Koralikowy zawrót głowy

W piątek 17 marca uczniowie klas 3a i 3b SP, pod kierunkiem mamy jednej z uczennic, wykonali wspaniałe breloczki
do kluczy.
Samodzielnie przygotowane łańcuszki z koralików były bardzo kolorowe i ozdobne. Niektórzy użyli kostek z literami, aby umieścić
w łańcuszku dowolne słowo. Inni wykorzystali wielobarwne koraliki, albo koraliki z  motywem, aby kreatywnie połączyć małe elementy
w piękne, ciekawe i pomysłowe łańcuszkowe pasma.
Zabawa z koralikami była dla wszystkich fantastycznym i miłym przeżyciem, dającym mnóstwo satysfakcji i radości  z tworzenia pięknego przedmiotu użytkowego.

czytaj dalej

Projekt „Mistrzyni Szymborska”

Uczniowie klas 4-8 z zaangażowaniem podejmują kolejne aktywności w ramach  realizacji Ogólnopolskiego Projektu ”Mistrzyni Szymborska”.

Wirtualne zwiedzanie wystawy „Szuflada Szymborskiej” w Kamienicy Szołayskich i poznanie m.in. kolekcjonerskich pasji Poetki, stało się inspiracją do tworzenia oryginalnych lapbooków i kolaży.

Zapraszamy do obejrzenia prac uczniów wykonanych podczas lekcji języka polskiego.

Zachęcamy również do odwiedzenia na Fb grupy „Projekt Mistrzyni Szymborska”, na której dokumentujemy nasze działania podejmowane w tym temacie.

czytaj dalej

GRATULACJE!

Z wielką przyjemnością informujemy, że uczeń klasy 8d SP75:
===JAKUB CHWAŁ===
został FINALISTĄ kuratoryjnego Konkursu Przedmiotowego z matematyki, plasując się jednocześnie w gronie 48 najlepszych matematyków SP naszego województwa.

SERDECZNIE GRATULUJEMY Jakubowi tego ogromnego sukcesu, na który w pełni zasłużył, dzięki ogromnemu zaangażowaniu, pracowitości i sumienności.
W imieniu całej społeczności szkolnej życzymy mu dalszych sukcesów w rozwijaniu swojego wyjątkowego talentu matematycznego!

Bądźmy razem! 26. Pola Nadziei

Nie widać, a są ukryte głęboko
Rozkwitają słońcem, gdy przychodzi czas
Czas pomagania…”

W  niedzielę 12 marca br. w siedzibie Hospicjum św. Łazarza przy ul. Fatimskiej odbyła się inauguracja  26. edycji Pól Nadziei.

Żonkilowa akcja, której celem jest zwrócenie uwagi  na los osób nieuleczalnie chorych, będących u kresu życiowej drogi oraz pozyskanie funduszy na działalność hospicjum, potrwa do 28 maja.

Podczas uroczystej gali nagrodzono laureatów konkursu „Stroik pachnący Świętami”, w którym wzięło udział 8 przedszkoli i 22 szkoły z województwa małopolskiego.

Bardzo cieszy fakt, że wśród nadesłanych 350 konkursowych stroików dostrzeżono prace uczniów ZSOMS . Dyplomy i nagrody otrzymali:  Apolonia Stępień z klasy 8a, Maciej Kunicki z klasy 8b i Kaja Nowakowska z klasy 1c.

Serdecznie gratulujemy!
Gorąco zachęcamy do wspierania Pól Nadziei!

 Szkolne Koło Wolontariatu

czytaj dalej

Konkurs „Różne oblicza Krakowa”

Zapraszamy do udziału w XV edycji konkursu
„Różne oblicza Krakowa”.
Hasło tegorocznej edycji:

Miniprzewodnik młodzieżowy po Nowej Hucie i okolicach.

Więcej informacji o konkursie oraz regulamin na stronie internetowej:

https://xilo.krakow.pl/2022/10/14/rozne-oblicza-krakowa/

Konkurs został wpisany do wykazu konkursów uwzględnianych
w postępowaniu rekrutacyjnym do szkół ponadpodstawowych
w roku 2022/2023.

