„ZIEMIA JEST TYLKO JEDNA. JEŚLI JĄ ZNISZCZYMY NIE DOSTANIEMY DRUGIEJ W ZAMIAN

Był rok 1994…
a ja pełna energii uczestniczyłam w Akcji Clean up Australia marząc, aby zaszczepić tę idee w moim rodzinnym kraju.
I… udało się!” 
Od 30 lat Mira Stanisławska-Meysztowicz Przewodnicząca Rady Fundacji Nasza Ziemia, Inicjatorka Akcji Clean up The World w Polsce organizuje Akcje Sprzątania Świata w każdy trzeci weekend września. Chcesz się dołączyć?

czytaj dalej

Projekt Edukacyjno – Społeczny „Każdy Inny – Wszyscy Równi”

zebrania z rodzicami

Szanowni Rodzice,
informujemy o zbliżających się zebraniach,
które odbędą się w następujących terminach:

SP – 12 września (wtorek):
kl. 1 – 3 godz. 17.30
kl. 4 – 8 godz. 17.00

LO – 13 września (środa), godz. 17.00

Serdecznie zapraszamy!

rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024

czytaj dalej

zebranie dla przyszłorocznych klas pierwszych sportowych

Laboratoria Przyszłości – czerwiec

Czerwiec zakończył naszą tegoroczną przygodę z projektem „Laboratoria Przyszłości”. Chociaż był to miesiąc  intensywny – zarówno dla dzieci i młodzieży, jak również dla nauczycieli, nie zabrakło ciekawych lekcji z wykorzystaniem pomocy, zakupionych w ramach wspomnianego projektu.

Na lekcjach biologii uczniowie klasy 6b poznawali funkcje i budowę narządów kałamarnicy, na przykładzie modelu z masy kałamarnicy. W klasach siódmych, w podobnej formie przedstawiona została budowa i funkcja oka oraz mózgu, na przykładzie modelu z masy oka i mózgu owcy. Klasa 5b miała możliwość oglądać podczas lekcji geografii (z wykorzystaniem okularów VR) krajobrazy świata – m.in. las równikowy, pustynię, krajobraz śródziemnomorski. Z kolei klasa 6b oglądała stolice europejskie. Oczywiście drukarka 3d w czerwcu nie stała bezczynnie 🙂

czytaj dalej

zakończenie roku szkolnego 2022/2023

dzień sportu

GALA FINAŁOWA #OGARNIAM ŻYCIE

12.06.2023r. odbyła się gala finałowa projektu miejskiego #Ogarniam życie, w której uczestniczyli Dyrektor szkoły p. Krzysztof Sobesto oraz uczennice z kl. 7a: Aleksandra Solovyev, Aleksandra Stawiarska, Karolina Szymczak wraz ze szkolnym koordynatorem projektu p.Dominiką Domarecką.

czytaj dalej

DZIEŃ DZIECKA – ZDROWO I KOLOROWO

1 czerwca uczniowie klas 1-3 uczyli się i bawili w kolorowych strojach przebrani za owoce i warzywa. Uczestniczyli w prelekcji na temat zdrowego żywienia przygotowanej przez Panie Barbarę Budzynę
i Agnieszkę Nowak, podczas której przypomnieli sobie i uporządkowali wiadomości na temat zdrowego odżywiania się. W klasach natomiast przygotowywali smaczne i zdrowe śniadania – kanapki i sałatki owocowe.

czytaj dalej

Wyniki konkursu fotograficznego „Zabierz Szymborską… na majówkę!”

Od kilku już lat, bardzo dużą popularnością cieszy się w naszej szkole autorski konkurs fotograficzny Pani Agnieszki Nowak „Zabierz swoją Szkołę… na wakacje, na ferie…”. Tym razem Pani Agnieszka i realizatorki ogólnopolskiego projektu Mistrzyni Szymborska połączyły swoje siły!

