XIV Ogólnopolski Zjazd Szkół noszących imię Marszałka Józefa Piłsudskiego - 14-05-2018

W dniu 11 maja 2018r. uczniowie z klasy III a i klasy III b Gimnazjum nr 8 Mistrzostwa Sportowego pod opieką Pani dr Renaty Zawistowskiej uczestniczyli w XIV Ogólnopolskim Zjeździe Szkół noszących imię Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz identyfikujących się z Jego ideą niepodległościową.

Uroczystości odbywały się pod patronatem honorowym Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej prof. Wojciecha Fałkowskiego. Program XIV Zjazdu obejmował złożenie hołdu Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu w Krypcie na Wawelu w obecności pocztów sztandarowych Związku Legionistów Polskich i poszczególnych Szkół w połączeniu ze złożeniem kwiatów na trumnie Marszałka przez delegatów Szkół i organizacji kombatanckich. Następnie przemarsz z Wawelu do Domu im. Józefa Piłsudskiego na Oleandrach oraz uroczyste posiedzenie w Auli Marszałka Edwarda Śmigłego – Rydza, połączone z prelekcją na otwarcie Zjazdu, rozstrzygnięciem konkursu i zwiedzaniem Muzeum Czynu Niepodległościowego.

W kategorii szkół podstawowych II miejsce w konkursie zatytułowanym „Rola Józefa Piłsudskiego w odzyskaniu niepodległości i odbudowie państwa polskiego”, zdobył Bartosz Dziedzic z klasy VII c. Natomiast w kategorii szkół ponadpodstawowych I miejsce ex aequo  zdobyły: Emilia Klimczyk, Weronika Spórna, Martyna Urban i Zuzanna Kozera z klasy III b gimnazjum za pracę konkursową zatytułowaną  „Rola Józefa Piłsudskiego w odzyskaniu niepodległości i odbudowie państwa polskiego”, natomiast II miejsce zajęła Adrianna Kulisiewicz z klasy III a gimnazjum. Uroczystości odbywały się w ramach obchodów 100 – lecia Czynu Zbrojnego Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego 2014 – 2018 oraz dla upamiętnienia 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę     i zakończenia I wojny światowej.

Copyright by Zespół Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego im. Mikołaja Kopernika w Krakowie Wszystkie prawa zastrzeżone.