Zakończenie projektu „PoczytajMy” - 01-06-2018

Z KSIĄŻECZKĄ, BABECZKĄ I DOBRĄ ZABAWĄ

klasy 3 gimnazjum zakończyły projekt „PoczytajMy”
O pomaganiu w zdrowiu i chorobie – uczennice klasy trzeciej gimnazjum realizują projekt „PoczytajMy”

Podczas kwietniowych spotkań w przedszkolu poruszyłyśmy z dziećmi wiele ważnych tematów, m.in. czytaliśmy bajkę o pomaganiu w domowych obowiązkach. Dzieci chętnie chwaliły się tym, w jaki sposób pomagają rodzicom. Z zaciekawieniem nas słuchały i chętnie uczestniczyły w rozmowie.

 Podczas następnych spotkań chciałyśmy poruszyć ich wyobraźnią, więc przeczytałyśmy bajkę o chorym smoku i wróżce Weronice. Dzieci bardzo szybko wymyślały lekarstwa na chorobę zwierzęcia oraz mówiły nam o swoich wymyślonych przyjaciołach. Bawiłyśmy się z nimi w ich ulubione zabawy, m.in. chodzi lisek koło nogi, grałyśmy w zgadywanki oraz układaliśmy puzzle.

Według nas były to udane wizyty.

Weronika, kl. 3b g

Z książką na świetlicy

W dniach styczniowych w Gimnazjum nr 8 im. Mikołaja Kopernika w Krakowie wraz z koleżanką z klasy, udałyśmy się do szkolnej świetlicy, aby poczytać dzieciom.

Spotkania odbywały się co tydzień przez cały miesiąc. Na pierwszych spotkaniach czytałyśmy im książkę pt. ,,Kiedy Święty Mikołaj spadł z nieba’’. Dzieci na każdym spotkaniu słuchały uważnie i były bardzo ciekawe fabuły  książki. Po tym, jak przeczytaliśmy im pewien fragment utworu , zadawaliśmy  pytania dotyczące opowieści. Dzieciaczki zgłaszały się bardzo chętnie i prawidłowo odpowiadały na pytania , dodatkowo dodawały coś od siebie, jakie są ich przemyślenia. Po skończonym mini quizie przyszła pora na zabawy. Bawiłyśmy się z nimi w Głuchy telefon, Simon mówi oraz Ciuciu babkę. Przy tym wszystkim nie brakowało uśmiechów na ich twarzach .

Uczniowie nie mogli doczekać się kolejnych spotkań wraz z zabawami. Ja bardzo się cieszyłam z ich  reakcji  i chętnie przeprowadzałam dalsze spotkania.

Pod koniec lutego odbyło się ostatnie spotkanie w ramach projektu ,,Poczytajmy’’. Razem z koleżanką z klasy w świetlicy czytałyśmy uczniom szkoły podstawowej baśnie Andersena.

Dzieci były już zaznajomione z nimi ,wiec odpowiadania na późniejsze pytania dotyczące czytanych baśni nie sprawiało im problemu. Następnie przeszłyśmy do zabaw . Dzieci dobrze się ze sobą bawiły oraz chętnie uczestniczyły w rozrywkach.

Pod koniec dałyśmy dzieciom cukierki i podziękowałyśmy za uczestniczenie w warsztatach. Bardzo mi się podobało prowadzenie spotkań, był to mile spędzony czas.

Oliwia, kl. 3bg

Emocje mówią do nas
Z wizytą na lekcji etyki

Uczennice klasy 3a i 3 b g, Weronika, Emilia, Zuza i Oliwia, postanowiły odwiedzić grupę uczestniczącą w zajęciach z etyki. Przeczytały książeczkę o podstawowych uczuciach pojawiających się w życiu każdego człowieka, tj. złość, smutek, radość. Co mówią o nas emocje? Jak je odczytywać? Jak sobie radzić ze smutkiem i jaką rolę on pełni w naszym życiu? To pytania, na które uczniowie starali się odpowiadać. Odegraliśmy uczucia. Kostka zrobiona przez gimnazjalistki wskazywała, jaką emocję ma pokazać gracz za pomocą mimiki i gestów. Starsze koleżanki opowiedziały także o swoich odczuciach związanych z dojrzewaniem, m.in. o gniewie, który się pojawiał, a także o wielkiej roli rodziców w ich życiu. Tematy te wywołał fragment filmu „ W głowie się nie mieści”.

Babeczka i książeczka, czyli o akcji czytelniczej z nutką słodyczy.

Klub czytelniczy kl. 3a i 3b gimnazjum zorganizował w szkole akcję czytelniczą. Podczas przerw między lekcjami na korytarzach szkolnych dziewczęta z chęcią zapraszały dzieci i młodzież do zabawy, w której można było wygrać cukierka lub babeczkę. Uczniowie z zaciekawieniem podchodzili do naszych stanowisk, by dowiedzieć się, na czym polega zadanie. Aby wygrać nagrodę uczestnik musiał wykazać się wiedzą z poszczególnych dziedzin literatury. Dla najmłodszych znalazły się zagadki oraz pytania związane z ,,Kubusiem Puchatkiem”, ,,Pszczółką Mają” lub ,,Franklinem”. Klasy od 4-7 szkoły podstawowej zmagały się z dopasowaniem cytatów do książki, w jakiej się on pojawił, min. do   ,, Harrego Pottera”, ,,Ani z Zielonego Wzgórza”, ,,Hobbita” itp. Na najstarszych, czyli klasy gimnazjum i liceum, czekało nie lada wyzwanie. Ten, kto uważał na lekcjach języka polskiego, nie miał z tym kłopotu, a mianowicie uczniowie kręcili kołem fortuny. Na kole umieszczone zostały nazwiska najsłynniejszych pisarzy, m. in. Kochanowski, Słowacki, Szekspir. Po wylosowaniu nazwiska uczestnik musiał odpowiedzieć na pytanie związane z postacią i wykazać się wiedzą, podając jeden tytuł z jego dzieł. Nauczyciele również z chęcią kręcili kołem fortuny. W rezultacie wszystkie nagrody zostały rozdane, a my zyskałyśmy satysfakcję z wiedzy, którą wykazali się uczestnicy. Udowodnili, że język ojczysty wcale nie jest taki nudny, lecz interesujący. Mamy nadzieję, że uczniom również bardzo się podobało.

    Klub „PoczytajMy” kl. 3a i 3b g

Gratuluję i dziękuję za realizację projektu, w którym uczniowie naszej szkoły wykazali się pomysłowością w organizowaniu zajęć młodszym koleżankom i kolegom, urozmaicili im czas czytaniem książek i zapewnili wiele zabaw. Pojawiło się mnóstwo pozytywnych emocji!

Organizator szkolny
M.Sławińska

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status