Gala Finałowa Konkursu Czytelnik Roku 2022

W niedzielę 12 marca br. w Teatrze Stu odbyła się Gala Finałowa konkursu Czytelnik Roku 2022 organizowanego
przez Bibliotekę Kraków.
W ubiegłorocznej edycji wzięło udział ponad 900 osób, spośród których wybrano 139 osób w różnych kategoriach wiekowych. Jednym z laureatów w grupie dzieci 10-17 lat, który otrzymał tytuł „Czytelnik Roku 2022” jest Łukasz Baczyński z klasy 3b SP 🙂
Warunkiem znalezienia się w tym zacnym gronie było przeczytanie minimum 150 książek lub wysłuchanie audiobooków i zebranie pieczątek do Paszportu Czytelnika oraz wzięcie udziału
w przynajmniej jednym wydarzeniu kulturalnym organizowanym
przez Bibliotekę Kraków.

Serdecznie gratulujemy !!! Życzymy dalszych sukcesów.

czytaj dalej

Z wizytą w Krakowskim Centrum Edukacji Klimatycznej

6 marca 2023r. klasa 3b wraz z wychowawczynią i trenerką uczestniczyła w warsztatach „Klimat na pszczoły, o życiu
i znaczeniu zapylaczy” organizowanego przez Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie, w nowo powstałym Krakowskim Centrum Edukacji Klimatycznej.

 

czytaj dalej

„Akademia Bohaterów Klimatu”

„Akademia Bohaterów Klimatu” – całoroczny cykl warsztatów pod patronatem Prezydenta Miasta Krakowa prof. Jacka Majchrowskiego. 

W środę 1 marca klasa 3a już kolejny raz uczestniczyła
w warsztatach w ramach projektu „Akademia Bohaterów Klimatu”.  Bierze w nim udział 10 klas z 10 krakowskich szkół podstawowych.

czytaj dalej

PODSUMOWANIE DNIA OTWARTEGO W NASZEJ SZKOLE

Dzień Otwarty w naszej Szkole już za nami!

W środę 1-go marca w naszej Szkole odbyło się wyjątkowe wydarzenie:
DZIEŃ OTWARTY dla rodziców i dzieci przyszłych klas pierwszych.
Na naszych gości czekało wiele atrakcji, bo zadbaliśmy o każdy szczegół tego wydarzenia.
W tym roku składało się ono z dwóch części:
edukacyjnej i  sportowej.

czytaj dalej

Turniej Wiedzy    o Mikołaju Koperniku  dla klas 2 i 3 – podsumowanie

Turniej Wiedzy
   o Mikołaju Koperniku
 dla klas 2 i 3 – podsumowanie

czytaj dalej

Na Wawelu

2 marca uczniowie klasy 1a wraz z wychowawczynią uczestniczyli
w zajęciach na Wawelu pt. Legendy Krakowa. Oprócz legend dowiedzieliśmy się również ciekawostek historycznych z naszego miasta. Mieliśmy możliwość choć na chwilę „przeniesienia się
w czasie” i obejrzenia jak wyglądały komnaty królewskie, a także przymierzenia dawnych strojów.

czytaj dalej

Zabawa karnawałowa klas 1-3

W ostatnim dniu karnawału uczniowie klas 1-3 doskonale bawili się w czasie zabawy karnawałowej.  W bajkowych strojach uczestniczyli w tańcach i zabawach. Wszyscy wspaniałe spędziliśmy ten czas. 🙂 

czytaj dalej

Lekcja muzealna klasy 4a w Muzeum Narodowym

28 lutego br. klasa 4a wraz z wychowawczynią Panią Agnieszką Arczyńską uczestniczyła w lekcji muzealnej  w Galerii Sztuki Polskiej XIX Wieku w Sukiennicach. Zanim weszliśmy do muzeum, odbyliśmy spacer po Rynku Głównym, obejrzeliśmy Ołtarz Wita Stwosza i wysłuchaliśmy hejnału z wieży mariackiej.

