Kajakarstwo

HISTORIA KAJAKARSTWA W SMS W KRAKOWIE

Po wspaniałym sukcesie jaki osiągnęły Polskie Kajaki na Igrzyskach Olimpijskich  w Sydney i wywalczeniu srebrnego medalu przez Krzysztofa Kołomańskiego i Michała Staniszewskiego, środowisko kajakowe otrzymało zielone światło na budowę  toru kajakowego,  gdzie mogli by trenować przyszli olimpijczycy.  Z inicjatywy grupy  zapaleńców,  na czele których stali Andrzej Dąbrowski oraz Miązek Zbigniew,  Miasto Kraków przy wsparciu  Ministerstwa Sportu wybudowało tor kajakowy , który dzisiaj wraz z zapleczem sportowo-rekreacyjnym i hotelowym nosi nazwę Ośrodka Sportu i Rekreacji Kolna. Jest to aktualnie jeden  z najlepszych  tego typu obiektów w Europie.
Początki kajakarstwa slalomowego w Szkole Mistrzostwa Sportowego to rok 2004. Po wybudowaniu toru kajakowego kolejnym krokiem wynikłym  z inicjatywy A. Dąbrowskiego  i  Z. Miązka było założenie klasy kajakowej.Związane to było  z nowymi koncepcjami i programami kształcenia młodych kajakarzy , wydawanymi przez Polski Związek Kajakowy . Zakładały one popularyzację kajakarstwa  wśród dzieci i młodzieży w celu wyselekcjonowania najbardziej utalentowanych sportowców. I tak przy przychylności ówczesny władz szkoły –  Pana Dyrektora Wiesława Jałochy oraz Pani Dyrektor ds. Sportu Marii Jakóbik,  oraz wsparciu Polskiego Związku Kajakowego i Ministerstwa Sportu we wrześniu 2004 roku powołano do działania  klasę kajakową.
Od tamtej pory zawodnicy –kajakarze są chluba sportową SMS. Tworzą oni trzon reprezentacji Polski w kategorii juniorów i młodzieżowców zdobywając corocznie wiele medali na zawodach rangi Mistrzostw Świata czy Europy. Jak dotąd najlepszym osiągnięciem poza kilkoma już tytułami Mistrzów Świata i Europy w kategorii Jun i U-23, jest udział w Igrzyskach Olimpijskich Mateusza Polaczyka i zajęta tam wysokie 4m.

SZKOLENIE SPORTOWE SLALOMISTÓW

Aktualnie w ZSOMS w Krakowie funkcjonuje grupa szkolenia centralnego w kajakarstwie, to  zawodnicy legitymujący się  wysokim poziomem sportowym na poziomie liceum i gimnazjum. To  medaliści Mistrzostw Polski  i reprezentanci kraju w tej dyscyplinie sportu.  Posiadają oni  minimum  II klasę sportową, wysoki poziom sprawności ogólnej i specjalnej oraz znaczące osiągnięcia  na arenie międzynarodowej i krajowej. Szkolenie w tej grupie dofinansowane jest przez Ministerstwo Sportu w ramach programu „Szkolenie młodzieży uzdolnionej sportowo”.
Zajęcia treningowe odbywają się dwa razy dziennie, od poniedziałku do soboty. Prowadzone są na torze kajakowym przy stopniu wodnym Kościuszko, na obiektach SMS tj. sali gimnastycznej, siłowni, basenie pływackim. Zawodnicy korzystają także z gabinetu odnowy biologicznej znajdującego się w szkole.
Ponadto  we wrześniu 2015 r poszerzono   szkolenie kajakowe w ZSOMS,  uruchamiając na poziomie pierwszej klasy gimnazjum – klasę o profilu kajakowym. W klasie  sportowej została utworzona grupa zawodników trenujących kajakarstwo. W ramach zajęć szkolnych uczniowie –zawodnicy  realizują 10 godzin treningowych. Szkolenie na tym etapie to wszechstronny rozwój uzupełniony o zajęcia ukierunkowane i specjalistyczne dot. tematyki kajakowej. W ramach zajęć WF i treningowych uczniowie doskonalą umiejętności gier zespołowych, podstaw gimnastyki, lekkiej atletyki, pływania a w szczególności zaznajamiani są z tajnikami sportu kajakowego w różnych jego obszarach.

SMS SPOT KAJAKARSTWO

KAJAKARSTWO GÓRSKIE – NAJLEPSZE OSIĄGNIĘCIA ZAWODNIKÓW SMS
W KRAKOWIE W ROKU 2023

KAJAKARSTWO GÓRSKIE – NAJLEPSZE OSIĄGNIĘCIA ZAWODNIKÓW SMS
W KRAKOWIE W ROKU 2022

KAJAKARSTWO GÓRSKIE – NAJLEPSZE OSIĄGNIĘCIA ZAWODNIKÓW SMS
W KRAKOWIE W ROKU 2021

KAJAKARSTWO GÓRSKIE – NAJLEPSZE OSIĄGNIĘCIA ZAWODNIKÓW SMS
W KRAKOWIE W ROKU 2019

KAJAKARSTWO GÓRSKIE – NAJLEPSZE OSIĄGNIĘCIA ZAWODNIKÓW SMS
W KRAKOWIE W ROKU 2018

KAJAKARSTWO GÓRSKIE – NAJLEPSZE OSIĄGNIĘCIA ZAWODNIKÓW SMS
W KRAKOWIE W
ROKU 2017

KAJAKARSTWO GÓRSKIE – NAJLEPSZE OSIĄGNIĘCIA ZAWODNIKÓW SMS
W KRAKOWIE W ROKU 2016

KAJAKARSTWO GÓRSKIE – NAJLEPSZE OSIĄGNIĘCIA ZAWODNIKÓW SMS
W KRAKOWIE W ROKU 2015

 

KAJAKARSTWO GÓRSKIE MEDALE ZDOBYTE PRZEZ ZAWODNIKÓW SZKOLENIA CENTRALNEGO
 (UCZNIOWIE/ABSOLWENCI) LATA  2004 – 2016
ZAWODY RANGI MISTRZOSTW ŚWIATA I EUROPY

MISTRZOSTWA ŚWIATA SENIORÓW
ZŁOTE SREBRNE BRĄZOWE
  3 2
MISTRZOSTWA EUROPY SENIORÓW
ZŁOTE SREBRNE BRAZOWE
2 6
3
MŁODZIEŻOWE MISTRZOSTWA ŚWIATA (ROZGRYWANE OD 2012 R)
ZŁOTE SREBRNE BRĄZOWE
4
6
2
MŁODZIEŻOWE MISTRZOSTWA EUROPY
ZŁOTE SREBRNE BRĄZOWE
13
4
9
MISTRZOSTWA ŚWIATA JUNIORÓW
ZŁOTE SREBRNE BRĄZOWE
3 9 7
MISTRZOSTWA EUROPY JUNIORÓW
ZŁOTE SREBRNE BRĄZOWE
12 13 8

Zawodnicy Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Krakowie  w latach 2004-2016 zdobyli łącznie 106 medali Mistrzostw Świata i Europy
złote medale – 34 / srebrne medale – 41 / brązowe medale – 31

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status