Prawa to podstawa! Projekt profilaktyczny wchodzący w skład projektu UNICEF - 26-11-2024
Każdy chce być szczęśliwy, czuć się bezpiecznie i być akceptowany. A gdy czujemy się źle lub pragniemy coś zmienić, naturalne, że o tym mówimy. Dlatego ważne są prawa dotyczące wszystkich ludzi, w tym także dzieci. Prawo osoby, która jest dręczona do poczucia się chronioną od przemocy. Prawo osoby odrzuconej do uzyskania akceptacji. |
Prawo osoby, która się źle czuje, do właściwej opieki. Prawo młodych ludzi do rozwoju, do nauki i do wyrażania swojego zdania. Uznajemy, że prawa są ważne, szczególnie prawa dzieci, dlatego 20 listopada rozpoczęliśmy obchody Dnia Praw Dziecka. W tym dniu Samorząd Szkolny we współpracy ze szkolnym Klubem UNICEF wygłosił audycję. Oto jej fragment:
Dzisiaj obchodzimy Dzień Praw Dziecka. Dlaczego jest ono ważne? Rozejrzyjmy się dookoła, poobserwujmy siebie i swoje środowisko. Może jest tak, że obok znajduje się osoba, która nie może się uczyć przez złe warunki, może sami się przyczyniamy do tego, że nie ma ona warunków do nauki. Może obok ktoś przeżywa odrzucenie przez grupę rówieśniczą a jego wizerunek publikowany jest na portalach społecznościowych. Podobnych sytuacji może być wiele. Co robić? Pamiętajcie, że obok są też dorośli. To oni troszczą się o was i reagują na wszelkie przejawy łamania praw. Możecie czuć się bezpiecznie.
Uczniom, którzy w ten dzień świętowali, przybierając na siebie błękitne elementy stroju, dostawali drobny słodki poczęstunek. Jedna z klas przygotowała niebieskie spinki do włosów, balony, wstążeczki (pojawiła się także świnka) i – jak głosi plotka – uniknęła kartkówki.
PRAWO DO EDUKACJI?
W czasie zajęć koła dziennikarsko-filmowego uczestnicy zastanawiali się, jak to jest z tym prawem do edukacji i dlaczego nie można byłoby z niego zrezygnować. Kiedy jednak omówiliśmy szkolne trudności przynoszące ostatecznie pozytywne efekty i przyjrzeliśmy się historii walki o naukę dla dzieci, szczególnie dziewczynek, zobaczyliśmy zmagania jednego z chłopców, który zamiast się uczyć musiał niewolniczo pracować, zrodziło się zrozumienie. Prawo do nauki jest konieczne! Przypomnieliśmy sobie, po co jesteśmy w szkole, dlaczego nie uczymy się tylko tego, co nam się wprost i natychmiast przyda, ale tego, co po prostu nas rozwija – rozwija nasz mózg, poszerza nasze horyzonty myślowe, abyśmy kiedyś, tworząc nowe prawa, mieli w pamięci, jak ważna jest edukacja.
PRAWO CZY KAPRYS?
Na zajęciach etyki i języka polskiego pojawiły się rozważania: co jest prawem a co kaprysem? Padły odpowiedzi, że rodzic musi zapewnić jedzenie, ale niekoniecznie kupi nam jednorożca.
Wychowawcy omawiali najważniejsze z praw dzieci, aby wszyscy je znali, rozumieli i stosowali. Uczniowie mieli głos. Wykonywali prace plastyczne, brali udział w dyskusjach, słuchali lub czytali opowiadań o prawach dziecka.
PRAWA? TO OCZYWISTE!
Pojawiły się także zdania: „Po co prawo do życia? To można go nie mieć?” Może niepotrzebnie o nich mówimy? Dobrze, że żyjemy w czasach, w których prawa dziecka wydają się oczywiste. Będziemy o nich przypominać i łączyć się z dziećmi na świecie, które żyją w zupełnie innych warunkach. To właśnie wyraża błękitny kolor naszej akcji – niebieski odcień UNICEF.
PRZYSZŁOŚĆ WIDZIANA OCZAMI DZIECI
Motywem przewodnim Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka w 2024 r. jest hasło Listen to the Future.
Zadajemy pytania:
– W jakim świecie chcesz żyć, gdy dorośniesz?
– Czy chcesz coś zmienić w świecie?
– Jak myślisz, w jaki sposób możemy stworzyć lepszą przyszłość dla wszystkich?
Prosimy o artystyczne wizje przyszłości:
Kolaż, który przedstawia marzenia na przyszłość. Tematyka może być związana ze środowiskiem, nowymi technologiami, rodziną, itp. Powiesimy kolaż w miejscu, w którym wszyscy będą mogli go zobaczyć.
Opisz przyszłość: jak za parę lat będzie wyglądać szkoła, a jak miasto? Jak będą żyć i co będą jeść ludzie?
Dzienniki przyszłości: prowadzenie dziennika, w którym będziecie zapisywać swoje przemyślenia na temat przyszłości, w tym to, jak poradzimy sobie z wyzwaniami, takimi jak zmiana klimatu lub nowe technologie.
Prace przyjmujemy do 5 grudnia.
Szkolny Klub UNICEF oraz Samorząd Szkolny