Próby sprawności fizycznej dla kandydatów do klasy pierwszej sportowej – pływackiej w SP75 - 01-03-2021
![]() |
Informacje dotyczące prób sprawności fizycznej
|
1. Próba skoczności (mocy) – skok w dal z miejsca
Sprzęt: metr, kreda.
Wykonanie: badany staje w małym rozkroku z ustawionymi równolegle stopami przed wyznaczoną linią – lekkie pochylenie tułowia, ugięcie nóg z równoczesnym zamachem ramion dołem w tył – wymach ramion w przód – energiczne odbicie obunóż od podłoża i skok jak najdalej.
Ocena: z dwóch skoków mierzonych do najbliższego śladu pozostawionego przez piętę ustala się najdłuższy (w cm).
2. Próba zwinności – bieg wahadłowy 4 x 10 m
Sprzęt: kreda, klocki-2szt., stoper.
Wykonanie: przygotowanie miejsca próby z dwiema liniami odległymi od siebie o 10 metrów z zaznaczonymi na nich zewnętrznie półkolami o promieniu 50 cm. Wysoki start w półkolu przed linią 1 – bieg do drugiego półkola na linii 2 w którym są dwa klocki – zabranie jednego klocka – bieg z nim z powrotem na linie startu – położenie klocka w półkolu – bieg po drugi klocek – powrót i położenie klocka w półkolu przed linią 1.
Ocena: z dwóch prób należy wpisać lepszy wynik z dokładnością do 0,1 s.
3. Próba gibkości – skłon tułowia w przód
Sprzęt: ławeczka lub podest, centymetr lub linijka.
Wykonanie: badany staje na ławeczce tak, aby palce stóp były równo z krawędzią, stopy złączone, nogi proste w kolanach – z tej pozycji skłon w dół tak, aby dosięgnąć palcami jak najniżej podziałki centymetrowej poniżej krawędzi ławeczki – utrzymanie tej pozycji przez 2 s.
Ocena: zapisanie najlepszego wyniku (w cm) z dwóch kolejnych skłonów.
4. Próba siły rąk i barków – zwis na drążku
Sprzęt: drążek, stoper, krzesło
Wykonanie: z podstawionego krzesła badany przechodzi do zwisu nachwytem o ramionach ugiętych. Dłonie powinny znajdować się na szerokości barków. Na sygnał „start” zaczyna się próba zwisu i trwa aż do zmęczenia. Podbródek w czasie trwania testu powinien znajdować się wyraźnie nad drążkiem.
Ocena: próba wykonywana jest 1 raz. Liczy się ilość wytrzymanych sekund we wspomnianej pozycji. Pomiar kończy się z chwilą gdy podbródek znajduje się poniżej drążka. Drążek musi być tak usytuowany, by badany wykonywał próbę w pełnym zwisie.
OCENA WYNIKÓW:
- Za uzyskane wyniki w każdym z testów, przyznawane będą punkty na podstawie tabeli MTSF (biorących pod uwagę wiek biologiczny i płeć badanego).
- Warunkiem sklasyfikowania kandydata będzie udział we wszystkich czterech próbach.
- Na ranking końcowy składać się będzie łączna ilość punktów zdobytych w każdej z prób.
- Kandydat, który zdobędzie większą ilość punktów zajmie wyższe miejsce w rankingu.