Zachęcamy do obejrzenia konkursowych zdjęć Uczniów klas 1-8, na których nie zabrakło pięknych plenerów, ruchu, aktywności fizycznej, poezji i naszej Szkoły!

czytaj dalej

Wyróżnienie dla Szkolnego Koła Wolontariatu

Miło nam poinformować, że wśród 66 szkół podstawowych i średnich z całej Polski, biorących udział w V edycji konkursu „SZKOŁA Z PASJĄ POMAGANIA”, został dostrzeżony i nagrodzony materiał dokumentujący całoroczne działania naszych Wolontariuszy – zdobyliśmy II miejsce w tej kategorii.

W ramach realizacji zadania  opiekunowie Szkolnego Koła Wolontariatu przygotowali
dwie prezentacje.

Serdecznie zapraszamy do ich obejrzenia:

 

czytaj dalej

Laboratoria Przyszłości – maj

Kolejny miesiąc mamy za sobą. W maju wiele się działo w ramach projektu Laboratoria Przyszłości. Zgodnie z planem został przeprowadzony konkurs na najlepszy projekt breloczka 3d. Większość uczestników wykonała zadanie na platformie tinkercad.com, do której wcześniej każdy otrzymał dostęp, oraz odpowiednie przeszkolenie. Liczba osób biorących udział pozwoliła na wydrukowanie wszystkich prac i przekazanie ich autorom projektów. Niektórzy wykonali pracę dla siebie, inni z kolei postanowili sprezentować breloczek bliskiej osobie – mamie, tacie, koleżance itp.

Oprócz modeli konkursowych, drukowane były również projekty osób wykonane w ramach koła robotyki. Na niejednej twarzy dało się zauważyć uśmiech i ekscytację przy odbiorze pracy. Na zajęciach robotyki, informatyki oraz techniki, uczniowie z chęcią budowali różnorodne konstrukcje z dostępnych zestawów klocków Lego. W klasach licealnych, podczas lekcji biologii obecni zostali zapoznani z tematem: „Budowa komórki. Świat zwierząt”. Bardzo pomocne okazały się okulary VR, wraz z materiałami edukacyjnymi na platformie: portal.classvr.com. Okularów nie zabrakło również na lekcjach geografii w młodszych klasach.

czytaj dalej

ogłoszenie – praca

Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących
Mistrzostwa Sportowego w Krakowie

ogłasza nabór na stanowisko

SPRZĄTAJĄCA/SPRZĄTAJĄCY

czytaj dalej

zebrania z rodzicami

SP NR 75 – SZKOŁA Z PASJĄ POMAGANIA!

Zakończyła się V edycja programu edukacyjno – profilaktycznego „Szkoła z pasją pomagania”, w której wzięło udział 66 szkół podstawowych i średnich z całej Polski.

W dniu 2 czerwca br. podczas uroczystej gali zostały podsumowane dokonania społeczności szkolnych zaangażowanych w działania na rzecz nieuleczalnie chorych dzieci – podopiecznych hospicjum Alma Spei. Niezmiernie miło nam poinformować, że nasza SP nr 75 otrzymała certyfikat i została wyróżniona zaszczytnym tytułem „SZKOŁA Z PASJĄ POMAGANIA”.

czytaj dalej

Na tatrzańskim szlaku…

15 maja uczniowie klasy 4a i 4b, pod opieką swoich wychowawczyń: Pani Agnieszki Arczyńskiej i Pani Bożeny Matyasik – Ociepy oraz Pań: Izabeli Berezy i Izabeli Śliwińskiej, przeżyli prawdziwą górską wyprawę w Tatry.

czytaj dalej

Kiermasz podsumowujący działania Szkolnego Koła Kreatywności

W dniu 1 czerwca, w naszej szkole odbył się kiermasz podsumowujący działania Szkolnego Koła Kreatywności, pod hasłem „Szyjemy  dobro”. Podczas kiermaszu można było zakupić maskotki, pluszaki, które uszyliśmy w ramach Ogólnopolskiego projektu „Emotkowe Pożeracze Smutków”.

