Woda jako dar - 26-06-2018

W krakowskim ZSOMS odbyły się zajęcia dotyczące problemu dostępu do wody pitnej na świecie, jej znaczenia dla organizmu człowieka oraz potrzebie działania, aby ten cenny dar nie znikał z naszej planety i mógł służyć wszystkim ludziom.

Klasa IV b wraz z nauczycielem przyrody, p. M.Czech, na lekcji pt.: „Dar wody” dyskutowała nad ilością i sposobami jej zużycia w ciągu dnia. Uczestnicy obejrzeli film ukazujący drogę po wodę młodej dziewczyny, która spędzała w ten sposób każdy dzień, rozmawiali o warunkach życia w Somalii, a na podstawie filmu „Ile kosztuje woda?” zastanawiali się nad zróżnicowaniem w dostępności tego daru dla różnych ludzi. Naturalnym więc etapem lekcji było wypisanie sposobów na oszczędzanie wody oraz wypełnienie karty pracy „Woda w liczbach”.

Klasy V a, b i c w trakcie 2 godzin lekcyjnych pod kierunkiem p.D.Żaby rozmawiały o znaczeniu wody dla ludzi, jej zanieczyszczaniu i sposobach oczyszczania. Uczestnicy przeprowadzili eksperyment zgodnie ze wskazówkami zawartymi w materiałach projektu edukacyjnego UNICEF i wykonali filtr do oczyszczania wody z Białuchy, pobliskiej rzeki.

Klasy 6 a i c pracowały pod opieką p.A.Nosek, skupiając się na omówieniu funkcjonowania organizmu człowieka, znaczeniu wody dla poszczególnych narządów, przedstawieniu procentowego rozmieszczenia wód słodkich i słonych na Ziemi. Uczestnicy także zastanawiali się, jak wodę oszczędzać, ponieważ jest ona darem, który powinien być dostępny wszystkim ludziom. Jakie problemy pojawiają się, gdy jej brakuje w jakiejś społeczności? Odpowiedź poznali na przykładzie życia codziennego w Somalii.

Oprócz tego, że na zajęciach przyrody woda wystąpiła na lekcjach etyki jako ich główny bohater. Czy woda może być zagadnieniem etycznym? Rozmawialiśmy o jej znaczeniu w funkcjonowaniu organizmu człowieka, o jej rozmieszczeniu na naszej planecie (wykonywaliśmy rysunki, analizowaliśmy plakaty/slajdy) Wtedy mogliśmy w pełni uświadomić sobie, że każdy człowiek ma prawo do bezpiecznej, zdatnej do picia, czystej wody – a przynajmniej takie prawo powinno być zagwarantowane – ponieważ to stanowi podstawę korzystania w pełni z życia i praw człowieka. Dobrym bodźcem do rozwinięcia empatii był film ukazujący drogę po wodę młodej mieszkanki Somalii. Zastanawialiśmy się, jak inaczej wyglądałoby jej życie, gdyby w jej wiosce był kran z czystą wodą. Mogłaby chodzić do szkoły i zapewnić realizować marzenia, spotykać się z przyjaciółmi… Problem wody to więc problem praw człowieka – prawa do bezpieczeństwa, godnego życia, równości, edukacji. Rozmawialiśmy o sposobach pomocy, działaniach UNICEF w najbiedniejszych krajach, w których brak dostępu do czystego źródła powoduje śmierć wielu ludzi.

Zagadnienia poszerzyliśmy o temat dżinsów (których produkcja przyczynia się do ogromnego zużycia czystej wody – 10 tys. litrów na parę!) oraz mięsa (bardziej wodochłonnego od pokarmów roślinnych ) Stworzyliśmy KOW (Kodeks Oszczędzania Wody) na kształt tekstów Jody – bohatera „Gwiezdnych wojen”.

Tych 14 spotkań z pewnością przyczyniło się do poszerzenia naszej świadomości związanej z problematyką wody.

Koordynator szkolny
M.Sławińska

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status