Podczas warsztatów  pt. „Cztery pory roku. Barwy i nastroje w obrazach” rozmawialiśmy m.in. pejzażach, o barwach ciepłych i zimnych, kole barw, uczuciach i emocjach; szukaliśmy pór roku na obrazach; malowaliśmy  i odczytywaliśmy swoje nastroje. W muzeum podziwialiśmy też dzieła znanych artystów, takich jak: Jan Matejko, Hipolit Lipiński, Henryk Siemiradzki i Władysław Podkowiński. Wycieczka bardzo nam się podobała.

Kaja Siwor, klasa 4a

czytaj dalej

laboratoria przyszłości – marzec

W dniu 1.03.2023r. w naszej szkole miało miejsce szczególne wydarzenie – DZIEŃ OTWARTY, na który zostali zaproszeni przyszli pierwszoklasiści. Program był bogaty w różne atrakcje, takie jak zwiedzanie szkoły, spotkania informacyjne dla rodziców z nauczycielami edukacji wczesnoszkolnej, konsultacje z pedagogiem i logopedą, twórcze zabawy dla dzieci czy też pokazy sportowe w obiekcie sportowym.

Jednym z ważnych punktów programu było zwiedzanie „Laboratorium Przyszłości”. Za pomocą okularów VR uczestnicy mogli m.in. obejrzeć w trójwymiarze model dinozaura, żaby oraz świetliki o zachodzie słońca. Dzieci wraz z rodzicami widzieli również, zestawy klocków Lego oraz przykładowe konstrukcje przygotowane przez naszych uczniów podczas zajęć robotyki. W „Laboratorium” nie mogło zabraknąć robotów Dash i robotów Cue. Osoby zainteresowane mogły nawet wypróbować aplikację, umożliwiającą sterowanie wybranym robotem. Wielką popularnością cieszyło się stanowisko z drukarką 3d, oraz  modelami, które zostały na niej wydrukowane. Każdy z przyjemnością zabrał ze sobą pamiątkowy breloczek w kształcie serca.

czytaj dalej

Sukces naszych uczniów w konkursie „Stroik pachnący Świętami”

Z radością informujemy, że został rozstrzygnięty konkurs na „Stroik pachnący Świętami”, ogłoszony przez Hospicjum św. Łazarza dla przedszkoli i szkół z województwa małopolskiego.

Jury konkursowe nagrodziło prace: Apolonii Stępień z kl.8a oraz Macieja Kunickiego z kl.8b, a także wyróżniło stroik Kai Nowakowskiej z kl.1c. Wręczenie nagród odbędzie się podczas uroczystej inauguracji 26. edycji akcji Pola Nadziei w siedzibie Hospicjum.

Serdecznie gratulujemy!
Życzymy dalszych sukcesów oraz podejmowania wielu działań na rzecz potrzebujących!

Akademia klas 1-3 z okazji 550 rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika

Uroczysta  akademia upamiętniająca 550 rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika, patrona Zespołu Szkół Ogólnokształcących  Mistrzostwa Sportowego odbyła się 23 lutego 2023r. na hali sportowej. W części artystycznej akademii, po to by utrwalić pamięć o patronie szkoły Mikołaju Koperniku, „mali aktorzy”- uczniowie klasy 3b, zaprezentowali przygotowaną wraz z wychowawcą i rodzicami inscenizację.

czytaj dalej

Postaw na pływanie!

Uczniowie klasy 8c: Gabrysia Gościńska, Lena Dakowicz i Konrad Duchnik spotkali się z dziećmi z Przedszkola nr 20 przy ul. Ułanów oraz z Przedszkola nr 3 przy ul. Lotniczej aby zachęcić je do rozpoczęcia przygody z pływaniem w naszej szkole. Spotkania odbywały się w ramach promocji naszej szkoły przed dniem otwartym dla przyszłych pierwszoklasistów.

Dzieci dowiedziały się jak uczą się i trenują ich starsi koledzy oraz jakie mają osiągnięcia w sporcie. Chociaż dzieci z Przedszkola nr 3 odwiedziły już naszą szkolę jesienią, bardzo chętnie przyjęły zaproszenie na dzień otwarty.