czytaj dalej

Dzień Dziecka z Kołem Kreatywności

biegi przełajowe w ramach akcji #OGARNIAMŻYCIE

W piątek (26 maja) uczniowie reprezentowali naszą szkołę
na zawodach w biegach przełajowych w ramach akcji #OGARNIAMŻYCIE organizowanej przez miasto Kraków. Prawie 400 uczniów spotkało się na krakowskich błoniach,
by rywalizować ze sobą na dystansie 1500m.

czytaj dalej

Potworne cuda

Prezentujemy prace plastyczne uczniów naszej Szkoły, którzy wzięli udział w tegorocznej, krakowskiej edycji konkursu pod hasłem: Świat roślin mięsożernych: Julia Walczak (7A), Basia Piekarz (5A), Malwinka Kalisz (5A), Karol Chudoba (4c), Tymona Słabczyński (4C).

czytaj dalej

Witaj majowa jutrzenko….

Tuż przed „majówką” w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Klasy: 4a i 4c pod kierunkiem pań: Agnieszki Arczyńskiej i Ristany Taszewskiej-Klimas przygotowały barwny spektakl słowno- multimedialno -muzyczny.

czytaj dalej

Rodzinny piknik nad Białuchą

Gala wręczenia nagród w Konkursie „Góry wspaniałe – Góry bezpieczne”

W dniu 11 maja w Centrum Młodzieży im. dr. Henryka Jordana  odbyła się gala finałowa Konkursu „Góry wspaniałe – Góry bezpieczne”.  W wydarzeniu uczestniczyło 21 uczniów naszej szkoły, którzy zostali nagrodzeni za wykonanie pracy plastycznej związanej z górami lub życiorysem Mariusza Zaruskiego.

czytaj dalej

oferta pracy

Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących
Mistrzostwa Sportowego

w Krakowie ogłasza nabór na stanowisko

SPRZĄTAJĄCA/SPRZĄTAJĄCY

czytaj dalej

Essen – Jedzenie

W kwietniu, podczas lekcji języka niemieckiego, uczniowie klas siódmych zapoznali się z tematem „Jedzenie w krajach niemieckojęzycznych”. Uczestnicy zajęć poszerzali słownictwo, struktury gramatyczne w praktyce itp. W grupach mieli za zadanie stworzyć własny przepis wybranej potrawy. Do realizacji tego zadania szukali odpowiedniego słownictwa. Pod koniec lekcji każdy mógł przygotować danie własnego autorstwa. Było to bardzo angażujące, pachnące i smaczne spotkanie z kuchnią w języku niemieckim. A zresztą zobaczcie sami.

czytaj dalej

Emotikony 😎

Szkolne Koło Kreatywności roku szkolnym 2022/2023 włączyło się do Ogólnopolskiej akcji „Emotkowe Pożeracze Smutków„. Na zajęciach poznawaliśmy tajniki szycia, próbowaliśmy różnych ściegów, tworzyliśmy formy i szyliśmy poduchy i emotikonowe przytulasy.

czytaj dalej

Rekrutacja uzupełniająca do klas pierwszych sportowych

  • – – – – REKRUTACJA UZUPEŁNIAJĄCA
    do klas pierwszych sportowych- – – –

Szkoły Podstawowej Nr 75 w Krakowie
na rok szkolny 2023/2024*
*w razie pytań odnośnie  rekrutacji prosimy o kontakt telefoniczny z sekretariatem Szkoły:
tel. (12) 411 29 48

Drodzy Rodzice
wysiłek fizyczny, tak niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu ludzkiego, ma
w  obecnych czasach niestety drugorzędne znaczenie. Nieustanny brak czasu zmusił nasze społeczeństwo do ograniczenia podstawowej, prostej aktywności fizycznej i skupienia się głównie na wysiłku intelektualnym.
Dlatego, w trosce o zdrowie młodego pokolenia, a także wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rodziców oraz kontynuując sportowe tradycje naszej placówki, ogłaszamy nabór uzupełniający do klas pierwszych  sportowych.

