Zakończenie projektu „PoczytajMy” - 01-06-2018

Z KSIĄŻECZKĄ, BABECZKĄ I DOBRĄ ZABAWĄ

klasy 3 gimnazjum zakończyły projekt „PoczytajMy”
O pomaganiu w zdrowiu i chorobie – uczennice klasy trzeciej gimnazjum realizują projekt „PoczytajMy”

Podczas kwietniowych spotkań w przedszkolu poruszyłyśmy z dziećmi wiele ważnych tematów, m.in. czytaliśmy bajkę o pomaganiu w domowych obowiązkach. Dzieci chętnie chwaliły się tym, w jaki sposób pomagają rodzicom. Z zaciekawieniem nas słuchały i chętnie uczestniczyły w rozmowie.

 Podczas następnych spotkań chciałyśmy poruszyć ich wyobraźnią, więc przeczytałyśmy bajkę o chorym smoku i wróżce Weronice. Dzieci bardzo szybko wymyślały lekarstwa na chorobę zwierzęcia oraz mówiły nam o swoich wymyślonych przyjaciołach. Bawiłyśmy się z nimi w ich ulubione zabawy, m.in. chodzi lisek koło nogi, grałyśmy w zgadywanki oraz układaliśmy puzzle.

Według nas były to udane wizyty.

Weronika, kl. 3b g

Z książką na świetlicy

W dniach styczniowych w Gimnazjum nr 8 im. Mikołaja Kopernika w Krakowie wraz z koleżanką z klasy, udałyśmy się do szkolnej świetlicy, aby poczytać dzieciom.

Spotkania odbywały się co tydzień przez cały miesiąc. Na pierwszych spotkaniach czytałyśmy im książkę pt. ,,Kiedy Święty Mikołaj spadł z nieba’’. Dzieci na każdym spotkaniu słuchały uważnie i były bardzo ciekawe fabuły  książki. Po tym, jak przeczytaliśmy im pewien fragment utworu , zadawaliśmy  pytania dotyczące opowieści. Dzieciaczki zgłaszały się bardzo chętnie i prawidłowo odpowiadały na pytania , dodatkowo dodawały coś od siebie, jakie są ich przemyślenia. Po skończonym mini quizie przyszła pora na zabawy. Bawiłyśmy się z nimi w Głuchy telefon, Simon mówi oraz Ciuciu babkę. Przy tym wszystkim nie brakowało uśmiechów na ich twarzach .

Uczniowie nie mogli doczekać się kolejnych spotkań wraz z zabawami. Ja bardzo się cieszyłam z ich  reakcji  i chętnie przeprowadzałam dalsze spotkania.

Pod koniec lutego odbyło się ostatnie spotkanie w ramach projektu ,,Poczytajmy’’. Razem z koleżanką z klasy w świetlicy czytałyśmy uczniom szkoły podstawowej baśnie Andersena.

Dzieci były już zaznajomione z nimi ,wiec odpowiadania na późniejsze pytania dotyczące czytanych baśni nie sprawiało im problemu. Następnie przeszłyśmy do zabaw . Dzieci dobrze się ze sobą bawiły oraz chętnie uczestniczyły w rozrywkach.

Pod koniec dałyśmy dzieciom cukierki i podziękowałyśmy za uczestniczenie w warsztatach. Bardzo mi się podobało prowadzenie spotkań, był to mile spędzony czas.

Oliwia, kl. 3bg

Emocje mówią do nas
Z wizytą na lekcji etyki

Uczennice klasy 3a i 3 b g, Weronika, Emilia, Zuza i Oliwia, postanowiły odwiedzić grupę uczestniczącą w zajęciach z etyki. Przeczytały książeczkę o podstawowych uczuciach pojawiających się w życiu każdego człowieka, tj. złość, smutek, radość. Co mówią o nas emocje? Jak je odczytywać? Jak sobie radzić ze smutkiem i jaką rolę on pełni w naszym życiu? To pytania, na które uczniowie starali się odpowiadać. Odegraliśmy uczucia. Kostka zrobiona przez gimnazjalistki wskazywała, jaką emocję ma pokazać gracz za pomocą mimiki i gestów. Starsze koleżanki opowiedziały także o swoich odczuciach związanych z dojrzewaniem, m.in. o gniewie, który się pojawiał, a także o wielkiej roli rodziców w ich życiu. Tematy te wywołał fragment filmu „ W głowie się nie mieści”.

Babeczka i książeczka, czyli o akcji czytelniczej z nutką słodyczy.

Klub czytelniczy kl. 3a i 3b gimnazjum zorganizował w szkole akcję czytelniczą. Podczas przerw między lekcjami na korytarzach szkolnych dziewczęta z chęcią zapraszały dzieci i młodzież do zabawy, w której można było wygrać cukierka lub babeczkę. Uczniowie z zaciekawieniem podchodzili do naszych stanowisk, by dowiedzieć się, na czym polega zadanie. Aby wygrać nagrodę uczestnik musiał wykazać się wiedzą z poszczególnych dziedzin literatury. Dla najmłodszych znalazły się zagadki oraz pytania związane z ,,Kubusiem Puchatkiem”, ,,Pszczółką Mają” lub ,,Franklinem”. Klasy od 4-7 szkoły podstawowej zmagały się z dopasowaniem cytatów do książki, w jakiej się on pojawił, min. do   ,, Harrego Pottera”, ,,Ani z Zielonego Wzgórza”, ,,Hobbita” itp. Na najstarszych, czyli klasy gimnazjum i liceum, czekało nie lada wyzwanie. Ten, kto uważał na lekcjach języka polskiego, nie miał z tym kłopotu, a mianowicie uczniowie kręcili kołem fortuny. Na kole umieszczone zostały nazwiska najsłynniejszych pisarzy, m. in. Kochanowski, Słowacki, Szekspir. Po wylosowaniu nazwiska uczestnik musiał odpowiedzieć na pytanie związane z postacią i wykazać się wiedzą, podając jeden tytuł z jego dzieł. Nauczyciele również z chęcią kręcili kołem fortuny. W rezultacie wszystkie nagrody zostały rozdane, a my zyskałyśmy satysfakcję z wiedzy, którą wykazali się uczestnicy. Udowodnili, że język ojczysty wcale nie jest taki nudny, lecz interesujący. Mamy nadzieję, że uczniom również bardzo się podobało.

    Klub „PoczytajMy” kl. 3a i 3b g

Gratuluję i dziękuję za realizację projektu, w którym uczniowie naszej szkoły wykazali się pomysłowością w organizowaniu zajęć młodszym koleżankom i kolegom, urozmaicili im czas czytaniem książek i zapewnili wiele zabaw. Pojawiło się mnóstwo pozytywnych emocji!

Organizator szkolny
M.Sławińska

Copyright by Zespół Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego im. Mikołaja Kopernika w Krakowie Wszystkie prawa zastrzeżone.