Udział klasy 1ALO w warsztatach historycznych - 23-10-2017

W dniu 20. 10. 2017r. klasa I a LO uczestniczyła wraz z opiekunami: wychowawcą –  dr Renatą Zawistowską i trenerem – Michałem Majerskim w warsztatach historycznych pt: „Życie codzienne w krakowskim getcie podczas okupacji hitlerowskiej”.

W ramach warsztatów młodzież poznała historię Żydów mieszkających w Krakowie przed II wojna światową oraz po zajęciu Krakowa przez nazistów. Zajęcia wzbogacone były archiwalnymi filmami dokumentującymi życie Żydów na krakowskim Kazimierzu w latach 30 XX i w czasie kiedy funkcjonowało getto krakowskie. Prowadzący starał się także odpowiedzieć uczniom na wiele pytań związanych z samą wojną i okupacją niemiecką oraz radziecką ziem polskich korzystając ze zborów zgromadzonych w ramach czasowej wystawy pt: „Kraków- czas okupacji 1939 – 1945”. Na koniec zajęć warsztatowych uczniowie mieli możliwość wejścia do zrekonstruowanego gabinetu Oskara Schindlera – właściciela fabryki Deutsche Emailwarenfabrik i poznać zarówno jego osobistą historię życia, jak również historie ocalonych przez niego krakowskich Żydów.

Copyright by Zespół Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego im. Mikołaja Kopernika w Krakowie Wszystkie prawa zastrzeżone.