„Aby język giętki”! - 26-02-2021

Dzień Języka Ojczystego w naszej szkole

Dlaczego w ogóle obchodzić Dzień Języka Ojczystego i kto to wymyślił?
Jakie znaczenia ma język ojczysty?
Dlaczego nasz język „szeleści”?
Po co są znaki diakrytyczne?
Jak pisać wiadomość do nauczyciela?
Na te i inne pytania odpowiadaliśmy z okazji obchodów Dnia Języka Ojczystego.

Nagrywamy, piszemy, ćwiczymy, fotografujemy, sklejamy

    Klasy 4b, 5a, 5b, 6a, 6b nagrywają podcasty i słuchowiska związane z łamańcami językowymi, fragmentami lektur. Podobno jeszcze żaden język się nie złamał, choć gimnastyka była intensywna! Wkrótce opublikujemy ich prace. Niektórzy uczniowie 6 klas stworzyli naszpikowane argumentami, przejmujące przemowy do rodaków, prosząc ich, aby ci dbali o język ojczysty. Klasa 6c realizowała projekt Kocham polskie litery. Celem zadania było ułożenie wyrazów zawierających głoski charakterystyczne dla polszczyzny z ogólnodostępnych przedmiotów. Ułożone wyrazy miały bezpośrednio kojarzyć się z tymi rzeczami. W ramach obchodów Dnia Języka Ojczystego klasa 5a tworzyła lapbooki  – ,, Śladami Stasia i Nel, bohaterów książki W pustyni i w puszczy Henryka Sienkiewicza”. Uczniowie w kreatywny sposób opisali faunę, florę Afryki oraz zwyczaje panujące w afrykańskiej wiosce. Uczniowie klasy 7a poznawali kampanie społeczne – m.in „Nie zabijaj polskich znaków”, zmagali się z łamańcami językowymi i próbowali zgłębić czym są homonimy, homofony i homografy. Uczniowie kl. 8a i 8c redagowali zaproszenie na spotkanie z językoznawcą Jerzym Bralczykiem z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Polskiego i prześcigali się w argumentacji, dlaczego nie należy wykazywać tolerancji wobec błędów językowych.  Omawiane w tym czasie lektury- Balladyna i Kamienie na szaniec  uświadomiły uczniom, jak ważna jest troska  o ojczysty język, narodową historię i tożsamość.

Dzień Języka Ojczystego w liceum

    Klasa 2A  zmierzyła się z czytaniem ze zrozumieniem, dotyczącym miłości romantycznej. Zastanawiali się, co to znaczy, że „świat przypomina dywan” i czy mit romantycznej miłości się zdezaktualizował. Uczniowie 2 C skupili się na zagadnieniach językowych związanych z wieloznacznością, synonimami, homonimami i etymologią słów. Dowiedzieli się, jak nie urazić innej osoby. Do tego wykorzystali eufemizmy! Tak więc, zamiast powiedzieć, że ktoś kłamie, mówimy oszczędnie gospodaruje prawdą. Warto zapamiętać, aby do kogoś mającego brzuszek rzec co najwyżej, iż jest  odpowiedzialnym w pasie.

Licealiści zastanawiali się nad symboliką kontrastowych słów „jasność – ciemność” oraz określeniami „ludzi lepszych” i „ludzi gorszych” w literaturze. Aby „język giętki” potrafił pisać, „co pomyśli głowa”, zbierali słowa potrzebne do określania bohaterów „Jądra ciemności”. Niektórzy nagrali podcasty o pleonazmach i łamańce językowe.

Już wkrótce udostępnimy słuchowiska i podcasty!

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status