Zakończenie projektu CEO „PoczytajMy” prowadzonego przez dwa kluby czytelnicze naszego gimnazjum - 15-06-2017

Klub klasy 2b gimnazjum: O przyjaźni. W dniu 29 marca 2017 roku po raz ostatni podczas trwania naszego projektu odwiedziłyśmy przedszkole  mieszczące się nieopodal naszej szkoły. Tym razem naszym głównym tematem była przyjaźń. Na początku spytałyśmy grupę, kim jest przyjaciel?

Odpowiedzi w większości pokrywały się z opinią, iż przyjaciel to ten, kto pożycza zabawki . Bajką przewodnią była czytanka z serii Kubusia Puchatka ,,Mój przyjaciel” . Czytanie czasami przerywałyśmy pytaniami odnośnie tekstu.

Po zakończonej czytance dzieci dostały od nas zdania, które same musiały dokończyć. Zadałyśmy także ponownie pytanie, kim jest przyjaciel?
Byłyśmy zdziwione, gdy usłyszałyśmy (nie tylko pierwszą wersję) że to nie tylko ten, kto pożycza zabawki, ale też ten, kto pomaga, jest koleżeński, rozmawia z nami. Dowiedziałyśmy się, że przyjaciel jest bardzo ważny.

W bajce była mowa również o rysowaniu przyjaciela, toteż wszystkie dzieci również do tego się zabrały . Po skończonej pracy chwaliły się swoimi dziełami, po czym chowały do swoich szafek, by potem móc zabrać je do domu i pokazać rodzicom.

Następnie zrealizowałyśmy zabawę, która według mnie wyszła świetnie, ponieważ było w niej wiele mądrości, ale również zabawy. Zwała się ona ,,Nić przyjaźni” i polegała na tym, że rzucając włóczką do siebie i mówiąc jednocześnie za co lubimy wskazaną w ten sposób osobę tworzyliśmy nić przyjaźni. Dzieci szybko znalazły w niej porównanie do nici pająka –  w tym przypadku każda linka była dowodem przyjaźni. Po tej zabawie miałyśmy wyjść z przedszkola, ponieważ nasz czas się kończył. Niespodziewanie jednak grupa zatrzymała nas, żeby jeszcze raz pobawić się w ich ulubioną zabawę , czyli ,,Babę Jagę”. Sprawiło nam to jak zawsze dużo radości.

Podsumowując, uważam, że grupa świetnie się bawiła i zrozumiała w pełni rolę i znaczenie przyjaźni.

Karolina Burda

 Na ostatnim spotkaniu można było wyczuć, że dzieci się do nas przyzwyczaiły, były bardziej otwarte, udzielały się i odpowiadały na nasze pytania. Na początku przeczytałyśmy opowiadanie o Kubusiu Puchatku, które dotyczyło przyjaźni, gdy skończyłyśmy czytać, porozmawialiśmy na temat książki. Potem zrobiliśmy „nić przyjaźni”, dzieci rzucały do siebie kłębek wełny i mówiły za co cenią daną osobę. Po tej grze usiedliśmy przy stolikach i maluchy rysowały portrety swoich najlepszych przyjaciół. Na koniec tak jak zawsze zagraliśmy w ich ulubioną grę – „Baba Jaga patrzy”. Według mnie to było najlepsze spotkanie, bo dzieci się do nas przekonały i uczestniczyły w każdej zabawie, nie wstydząc się czegoś powiedzieć lub o coś zapytać.