Zatem do zobaczenia 1 marca!

czytaj dalej

Kwesta na rzecz dziecięcego hospicjum Alma Spei

W niedzielę, 26 lutego, 17 Wolontariuszy z klas siódmych i ósmych, pod opieką Pani Agnieszki Arczyńskiej, Pana Rafała Klimczyka oraz pracowników Alma Spei wzięło udział w zbiórce pieniędzy na rzecz hospicjum dla nieuleczalnie chorych dzieci. Kwestowaliśmy po sąsiedzku, w parafii Miłosierdzia Bożego na os. Oficerskim przy ul. Bandurskiego, po Mszach o godz. 8.00, 9.30 i 11.00.

Podczas Kwesty miło było spotkać wielu znajomych, min. naszą siostrę Julię, którzy życzliwymi słowami i uśmiechem zdopingowali nas do podejmowania kolejnych działań na rzecz hospicjum Alma Spei.

Szkolne Koło Wolontariatu

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z Kwesty:)

czytaj dalej

Laboratoria Przyszłości w naszej szkole – luty

Druk 3d, klocki Lego oraz roboty DASH i CUE – trudno sobie już bez nich wyobrazić lekcje i naszą szkołę. Zapraszamy do obejrzenia poniższej fotorelacji, która nawiązuje do tego, co się działo w lutym na lekcjach techniki, informatyki i robotyki. (#LaboratoriaPrzyszłości)

czytaj dalej

Zostań wolontariuszem Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023 w Krakowie

Już za kilka miesięcy Kraków i Małopolska będą gospodarzami Igrzysk Europejskich Kraków – Małopolska 2023 – największego multidyscyplinarnego wydarzenia w Europie i jednocześnie największej imprezy sportowej w historii naszego kraju. Igrzyska rozpoczną się 21 czerwca i potrwają do 2 lipca. Będzie to ogromne wydarzenie, zarówno pod względem sportowym, jak i organizacyjnym.

czytaj dalej

Dzień Nauki w naszej szkole

Uczniowie klas 4-8 naszej szkoły zgromadzili się w środku tygodnia na sali fitness, aby wymienić się ciekawostkami i informacjami z życia najważniejszych Polaków. Reżyserkami spotkania były p.M.Capińska i p. B. Matyasik – Ociepa.

czytaj dalej

Kultura dla Młodych ludzi

W pięknych wnętrzach Pałacu Potockich Uczniowie naszej Szkoły wzięli udział w hackathonie Kultura dla Młodych Ludzi, zorganizowanym przez Krakowskie Biuro Festiwalowe.

W trakcie warsztatów, Zuzia Kusz (4c), Natalia Kubowicz (4c), Helena Radziwon (4b) i Lidia Maj (4b) zaprojektowały dwie imprezy kulturalne, które zostały bardzo pozytywnie przyjęte przez jury konkursowe. W naszej kategorii wiekowej, konkurs wygrał projekt Zuzi i Natali z klasy 4c.

czytaj dalej

Wielka Gala z okazji jubileuszu stulecia Polskiego Związku Pływackiego

Blisko trzysta osób, w tym wszyscy polscy medaliści olimpijscy w pływaniu, laureaci Mistrzostw Świata i Europy oraz trenerzy, działacze, sponsorzy i przyjaciele polskiego pływania świętowali stulecie Polskiego Związku Pływackiego. Uroczysta gala odbyła się w Warszawie, w dniu 4 lutego 2023r.

czytaj dalej

WARSZTATY MĄDRY NASTOLATEK – PRZEPROWADZONE PRZEZ SPECJALISTÓW Z MIEJSKIEGO CENTRUM PROFILAKTYKI UZALEŻNIEŃ

16 lutego 2023r. klasa 7a wzięła udział w warsztatach pt. Mądry nastolatek,  przeprowadzonych przez pracowników Miejskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień,  w ramach miejskiego projektu # Ogarniam życie bo…

czytaj dalej

dzień otwarty szkoły

Dyrekcja, Rada Pedagogiczna oraz Uczniowie SP 75

serdecznie zapraszają przyszłych pierwszoklasistów wraz z rodzicami lub opiekunami na:

– – – – DZIEŃ OTWARTY – – –

Szkoły Podstawowej Nr 75 w Krakowie

 termin: 1.03.2023r.     godz.: 15.30 – 19.00*

*część sportowa z nagrodami od godziny 17.00
/Prosimy o zabranie ubioru sportowego: spodenki, koszulka, adidasy, czepek, klapki i ręcznik. Rodzice mogą wziąć udział w zajęciach na pływalni wraz z dzieckiem. Warunkiem wejścia do Obiektu Sportowego jest obuwie zamienne/.

