewczyny nosiły w rękach oryginalne torebki w kształcie walca, w uszach sześcienne kolczyki. Uczniowie  zaprezentowali także propozycje mozaiki złożonej z wielokątów foremnych.

Celem projektu było uświadomienie, że matematyka jest obecna niemal w każdej dziedzinie życia, że jest królową wszystkich nauk. Wzory, dowody matematyczne mają zastosowanie w naszych codziennych działaniach.

  Z kolei w dniu 15 marca odbył się w naszej szkole konkurs Kangur Matematyczny, którego koordynatorem była Pani Ewa Długosz. I tym razem miłośnicy królowej nauk nie zawiedli. Ponad 80 uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum przystąpiło do konkursu. Zmierzyli się z zadaniami o różnym stopniu trudności, jednakże dostosowanymi do ich wieku i aktualnego stanu wiedzy matematycznej. Czasami, sporo trzeba było się nagłowić, by sprostać wyzwaniu i uporać się z logicznymi zagadkami. Mimo to, uczestnicy wychodzi bardzo zadowoleni z siebie, co szczególnie cieszy. Teraz już, tylko, czekamy na wyniki.

Copyright by Zespół Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego im. Mikołaja Kopernika w Krakowie Wszystkie prawa zastrzeżone.