Komunikat typu „JA” - 03-04-2020

Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie 🙂

Komunikat typu JA 🙂

Zbliża się weekend, wszyscy w domach będziecie razem, zatem jak rozmawiać, żeby się nie kłócić? Teraz w stanie podwyższonego stresu, w jakim wszyscy jesteśmy, nie jest to łatwe.

Obecnie nasze emocje często mogą być nieadekwatne do sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy. Możemy powiedzieć coś, czego „na spokojnie” nie powiedzielibyśmy  i kłótnia gotowa… Możemy również zareagować w taki sposób, że przestaniemy się do kogoś odzywać. Wówczas  możemy poczuć się fatalnie. I co tu zrobić?

Spróbujemy Wam podpowiedzieć pewną technikę komunikowania się. Nazywa się ona „Komunikat typu Ja”. Co to znaczy? Spróbujcie zamiast powiedzieć „denerwujesz mnie” powiedzieć „jestem zdenerwowana/y, kiedy tak mówisz”. Lub: „jestem zdenerwowana/y, kiedy tak robisz”. Zamiast krzyknąć „natychmiast przestań!” – spróbuj powiedzieć „martwi mnie to, co robisz”. Zacznij wypowiedź od: myślę, sądzę, mam wrażenie, wydaje mi się, że… Nasze odpowiedzi również można budować podobnie. Jeżeli np. rodzeństwo powie „Myślę, że już nic dobrego mnie dzisiaj nie czeka…” – nie mów „głupstwa opowiadasz” tylko „ja myślę inaczej”.

Zatem zanim coś powiemy, skoncentrujmy się na formie, w jakiej to zrobimy. Zaczynamy zawsze „od siebie”. Ale ważne jest też to, aby słuchać, co mówi druga osoba i starać się zrozumieć, co chce nam przekazać. Jeśli ten przekaz nie jest jasny, dopytajmy: „czy chciałaś/eś powiedzieć, że…” Następnie, co jest  bardzo ważne – czekamy na odpowiedź, bowiem często zdarza się nam, że zadajemy pytanie i w ogóle nie interesuje nas odpowiedź.

Wydaje się proste?

Próbujcie takiej formy wypowiedzi, ćwiczcie ją, a z czasem może uznacie, że naprawdę warto w ten sposób komunikować się z ludźmi na co dzień 🙂

Pozdrawiamy i życzymy spokojnego weekendu 🙂

Anna Wajman
Regina Panaś

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status