W programie m.in.:

⇒ zwiedzanie Szkoły
⇒ spotkania informacyjne dla rodziców z nauczycielami edukacji wczesnoszkolnej
⇒ konsultacje z pedagogiem i logopedą
⇒ twórcze zabawy dla dzieci („Magiczne Origami”, „Bajkowe Puzzle”, „Tangram” i inne)
⇒ przedstawienie oferty świetlicowej: „Kraina zabaw – świetlica szkolna”
⇒ „Laboratorium Przyszłości” – robotyka i wirtualna rzeczywistość VR
⇒ pokazy sportowe w obiekcie sportowym
⇒ konkurencje sportowe z nagrodami dla dzieci w hali sportowej i na basenie
⇒ słodki poczęstunek
⇒ oraz wiele innych atrakcji.

Przyjdź!  Zobacz!  Dołącz do SP75!
Z
ostań Uczniem Mistrzowskiej Szkoły z Tradycją.

 

 

 

Ogólnopolski Konkurs Humanistyczny OMNIBUS 2023

Uwaga! Uczniowie klas 4-8!
Odkrywamy talenty! Rozwijamy uzdolnienia!

W środę 23 marca br. odbędzie się XXII edycja Ogólnopolskiego Konkursu Humanistycznego Omnibus.

Omnibus jest organizowany w ramach programu edukacyjnego Łowimy Talenty.

Konkurs w postaci testu wielokrotnego wyboru uwzględnia wymagania określone obowiązującymi programami nauczania i może zawierać pytania z zakresu języka polskiego (gramatyki, literatury, kultury języka polskiego), sztuki, geografii oraz wiedzy ogólnej (współczesnego życia społeczno-kulturalnego).

Termin zgłoszeń upływa 08.03.2023r.

Koszt uczestnictwa jednego ucznia to 14 zł.

Zapisy u nauczycieli języka polskiego.

Na stronie www.jersz.pl udostępniono arkusze zadań z lat ubiegłych, które są bardzo pomocne w przygotowaniu.

Życząc sukcesów, serdecznie zapraszamy do udziału w Konkursie!

Agnieszka Arczyńska
Ristana Taszewska- Klimas
szkolne koordynatorki konkursu

LEGO-LOGOS na lekcjach języka polskiego w klasie 4a, 4c i 7a

Obchodzony 28 stycznia Międzynarodowy Dzień Lego, stał się okazją,
by w piątek 27.01. na lekcjach języka polskiego popracować niestandardową metodą nauczania kreatywności: LEGO- LOGOSUczniowie klas : 4a, 4c i 7a zaangażowali się w zajęcia, które
w szczególny sposób rozwijają: analizowanie i syntezowanie treści, logiczne myślenie, wyobraźnię oraz umiejętność pracy w grupie.

czytaj dalej

„Kino za baterie” – tym razem „Kot w butach ostatnie życzenie”

24 stycznia uczniowie klasy 3b Szkoły Podstawowej Nr 75 już kolejny raz skorzystali z Programu Edukacyjnego „Kino za baterie”. Jest on skierowany do placówek oświatowych z Gminy Miejskiej Kraków, a jego celem jest edukacja ekologiczna dzieci i młodzieży w zakresie właściwego postępowania z zużytymi bateriami, które są odpadami niebezpiecznymi i nie mogą być wyrzucane razem z innymi odpadami.
W nagrodę za uzbierane baterie klasa 3b odebrała bilety do kina na film pt.: „Kot w butach – ostatnie życzenie”.

czytaj dalej

Spotkanie szkoleniowe #Ogarniam życie

26.01.2023r. w MDK „Dom Harcerza”, przy ulicy Reymonta, odbyło się spotkanie szkoleniowe w ramach projektu miejskiego #Ogarniam życie, prowadzone przez p. Michała Kowalskiego z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 2, oraz p. Monikę Borkowską-Żebrowską z Miejskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień, w którym uczestniczyły uczennice Aleksandra Stawiarska i Karolina Szymczak wraz z opiekunem
p. Dominiką Domarecką, jako zespół koordynacyjny
ze Szkoły Podstawowej.

