TEATR W JĘZYKU ANGIELSKIM – PYGMALION - 02-11-2018

Październikową tradycją naszej szkoły jest coroczne uczestnictwo dzieci i młodzieży w spektaklach teatralnych w języku angielskim. W tym roku był to „PYGMALION” na podstawie sztuki Georga Bernarda Shawa, a przedstawienie obejrzały klasy 8aSP oraz 1bLO i 3bLO. Treść sztuki, w największym skrócie, można opisać w następujących słowach:


„Fabuła (…) jest prosta – profesor fonetyki, Henryk Higgins, zakłada się ze swoim znajomym, Pickeringiem, o to, że z młodej, ubogiej kwiaciarki, Elizy, uczyni księżniczkę. Dziewczyna, chcąc zmienić swoje życie, przystaje na to i pod okiem obu panów przechodzi metamorfozę – uczy się poprawnej angielskiej wymowy, dobrych manier”.
Czy faktycznie nikt nie pozna się na prawdziwym pochodzeniu dziewczyny? Decydującą próbę ma za pół roku…
Jeden z krytyków natomiast napisał o autorze i jego dziele:
„George Bernard Shaw to największy krytyk swej epoki i pisarz obdarzony niezwykłym zmysłem scenicznym. „Pigmalion” należy zdecydowanie do ścisłej czołówki jego dzieł. Jest to sztuka pełna cynicznego humoru, który zwrócony jest przeciwko stosunkom panującym w wiktoriańskiej Anglii. Shaw walczy z obłudą klasy wyższej i z obojętnością niższych warstw społeczeństwa. Znakomita sztuka zmuszająca odbiorcę do myślenia i uwagi, aby nie zgubić żadnej szpilki. Rewelacja dla wszystkich!”
Najpopularniejszą adaptacją „Pigmaliona” jest chyba musical „My Fair Lady” i jego filmowa wersja z 1964 roku z Audrey Hupburn i Rexem Harrisonem w rolach Elizy i Profesora Higginsa.

Organizatorzy:
p. Alicja Nessler-Wróbel
p. Agnieszka Knapik

Copyright by Zespół Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego im. Mikołaja Kopernika w Krakowie Wszystkie prawa zastrzeżone.