Patron szkoły

Mikołaj Kopernik

 

Można zapytać dlaczego postać wybitnego astronoma będzie w nazwie Zespołu Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego? Czy Mikołaj Kopernik był wybitnym sportowcem?

M Kopernik 1

     Odpowiedź na te pytania jest prosta, ponieważ nie mamy żadnych informacji świadczących o sportowych zainteresowaniach uczonego. Prawdopodobnie nie, ale pośrednio możemy jego osobę wiązać z co najmniej kilkoma liczącymi się dyscyplinami. Najpierw ciężary, nikt nie wątpi, że „Wstrzymał Słonce ruszył Ziemię”, dalej sporty walki, także są na to dowody, że był kapitanem zwycięskiej drużyny Polonia-Olsztyn w meczu Krzyżacy-Królewiec. Jego osiągnięcia w dziedzinie nauk ekonomicznych można tylko porównać z najwybitniejszymi wynikami osiąganymi w pływaniu i to w rwącej wodzie. Wreszcie nauki medyczne, którymi się także parał można odnieść, uwzględniając realia przełomu XV i XVI wieku tylko do sportów ekstremalnych. Żartobliwe spojrzenie na Mikołaja Kopernika jako patrona szkoły sportowej nie zmienia faktu, że postać ta jest nierozerwalnie związana ze Szkołą Podstawową nr 75. W czasie prawie pięćdziesięciu lat jej istnienia, postać ta utrwaliła się w świadomości uczniów, rodziców i nauczycieli. Utworzenie Szkoły Mistrzostwa Sportowego, a następnie Liceum i Zespołu Szkół nie spowodowało odsunięcia na drugi plan patrona szkoły podstawowej. Corocznie obchodzone jego święto, stało się już zwyczajem – niemalże rytuałem szkolnym integrującym całe środowisko. Zespół Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego powstał na bazie SP nr 75, świadomość początków szkoły nakazuje kontynuować i przez szacunek dla społeczności lokalnej utrwalić imię patrona w świadomości mieszkańców dzielnicy.

Źródło: M. Florczyk, R. Klimczyk „25 lat SMS w Krakowie”

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status