 Marta

W dniu 30 marca odbyłyśmy ostatnią wizytę w przedszkolu w ramach projektu edukacyjnego „Czytanie dzieciom”. Według naszej oceny było to najlepsze spotkanie z dziećmi. Na początek przeczytałyśmy bajkę z serii Kubuś Puchatek „Mój Przyjaciel”. Potem rozpoczęłyśmy rozmowę na temat przyjaźni.  Dzieci były bardzo otwarte i angażowały się w rozmowę z nami. Następnie bawiłyśmy się z dziećmi w zabawę „Nić przyjaźni”. Dzieci siedziały w kole i rzucały do siebie kłębek wełny, mówiąc przy tym coś miłego o tej osobie, która łapała kłębek. Dzięki temu powstała nić przyjaźni. Po skończonej zabawie dzieci miały za zadnie  narysować swojego najlepszego przyjaciela. Z  radością wykonały pracę, opowiadając nam kogo narysowały. Na koniec pobawiłyśmy się z nimi w ich ulubioną zabawę „1, 2, 3.  Baba Jaga patrzy”.  Mam nadzieję, że nasze spotkania z dziećmi pozwoliły im dowiedzieć się czegoś nowego o tematach, które poruszyłyśmy. Oceniając cały projekt, uważam, że był on bardzo udany. Dzieci cieszyły się z naszych wizyt, dla nas również było to dużą przyjemnością.

Julia Dziewońska

Sprawozdanie z ostatniej wizyty w przedszkolu.    

Naszą ostatnią wizytę w przedszkolu zaczęłyśmy od przywitania się z dziećmi i zapytania się ich, czy nas pamiętają. Wszystkie maluchy odpowiadały twierdząco i potrafiły wymienić nasze imiona. My także pamiętałyśmy naszych słuchaczy.
Na początku przeczytałyśmy dzieciom jedno z opowiadań z serii ,,Kubuś Puchatek”. Dotyczyła ona przyjaźni. Potem podyskutowałyśmy z dziećmi na temat przeczytanej bajki. Następnie przyszła pora na zabawę o nazwie ,,Nić przyjaźni”. Polegała na tym, że każde dziecko rzucało do wybranej osoby włóczkę, trzymając swoją część. Rzucając musiało powiedzieć kilka miłych słów o osobie, do której rzucało.
Następnie przyszła pora na trochę zajęć artystycznych. Dzieci miały za zadanie narysować swoich najlepszych przyjaciół. Oczywiście, jak zawsze, zrobiły to fenomenalnie.
Osobiście uważam, że to wyjście było bardzo udane i mam nadzieję, że dzieci coś z niego wyniosły.

Iwona

Klub klasy 3b:
O możliwościach odkrywania nowych dróg

Dnia 23 maja odbyło się nasze kolejne spotkanie „Poczytajmy” z dziećmi. Tematem zajęć była myśl „Czy możemy odkrywać nowe drogi?” Grupa dzieci ze świetlicy liczyła 14 osób i była znakomicie zgrana.
Na początku my, czyli organizatorzy, przedstawiliśmy się oraz opowiedzieliśmy, kim jesteśmy, ponieważ byliśmy przebrani za dzikie zwierzęta. Dzieci siedziały w kręgu, a my wcielaliśmy się w role postaci, które występowały w opowiadaniu „Przygoda słonia”: wilka, słonia, papugę, żyrafę, koliberka, małpę oraz panią surykatkę. Po odegraniu przedstawienia, które dotyczyło głównego bohatera , słonia, i jego odkrytej nowej drogi, zaczęliśmy konwersować o wątkach tej historii i naszych refleksjach. Rozmawialiśmy o tym, czy należy odkrywać nowe miejsca, jakie się wiążą z tym konsekwencje lub pozytywne skutki. Na końcu zaproponowaliśmy dzieciom grę polegającą na podzieleniu się na grupy i przybieraniu postaci zwierząt. Następnie każda z grup wydawała dźwięki oraz naśladowała ruchy poszczególnych stworzeń, np. małp.
Dzieci świetnie się bawiły i były bardzo zadowolone. Dowiedziały się o wielu interesujących rzeczach, ćwicząc przy tym wyobraźnię. Mali czekają z niecierpliwością na kolejne zajęcia.

Opiekun szkolny projektu: Monika Szarek-Sławińska

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status