czytaj dalej

Zaangażowanie, kreatywność, zabawa…

Zaangażowanie, kreatywność, zabawa czyli lekcje angażujące uczniów są sukcesem. W takich zajęciach uczestniczyli uczniowie klas 4, którzy na lekcji języka niemieckiego bawiąc się klockami lego tworzyli ciekawe, oryginalne dialogi.

czytaj dalej

Emotikonowe Pożeracze Smutku

Pomalutku powstają pierwsze Emotikony:)
Nasze podusie i przytulanki nabierają kształtów!
💪🥳

 

Liga Szkół Krakowskich

5 stycznia ruszyła Liga Szkół Krakowskich w narciarstwie alpejskim. Zawody są rozgrywane w formie 5 edycji. Po pierwszym starcie uczniowie naszej szkoły zajęli: I miejsc Mila Gomulec – klasa VIIIb SP. III miejsce Mateusz Krauss – klasa IIb LO. Druga edycja okazała się zwycięska zarówno dla Mili jak i Mateusza, obydwoje nasi uczniowie zajęli 1 miejsce. Przed zawodnikami jeszcze 3 starty. Trzymamy kciuki
i czekamy na kolejne zwycięstwa. 

Z CZYM TO SIĘ JE…

W czwartek 12 stycznia 2023 roku uczniowie klasy 6a, 7a, 8a i 8b uczestniczyli w prezentacji prowadzonej przez uczniów IV klasy I LO im. B. Nowodworskiego w Krakowie. Zajęcia prowadzone były w ramach Olimpiady Praktycznej „Zwolnieni z Teorii.”

Starsi koledzy w sposób rzetelny i ciekawy przedstawili czym tak naprawdę jest dieta, w jaki sposób skomponować pełnowartościowy posiłek, które produkty są korzystne dla zdrowia , a których należy unikać. Nasi uczniowie zdobyli też wiedzę na temat zaburzeń odżywiania, które coraz częściej dotykają młodzież.

czytaj dalej

Wernisaż wystawy ikon

Zespół Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego we współpracy z Młodzieżowym Domem Kultury „Dom Harcerza” zorganizował wernisaż wystawy ikon wykonanych przez uczniów klasy 8c i 7b w ramach szkolnego projektu edukacyjnego „Przyjaciel kocha w każdym czasie”.

czytaj dalej

PROJEKT „MISTRZYNI SZYMBORSKA”

Ustanowienie przez Senat RP roku 2023 ROKIEM WISŁAWY SZYMBORSKIEJ to wspaniała okazja do lepszego poznania i upamiętnienia osiągnięć naszej Noblistki. Z tej okazji nauczycielki języka polskiego, uczące w klasy 4-8, zachęcają uczniów do włączenia się w realizację ogólnopolskiego przedsięwzięcia „MISTRZYNI SZYMBORSKA”.

Szkoła, przystępująca do projektu, zobowiązana jest do zrealizowania przynajmniej jednego działania o charakterze kulturalnym, poświęconego życiu i/lub twórczości Wisławy Szymborskiej.

Rozpoczynamy nasze działania!  Już pojawiły się pierwsze pomysły na montaże słowno- muzyczne, podcasty, prezentacje, lapbooki, literackie spacery szlakiem Wisławy Szymborskiej,  a nawet wieczór poetycki!

Na początek zapraszamy do zapoznania się z tomikiem poezji, przygotowanym w 2021r. przez ubiegłorocznych  Absolwentów naszej szkoły.
Inspiracją do jego powstania był jeden z utworów Noblistki – wiersz pt. „Możliwości”.

czytaj dalej

„Porozmawiajmy o Krakowie w dzielnicach I-VII”

Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia, zgodnie z dyspozycją Zastępcy Prezydenta Miasta Krakowa Pana Jerzego Muzyka, przystępuje do realizacji, trwającej do 3 marca br., akcji ankietowej skierowanej do mieszkańców i mieszkanek siedmiu  dzielnic Krakowa pn.

