MOTYWACJA - 06-04-2020

Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie

Dzisiaj przypomnijmy sobie, jak motywować do nauki.

Jak nam wszystkim wiadomo, w ostatnich tygodniach dzieci, rodzice i nauczyciele zostali dosłownie „wrzuceni” w nową rzeczywistość. Nikt nie był w pełni gotowy na  edukację w trybie domowym, jednak człowiek jako gatunek, od zawsze przystosowywał się do warunków trudnych, niepewnych, nieznanych.


Od kilku tygodni dzieci uczą się w domu. System edukacji on-line powoli zaczyna przynosić pierwsze efekty w postaci nowych umiejętności. Rodzice powinni więc, we współpracy ze szkołą, motywować dzieci do samodzielnego zdobywania wiedzy. Żeby motywacja miała wartość, należy zadbać, aby wypływała ona z wewnętrznej potrzeby. Dziecko będzie się efektywnie uczyć tylko wtedy, gdy będzie mu to sprawiać przyjemność, gdy uruchomi poziom „automotywacji”. Bez tego, będzie jedynie odrabiało zadane lekcje, a to z kolei wpłynie na jakość i ilość przyswajanej wiedzy. Jak zatem zachęcić do nauki?

Na początku tygodnia przypominamy zatem, co i jak możemy zrobić 🙂

  1. Rodzicu, nie przeszkadzaj dziecku, gdy się uczy – wyłącz niepotrzebne źródła dźwięku, nie wołaj do innych obowiązków. Na nie jest czas kiedy indziej, o czym również należy pamiętać.
  2. Wszystkie dzieci w domu powinny uczyć się w tym samym czasie. Żadne wtedy nie ogląda telewizji i nie gra na komputerze. Rodzicu, nie pozwalaj, by jedno z dzieci się bawiło, gdy drugie się uczy.
  3. Uczniu, samodzielna praca rozwija najlepiej. Własnoręcznie napisana notatka, opowiadanie, praca techniczna – przyniosą Ci wiele satysfakcji! Zdecydowanie więcej niż pisanie tego, co dyktuje rodzic, czy przepiszesz książki lub Internetu.
  4. Uczniu, pamiętaj, że mądrość to coś, nad czym trzeba pracować. Nawet najbardziej inteligentna osoba nie osiągnie sukcesu, spoczywając na laurach. Bądź świadom, że to, co jest „dane”, należy rozwijać, aby stawać się coraz lepszym.
  5. Uczniu, wytrwałość i systematyczność są podstawą sukcesu w nauce!
  6. Rodzicu, w miarę możliwości, jeśli dziecko potrzebuje pomocy – podejdź, postaraj się nakierować je na prawidłowy tok pracy i powoli wycofaj się, będąc w pobliżu. Niech dziecko ma poczucie bezpieczeństwa i świadomość, że z pomocą dorosłego poradzi sobie z zadaniem. Po jego wykonaniu – koniecznie pochwal dziecko, wzmacniając jego poczucie wartości.
  7. Uczniu, staraj się wykorzystywać wiedzę zdobytą w czasie nauki podczas codziennych rozmów i przebywania w domu.
  8. Uczniu, proś o poradę, jak rozwiązać problem, w jaki sposób by postąpić, ciesz się z wyrażanych opinii i je szanuj.
  9. Rodzicu, uświadamiaj dziecku, jak ważne jest podejmowanie wyzwań, jak wartościowe jest robienie czegoś, czego jeszcze nigdy się nie robiło, a co wydaje się trudne. W wolnej chwili upieczcie razem chleb, ciasto, rozwiązujcie zagadki logiczne, łamigłówki, krzyżówki, sudoku itp..
  10. Rodzicu, doceniaj trud, jaki dziecko wkłada w naukę, ale nie przesadzaj z rozdawanymi pochwałami – zawsze odnoś się do konkretnie podejmowanych przez nie działań, np. „Cieszę się, że napisałeś to opowiadanie. Bardzo podoba mi się, jak opisałeś lwa” itp.
  11. Rodzicu, nie obawiaj się opowiadać dziecku o swoich błędach, o tym, jak bardzo pomogły ci się nauczyć czegoś nowego. Wspominaj je z rozrzewnieniem i uświadamiaj dziecku, że były szansą do nauki i ćwiczenia wytrwałości.
  12. Rodzicu, podkreślaj sukcesy, doceniaj je – np. poprzez zrobienie w widocznym miejscu listy rzeczy i informacji, które dziecko opanowało, wykorzystanie zdobytej wiedzy w zabawie i rozrywce, pomoc młodszemu rodzeństwu itp.
  13. Uczniu, wspieraj rodziców w codziennych obowiązkach, odkurz mieszkanie, zetrzyj kurze, obierz ziemniaki itp. 🙂

Życzymy Wszystkim spokojnego tygodnia i wiele radości z samodzielnej pracy 🙂 🙂 🙂

 

Anna Wajman i Regina Panaś

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status