MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ZIEMI - 24-04-2024
Dobrem najwyższym jest zgadzać się z naturą Cyceron |
Najpierw troszkę historii…
Jako pierwszy z ideą obchodzonego na całym świecie Dnia Ziemi wystąpił John McConnell – amerykański ekolog i miłośnik przyrody – na konferencji UNESCO, dotyczącej środowiska naturalnego w 1969 r. Spotkało się to z pozytywnym odzewem władz i burmistrz tego miasta Joseph Alioto 21 marca 1970 r. proklamował pierwsze obchody Dnia Ziemi.
Gaylord Nelson – amerykański senator wspierający ochronę środowiska na konferencji w Seatle w 1969 r. – zaproponował podjęcie ogólnonarodowego protestu przeciwko niszczeniu środowiska naturalnego. Pół roku później 22 kwietnia 1970 r. odbyła się demonstracja, w której wzięło udział 20 milionów Amerykanów. W dniu 26 lutego 1971. roku podpisano oświadczenie, które wskazywało równonoc wiosenną czyli 20/21 marca na porę, którą Narody Zjednoczone obchodzić będą jako Dzień Ziemi. Pomimo, że ONZ oficjalnie obchodzi Dzień Ziemi w marcu, wspiera również kwietniowe święto. Data ta jest bardziej popularna w wielu krajach, w tym również w Polsce. Do Polski Dzień Ziemi trafił dopiero w 1990 roku, po upadku komunizmu. Od tej pory co roku jest obchodzony w całej Polsce.
Ciekawostki związane z Dniem Ziemi.
– Wiele krajów i miast zamiast Dnia Ziemi obchodzi Tydzień Ziemi – dzięki temu można więcej zrobić dla naszej planety.
– Największe do tej pory obchody Dnia Ziemi odbyły się w 2007 roku. Według oficjalnych danych wzięło w nich udział około MILIARDA ludzi.
– W 30 rocznicę pierwszych obchodów Dnia Ziemi ambasadorem akcji został Leonardo DiCaprio.
– Piosenką najczęściej kojarzoną z ekologią jest hit Michaela Jacksona Earth Song – czyli pieśń ziemi. Zarówno teledysk jak i piosenka opowiadają o wywoływanych przez człowieka katastrofach ekologicznych.
Program i tematykę kolejnych obchodów polskiego Dnia Ziemi kształtują ważne i bieżące tematy dotyczące ekologii i środowiska. Każdego roku Dniu Ziemi towarzyszy inne hasło przewodnie. W 2015 roku obchody Dnia Ziemi poświęcono promocji odnawialnych źródeł energii i efektywności energetycznej, w 2016 r hasło brzmiało „Z energią zmieńmy źródła”, w 2017 „W kierunku natury”, w 2018 „Koniec zanieczyszczeń z tworzyw sztucznych”, w 2019 „Chrońmy nasze gatunki”, w 2020 „Działania na rzecz ochrony klimatu”, w 2022 ”Przywróć naszą Ziemię”, w „Zainwestuj w naszą planetę”, a w 2024 „Planeta vs. tworzywa sztuczne”.
Dlaczego obchodzimy Dzień Ziemi?
Obchody Dnia Ziemi mają wpływać na poprawę świadomości ludzi o niszczeniu środowiska naturalnego, skłonić do refleksji na temat stanu naszej planety i promować postawy i działania proekologiczne.
Jak obchodzony jest ten wyjątkowy dzień będący świętem naszej planety?
Dzień Ziemi to oficjalne zjazdy, obrady, konferencje, wiele miast organizuje festyny połączone z wykładami na temat ekologii, ale najlepszym sposobem świętowania są działania, np. pozbieranie śmieci na trawniku na swoim osiedlu, oddanie elektro-śmieci do recyklingu, posadzenie drzewka albo nauczenie się segregowania odpadów.
A jak ten dzień obchodzi nasza szkoła?
W naszej szkole każdego roku świętujemy ten dzień. Wystawa prac zrobionych z odpadów, wystawa prac plastycznych, lekcje o tematyce ekologicznej prowadzone wspólnie przez nauczycieli fizyki, chemii i biologii. Nasza szkoła bierze udział w projekcie MPO „Krakowskie Szkoły Najlepiej Segregują Odpady”. Wszyscy chętnie segregujemy odpady i doskonale umiemy to robić.
To Wy drodzy uczniowie zawsze chętnie bierzecie udział we wszystkich tych działaniach.
W tym roku szkolnym odbyły się następujące inicjatywy w naszej szkole w ramach tego ekologicznego święta:
– aby podkreślić jak duże znaczenie ma dbanie o naszą planetę i ochronę środowiska naturalnego, społeczność uczniowska w tym dniu była ubrana w kolor zielony
– lekcja prowadzona przez dwóch nauczycieli p. Małgorzatę Czech, p. Annę Nosek o temacie „Obchody Dnia Ziemi – Dbajmy o Ziemię” mająca na celu promowanie postaw proekologicznych. Uczniowie przypomnieli sobie w jaki sposób możemy przyczynić się do dbania o środowisko przyrodnicze, poznali obieg wody w przyrodzie i jej właściwości, utrwalili zasady oszczędzania wody i energii, segregacji odpadów.
– lekcje prowadzone przez nauczyciela geografii p. A. Buczek Escape Room EkoŚwiadomi
– wykonanie prac plastycznych przez klasy 4-7 pod kierunkiem p. A. Lachowicz
– wykonanie gazetki o Dniu Ziemi przez p. A. Nosek, M. Czech
– wykonanie prac z odpadów pod kierunkiem p. B. Sulewskiej, M. Czech
Oto kilka przykładów, co możemy zrobić w naszych domach, aby cały rok, a nie tylko jednego dnia świętować Dzień Ziemi?
– segregować odpady
– unikać opakowań foliowych
– oszczędzać wodę
– wyłączać światło, gdy nie jest Ci potrzebne
– stosować materiałowe torby na zakupy
– oszczędzać papier
– unikać kupowania rzeczy z plastiku
– sadzić drzewka
Chrońmy wszyscy naszą Ziemię !!!