MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ZIEMI - 24-04-2024

Dobrem najwyższym jest zgadzać się z naturą
i stosownie do niej żyć

Cyceron

Najpierw troszkę historii…

Jako pierwszy z ideą obchodzonego na całym świecie Dnia Ziemi wystąpił John McConnell – amerykański ekolog i miłośnik przyrody – na konferencji UNESCO, dotyczącej środowiska naturalnego w 1969 r. Spotkało się to z pozytywnym odzewem władz i burmistrz tego miasta Joseph Alioto 21 marca 1970 r. proklamował pierwsze obchody Dnia Ziemi.

Gaylord Nelson – amerykański senator wspierający ochronę środowiska na konferencji w Seatle w 1969 r. – zaproponował podjęcie ogólnonarodowego protestu przeciwko niszczeniu środowiska naturalnego. Pół roku później 22 kwietnia 1970 r. odbyła się demonstracja, w której wzięło udział 20 milionów Amerykanów. W dniu 26 lutego 1971. roku podpisano oświadczenie, które wskazywało równonoc wiosenną czyli 20/21 marca na porę, którą Narody Zjednoczone obchodzić będą jako Dzień Ziemi. Pomimo, że ONZ oficjalnie obchodzi Dzień Ziemi w marcu, wspiera również kwietniowe święto. Data ta jest bardziej popularna w wielu krajach, w tym również w Polsce. Do Polski Dzień Ziemi trafił dopiero w 1990 roku, po upadku komunizmu. Od tej pory co roku jest obchodzony w całej Polsce.

Ciekawostki związane z Dniem Ziemi.

– Wiele krajów i miast zamiast Dnia Ziemi obchodzi Tydzień Ziemi – dzięki temu można więcej zrobić dla naszej planety.
– Największe do tej pory obchody Dnia Ziemi odbyły się w 2007 roku. Według oficjalnych danych wzięło w nich udział około MILIARDA ludzi.
– W 30 rocznicę pierwszych obchodów Dnia Ziemi ambasadorem akcji został Leonardo DiCaprio.
– Piosenką najczęściej kojarzoną z ekologią jest hit Michaela Jacksona Earth Song – czyli pieśń ziemi. Zarówno teledysk jak i piosenka opowiadają o wywoływanych przez człowieka katastrofach ekologicznych.

Program i tematykę kolejnych obchodów polskiego Dnia Ziemi kształtują ważne i bieżące tematy dotyczące ekologii i środowiska. Każdego roku Dniu Ziemi towarzyszy inne hasło przewodnie. W 2015 roku obchody Dnia Ziemi poświęcono promocji odnawialnych źródeł energii  i efektywności energetycznej, w 2016 r  hasło brzmiało „Z energią zmieńmy źródła”, w 2017 „W kierunku natury”, w 2018 „Koniec zanieczyszczeń z tworzyw sztucznych”, w 2019 „Chrońmy nasze gatunki”, w 2020 „Działania na rzecz ochrony klimatu”, w 2022 ”Przywróć naszą Ziemię”, w „Zainwestuj w naszą planetę”, a w 2024 „Planeta vs. tworzywa sztuczne”.

Dlaczego obchodzimy Dzień Ziemi?

Obchody Dnia Ziemi mają wpływać na poprawę świadomości ludzi o niszczeniu środowiska naturalnego, skłonić do refleksji na temat stanu naszej planety i promować  postawy i działania proekologiczne.

Jak obchodzony jest ten wyjątkowy dzień będący świętem naszej planety?

Dzień Ziemi to oficjalne zjazdy, obrady, konferencje, wiele miast organizuje festyny połączone z wykładami na temat ekologii, ale najlepszym sposobem świętowania są działania,  np. pozbieranie śmieci na trawniku na swoim osiedlu, oddanie elektro-śmieci do recyklingu, posadzenie drzewka albo nauczenie się segregowania odpadów.

A jak ten dzień obchodzi nasza szkoła?

W naszej szkole każdego roku świętujemy ten dzień. Wystawa prac zrobionych z odpadów, wystawa prac plastycznych, lekcje o tematyce ekologicznej  prowadzone wspólnie przez nauczycieli fizyki, chemii i biologii. Nasza szkoła bierze udział w projekcie MPO „Krakowskie Szkoły Najlepiej Segregują Odpady”. Wszyscy chętnie segregujemy odpady i doskonale umiemy to robić.

To Wy drodzy uczniowie zawsze chętnie bierzecie udział we wszystkich tych działaniach.

W tym roku szkolnym odbyły się następujące inicjatywy w naszej szkole w ramach tego ekologicznego święta:
– aby podkreślić jak duże znaczenie ma dbanie o naszą planetę i ochronę środowiska naturalnego, społeczność uczniowska  w tym dniu była ubrana w kolor zielony
– lekcja prowadzona przez dwóch nauczycieli p. Małgorzatę Czech, p. Annę Nosek o temacie „Obchody Dnia Ziemi – Dbajmy o Ziemię” mająca na celu promowanie postaw proekologicznych. Uczniowie przypomnieli sobie w jaki sposób możemy przyczynić się do dbania o środowisko przyrodnicze, poznali obieg wody w przyrodzie i jej właściwości, utrwalili zasady oszczędzania wody i energii, segregacji odpadów.
– lekcje prowadzone przez nauczyciela geografii p. A. Buczek Escape Room EkoŚwiadomi
– wykonanie prac plastycznych przez klasy 4-7 pod kierunkiem p. A. Lachowicz
– wykonanie gazetki o Dniu Ziemi przez p. A. Nosek, M. Czech
– wykonanie prac z odpadów pod kierunkiem p. B. Sulewskiej, M. Czech

Oto kilka przykładów, co możemy zrobić w naszych domach, aby cały rok, a nie tylko jednego dnia świętować Dzień Ziemi?

– segregować odpady
– unikać opakowań foliowych
– oszczędzać wodę
– wyłączać światło, gdy nie jest Ci potrzebne
– stosować materiałowe torby na zakupy
– oszczędzać papier
– unikać kupowania rzeczy z plastiku
– sadzić drzewka

Chrońmy wszyscy naszą Ziemię !!!

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status