Tydzień Język Ojczystego w naszej szkole, czyli RAMOTY W OBROTY - 23-02-2019

Szkoła czasami kojarzy się z miejscem, w którym czyta się lektury uznawane przez uczniów za pozbawione wartości, przestarzałe, nic nie mówiące. Z okazji obchodów Dnia Języka Ojczystego próbowaliśmy ożywić naszą literaturę, bawiąc się słowami, przedstawiając, deklamując, zmieniając… Co robiliśmy?

  1. Zaczęliśmy od przedstawienia „Z Kopernikiem do gwiazd”, które miało za zadanie udowodnić, że to co „przestarzałe” może być źródłem sukcesu dla młodego człowieka. Czy się udało? Niech ocenią ci, którzy widzieli.
  2. Klasy 4a i 4b nagrywały słuchowisko, nadając drugie życie „Magicznemu drzewu”.
  3. Wiemy, jak ważna jest ortografia – klasy 4 a i b wykonały plansze – „ortograficzne krajobrazy”.
  4. Klasy 5a i 5c odkrywały słowa wypowiadane przez aktorów w czasie przedstawienia „Kwiat paproci”. Klasa 5a kontynuowała temat na lekcji, słowa przeobrażając w obrazy, rozwijała swoją wyobraźnię poznając biografię S.Wyspiańskiego, a 5c bawiła się słowem promującym spektakl.
  5. Klasa 7a miała trudne zadanie ożywić fragment „Odysei” Homera i całość „Dziadów” Mickiewicza. Poznawaliśmy parodie i trawestacje, w których duchami byli uczeń uzależniony od kopmutera, aniołki pozbawione jedynek, czy – najcięższy duch – kujon, który nie dawał odpisywać. Co to będzie? Co to będzie? Jeszcze się okaże. Uczniowie dopracowują własne wersje.
  6. Starsze klasy też nie próżnowały: „W ramach Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego klasy ósme sięgnęły do narodowej epopei, a hasło przewodnie, które nam przyświecało to Pan Tadeusz – słowa, które łączą pokolenia. Klasa 8 b w formie plakatów stworzyła Alfabet Pana Tadeusza, natomiast w bibliotece szkolnej, uczniowie klasy 8c odczytali z podziałem na role fragmenty utworu Mickiewicza” – p.A.Kamecka.
Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status