Porozmawiajmy o Krakowie w dzielnicach I-VII”. Badanie jest kontynuacją akcji przeprowadzonej już w dzielnicach Nowej Huty i Podgórza. Celem badania jest zebranie opinii mieszkańców i mieszkanek dotyczących działań Miasta na rzecz poprawy jakości życia w ich najbliższym otoczeniu. W ramach akcji, mieszkańcy mają możliwość wypełnienia anonimowej ankiety m.in. na stronie www.obywatelski.krakow.pl

Piernikowy Świąteczny Kiermasz na rzecz dziecięcego Hospicjum ALMA SPEI

21 grudnia w naszej szkole odbył się  PIERNIKOWY KIERMASZ ŚWIĄTECZNY, zorganizowany  przez Szkolne Koło Wolontariatu i Samorząd Uczniowski. Ze względu na to, że Patron ZSOMS , od zawsze, kojarzy się z Toruniem, a toruńskie wypieki doskonale  wszyscy znamy –  motywem kiermaszu stał się… piernik.

Dzięki Rodzicom każdej klasy 1-8 można było zachwycić się widokiem i smakiem ciasteczek, zdobionych syropem cukrowym, lukrem, woskiem pszczelim, polewą czekoladową, kolorowymi posypkami, marcepanem i bakaliami. Wiele osób przynosiło swoje wypieki, przygotowane według własnych, „sekretnych” przepisów, a uczniowie klasy 4a -dzień wcześniej, podczas lekcji – sami misternie ozdobili pierniki, upieczone w domu. Każdy smakołyk kosztował 1 zł.

Podczas kiermaszu uzbieraliśmy 570,16 zł na zakup sprzętu i materiałów medycznych dla nieuleczalnie chorych dzieci hospicjum ALMA  SPEI

Serdecznie dziękujemy Uczniom, Rodzicom i Nauczycielom za wsparcie tej szlachetnej akcji, która zintegrowała naszą szkolną Społeczność.
Szkolne Koło Wolontariatu, Samorząd Uczniowski, Rada Rodziców SP 75

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia naszej „słodkiej” fotorelacji!

czytaj dalej

#OGARNIAM ŻYCIE BO…

#OGARNIAM ŻYCIE BO…

12.01.2023r. reprezentanci naszej szkoły uczestniczyli w Urzędzie Miasta Krakowa w spotkaniu z Panią Anną Korfel-Jasińską, Zastępcą Prezydenta Miasta Krakowa ds. Edukacji, Sportu i Turystyki oraz Koordynatorami projektu miejskiego #OGARNIAM ŻYCIE, z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 2.

czytaj dalej

Wycieczka klas trzecich do Wieliczki

Dnia 9 stycznia 2023 roku uczniowie klas IIIa i IIIb wraz Szkoły Podstawowej Nr 75 w Krakowie wzięli udział w jednodniowej wycieczce do Wieliczki.
Po przybyciu na miejsce i pokonaniu, już na starcie 380 schodów mali turyści wraz przewodnikiem przenieśli salę lekcyjną głęboko pod ziemię, a zajęcia szkolne zamienili na wesołą wędrówkę solnymi korytarzami. Wiadomo, że podziemia wielickiej kopalni stanowią idealne miejsce na edukacyjne wycieczki szkolne.

czytaj dalej

PODSUMOWANIE AKCJI CHARYTATYWNEJ „GWIAZDKA DLA ZWIERZAKA”

Serdecznie dziękujemy za udział w udział w akcji, mającej na celu wsparcie organizacji pomagającej bezdomnym zwierzętom. W czasie trwania akcji (14.11-16.12. 2022 r.) nasi uczniowie przynieśli duże ilości karmy, legowisk, misek, środki czystości, a nawet ubranka dla psów 🙂

czytaj dalej

GRATULACJE!