Termin:  10.05.2023r. Godzina:  15.30

Zapisy w sekretariacie Szkoły

Serdecznie zapraszamy!

Wyniki Konkursu Humanistycznego Omnibus 2023

23 marca br. odbyła się XXII edycja Ogólnopolskiego Konkursu Humanistycznego OMNIBUS, organizowanego w ramach programu edukacyjnego ŁOWIMY TALENTY.

Z radością ogłaszamy:

Dyplom za uzyskanie bardzo dobrego wyniku (ponad 80% punktów) otrzymują:

Tymon Olsza                kl.4A
Paweł Grzegorzak        kl.4A
Mateusz Pieczara         kl.5B
Mia Bodzoń                 kl.6A
Milena Lew                 kl.6A
Julia Dygulska            kl.6B
Olga Rachwał            kl.6B
Izabela Werner           kl.6B
Maria Baranowska     kl.7B

           Dyplom za uzyskanie dobrego wyniku (przekroczenie progu 75% punktów) otrzymują:

  Marek Sikora             kl.4A
Nazarii Sobolevskyi   kl.4A
Karolina Szymczak    kl.7A
Jakub Chwał               kl.8D
Karol Chwał                kl.8D

Serdecznie gratulujemy!!!

Życzymy dalszych osiągnięć i sukcesów oraz rozwijania humanistycznych talentów!

Zebranie dla Rodziców klas ósmych

Szanowni Rodzice uczniów KLAS ÓSMYCH SP 75

informujemy o zebraniu związanym ze zbliżającym się Egzaminem Ósmoklasisty, które odbędzie się w następujących terminach:

Klasa 8a i 8b: 16 maja (wtorek) godz. 17.00
Klasa 8c i 8d: 18 maja (czwartek) godz. 17.00

Serdecznie zapraszamy!

„Zrób sobie przerwę na…”

„Zrób sobie przerwę na…”
Pod takim hasłem w kwietniu,  w ramach Światowego Dnia Książki, realizowany był w naszej szkole projekt „Mistrzyni Szymborska”.
Uczniowie i Nauczyciele własnoręcznie przepisywali i ozdabiali swoje ulubione utwory Noblistki. Pracami udekorowano korytarz szkolny, by każdy mógł się zatrzymać i ZROBIĆ SOBIE PRZERWĘ NA … WIERSZ:)

czytaj dalej

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ZIEMI

Dobrem najwyższym jest zgadzać się z naturą
i stosownie do niej żyć
                                              
Cyceron

22 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Ziemi. Obchodziliśmy go również w naszej szkole.

Najpierw troszkę historii…

Jako pierwszy z ideą obchodzonego na całym świecie Dnia Ziemi wystąpił John McConnell – amerykański ekolog i miłośnik przyrody – na konferencji UNESCO, dotyczącej środowiska naturalnego w 1969 r. Spotkało się to z pozytywnym odzewem władz i burmistrz tego miasta Joseph Alioto 21 marca 1970 r proklamował pierwsze obchody Dnia Ziemi.

czytaj dalej

Życzenia dla Maturzystów

Drodzy Maturzyści,

życzymy Wam powodzenia na egzaminach maturalnych, dużo wiary we własne
siły, spokoju, optymizmu i dobrego wykorzystania zdobytej wiedzy i umiejętności.

Cała Społeczność ZSOMS trzyma za Was kciuki!

Szkoła z pasją pomagania

Aż trudno uwierzyć, że tak szybko minęła nam całoroczna realizacja przedsięwzięcia na rzecz Alma Spei Hospicjum dla Dzieci. Naszym ostatnim zadaniem, w ramach projektu „Szkoła z pasją pomagania”, była akcja „Niespodzianka – zaskoczcie nas!”

Czy nam to się udało?

Zapraszamy do obejrzenia wyjątkowej animacji, autorstwa Damiana Turka – ucznia klasy 8a, do wiersza napisanego specjalnie dla ZSOMS przez zaprzyjaźnionego Poetę, Tomasza Skrzętę.

