Nasza trzydniowa przygoda ze stolicą Czech – Pragą - 22-04-2024

W dniu 15.04.2024, my – uczniowie klasy 4b wraz z wychowawcą i trenerem, wyruszyliśmy w podróż do Pragi, stolicy naszych południowych sąsiadów – Republiki Czeskiej. Spędziliśmy w niej trzy dni pełne niezapomnianych wrażeń.

Pierwszy dzień wyprawy upłynął nam, w dużej mierze, w podróży. Po drodze zwiedziliśmy jedną z najpiękniejszych jaskiń w Czechach – Jaskinię Rzeki Punkvy i znajdującą się w jej pobliżu krasową przepaść Macochę. Najpierw spacerowaliśmy po płaskowyżu, po czym zeszliśmy na dno skalistego wąwozu. Tam zwiedziliśmy jaskinię zarówno pieszo jak i łódką, płynąc wraz z nurtem podziemnej rzeki. Przepaść Macochę, o głębokości ponad 100 m, podziwialiśmy zarówno z punktu widokowego na płaskowyżu jak i schodząć na jej dno. Do Pragi dotarliśmy dopiero wieczorem, na obiadokolację.

W dugim dniu podróży, zaraz po śniadaniu, wyruszyliśmy zwiedzać zabytkową Pragę, a towarzyszył nam p. Sławek – charyzmatyczny przewodnik po stolicy Czech. Naszym porannym celem były Hradczany, czyli powstała w XIV w. królewska dzielnica na zachodnim, wysokim brzegu Wełtawy. Zwiedzanie zaczęliśmy od Lorety – zespołu barokowych budynków sakralnych. Następnie nasza droga  prowadziła przez kompleks zamku królewskiego, budowaną przez sześć stuleci przepiękną katedrę św. Wita, siedzibę arcybiskupów praskich i prymasa czeskiego, główny kościół Pragi i Czech. Spacer po Hradczanach zakończyliśmy spacerując po słynnej Złotej Uliczce.

Poźniej przeszliśmy na słynny średniowieczny Most Karola łączący dzielnice Malá Strana i Staré Město, z charakterystycznymi barokowymi posągami, w tym figurą św. Jana Nepomucena.

Kolejnym punktem programu była dawna dzielnica żydowska Josefov wraz z biblioteką miejską, gdzie znajduje się obecnie słynna instalacja artystyczna Idiom Mateja Kréna, zbudowana z książek, a symbolizująca studnię bez dna. Spojrzenie w jej głębiny powodowało książkowy zawrót głowy. Twórca wykorzystał około 8000 książek, aby stworzyć z nich „kolumnę wiedzy” o wysokości 520 metrów i średnicy 200 cm.

Praski Orloj, czyli średniowieczny zegar astronomiczny podziwialiśmy na na południowej ścianie Ratusza Staromiejskiego.

Zwiedzanie zakończyliśmy na placu Wacława – wielkomiejskiego bulwaru z mnóstwem sklepów, sklepików z pamiątkami i ogromnym sklepie z zabawkami Playground.

W ostatnim dniu naszej podróży odwiedziliśmy Wyszehrad – wzgórze nad Wełtawą z jedną z najstarszych osad w Czechach i pomnikiem kultury narodowej, Bazyliką Św. Piotra i Pawła, rotundą romańską Św. Marcina oraz cmentarzem zasłużonych dla kultury czeskiej.

Do Krakowa wróciliśmy późnym wieczorem, pełni niesamowitych wrażeń, wzbogaceni o kolejne doświadczenia i wiedzę, a także zaopatrzeni w nowe maskotki. Będą nam one przypominać fantastyczną przygodę, którą przeżyliśmy w stolicy Czech.

Urok Pragi, piękna pogoda, która nam towarzyszyła, miła atmosfera oraz profesjonalizm naszego przewodnika sprawiły, że wycieczka do Pragi na długo pozostanie w naszej pamięci.

 

Przygotowała: Sabina Kudrys

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status