Miło nam poinformować, że w czołowej  „10”   88. Plebiscytu „Przeglądu Sportowego”  na Najlepszego Sportowca Polski Roku 2022 znaleźli się Absolwenci naszego Liceum Ogólnokształcącego Mistrzostwa Sportowego!

czytaj dalej

Jasełka dla klas 1-3

Jasełka dla klas 1-3

Tuż po Nowym Roku w dzień poprzedzający Święto Trzech Króli odbyło się zaległe przedstawienie jasełkowe dla uczniów klas najmłodszych w wykonaniu dzieci z klasy 2b.

czytaj dalej

zebrania z rodzicami


czytaj dalej

Wyniki konkursu „ZBIERAJĄC MAKULATURĘ – RATUJEMY ŚRODOWISKO”

Z ogromną radością pragnę  poinformować, że nasza szkoła zdobyła I MIEJSCE w obrębie II Dzielnicy w Krakowie, w konkursie organizowanym przez MPGO – ZBIERAJĄC MAKULATURĘ – RATUJEMY ŚRODOWISKO.” Dzięki ogromnemu zaangażowaniu Rodziców, Uczniów i Nauczycieli w okresie od 26.09 – 10.11. 2022 r. zebraliśmy 15610 kg. 🙂 🙂

SERDECZNIE DZIĘKUJEMY 🙂 Rodzicom, Uczniom, Nauczycielom oraz firmom zewnętrznym, które wsparły naszą zbiórkę.

czytaj dalej

„STROIKI PACHNĄCE ŚWIĘTAMI” dla Hospicjum św. Łazarza

Jeszcze nie tak dawno, bo zaledwie 20 grudnia, na korytarzach naszej szkoły aromatycznie  zapachniało skórkami pomarańczy, goździkami, cynamonem, gałązkami jodły i świerku.  Wszystko to, dzięki Uczniom, którzy wykonali dla pacjentów Hospicjum św. Łazarza, aż 25 stroików. Były wśród nich nowoczesne, jak i tradycyjne projekty, duże i małe, ale najważniejsze – wykonane z wielkim zaangażowaniem i miłością.

Z pewnością ucieszyły one niejedno serce i przywiodły chorym na myśl niezapomniane chwile spędzone w domu, w rodzinnym gronie.

Dziękujemy Uczniom, Rodzicom i Nauczycielom,
którzy zaangażowali się w naszą świąteczną akcję.

Szkolne Koło Wolontariatu

czytaj dalej

Studio Multimedialne, czyli nowa przestrzeń do działania dla naszych uczniów

We wtorek, 4.01.2023r. odbyło się uroczyste otwarcie Centrum Multimedialnego w naszej placówce. Dyrekcja szkoły uroczyście i z dumą oprowadziła uczniów oraz opiekunów grup po nowo utworzonych pomieszczeniach przeznaczonych do rozwijania talentów, realizowania pomysłów rodzących się w naszej społeczności.

czytaj dalej

Ogłoszenie – praca

Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego w Krakowie ogłasza nabór na stanowisko

SPRZĄTAJĄCA/SPRZĄTAJĄCY

czytaj dalej

Akademia Bohaterów Klimatu

W roku szkolnym 2022/2023 klasa 3 A została wytypowana
do udziału
w prestiżowym projekcie pt. „Akademia Bohaterów Klimatu” pod patronatem Prezydenta Miasta Krakowa.

czytaj dalej

Zajęcia rozwijające kompetencje społeczno-emocjonalne

W grudniu zakończyły się zajęcia psychologiczne dla klas 4-8 szkoły podstawowej. Grupy socjoterapeutyczne brały udział w różnorodnych zabawach kształcących właściwą współpracę, komunikację, opracowywanie emocji.

czytaj dalej

Międzynarodowe obchody Praw Dziecka

W naszej szkole w listopadzie zorganizowaliśmy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka pod patronatem UNICEF. Błękitne elementy stroju oraz niebieskie balony na szkolnych korytarzach zaakcentowały wyjątkowość poruszanych w tym czasie tematów.

Wielu wychowawców zorganizowało godziny wychowawcze dotyczące podstawowych praw dzieci i ich rozumienia. Powstały plakaty, inne prace plastyczne, artykuły publikowane na stronie szkolnej gazetki, które przybliżały prawa, m.in. dotyczące nauki, wypowiadania się, bezpieczeństwa, wychowania w rodzinie.

W kolejnych tygodniach na etyce uczestnicy rozważali konsekwencje udziału dzieci w mediach społecznościowych, upowszechniania ich wizerunku. Grupa dziennikarska zajęła się tematem dobrostanu psychicznego młodych ludzi.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status