Film zostanie wykorzystany przez Hospicjum Alma Spei do autopromocji i propagowania idei Wolontariatu.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w realizację tego zadania- napisali wiersze i wykonali prace plastyczne- wkrótce zaprezentujemy efekty tych działań.

Szkolne  Koło Wolontariatu

MIĘDZYKLASOWY TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO W RAMACH PROJEKTU #OGARNIAM ŻYCIE BO…

W związku z udziałem naszej szkoły w kampanii #OGARNIAM ŻYCIE, zachęcającej uczniów szkół podstawowych do podejmowania działań wspierających ich rozwój psychofizyczny i dobre funkcjonowanie społeczne, 25.04.2023r.  w hali sportowej odbyły się: Międzyklasowy turniej tenisa stołowego i pokaz gimnastyczny.

czytaj dalej

WYCIECZKA KLAS 6A I 7A DO OGRODZIEŃCA I NA PUSTYNIĘ BŁĘDOWSKĄ

21 kwietna 2023 r. uczniowie klas: 6a i 7a uczestniczyli w wycieczce krajoznawczo – turystycznej do Ogrodzieńca i na Pustynię Błędowską. Mięliśmy okazję zwiedzić zamek w Ogrodzieńcu, który jest największym zamkiem warownym Wyżyny Krakowsko – Częstochowskiej, a także jednym z najpiękniejszych zamków w Polsce.

czytaj dalej

międzyszkolne zawody w biegach przełajowych

17 kwietnia odbyły się międzyszkolne zawody w biegach przełajowych. Reprezentacja szkoły liczyła 18 uczniów.
Najlepszy wynik osiągnęła uczennica klasy VIIIc
Zuzanna Chmiel, która zajęła I miejsce  w swojej kategorii wiekowej.
Reszta naszych uczniów pomimo kaprysów pogody zaprezentowała wysoki poziom.

czytaj dalej

KWIATY ZA ELEKTROGRATY

Nasi uczniowie po raz kolejny wzięli udział w akcji organizowanej przez sklep Castorama „ Kwiaty za elektrograty.” Oddając zepsute urządzenia elektryczne otrzymali cebulki wiosennych kwiatów lub sadzonki kolorowych bratków. Uczniowie przynieśli kwiaty, które wspólnie z opiekunem koła ekologicznego zostały posadzone przed wejściem do szkoły.

Dziękujemy za udział w akcji, która kształtuje pozytywne postawy ekologiczne wśród naszych uczniów. Kolorowe kwiaty będą cieszyć uczniów, rodziców, pracowników szkoły oraz naszych gości.

Izabela Bereza
Barbara Łądka

czytaj dalej

Laboratoria Przyszłości – kwiecień

Budowanie, programowanie, projektowanie i drukowanie stały się codziennością w naszej szkole. W kwietniu rozpoczęliśmy swoje eksperymenty z platformą Tinkercad. Wszystkim uczniom z klas 4 – 8 SP oraz 1 – 3 LO zostały założone konta, na których mieli możliwość poznawać podstawy modelowania 3d.

Na komputerach zainstalowany został również program Blender. W klasach licealnych, podczas lekcji informatyki zaprezentowane zostało narzędzie SketchUp. Młodzież podczas lekcji informatyki oraz na zajęciach pozalekcyjnych z robotyki projektowała breloczki, kubki i inne ciekawe obiekty. Wybrane projekty zostały wyeksportowane, a następnie wydrukowane na szkolnej drukarce 3d. Na zajęciach pozalekcyjnych oraz na lekcjach techniki nie zabrakło również klocków Lego, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem ze strony młodzieży.

czytaj dalej

wyniki konkursu na najpiękniejszą kartkę wielkanocną

Na początku Wielkiego Tygodnia ukazała się w naszej Szkole ekspozycja wybranych przez jury, kart świątecznych przygotowanych przez uczniów naszej Szkoły do szkolnego konkursu na najpiękniejszą kartkę wielkanocną.

czytaj dalej

Świąteczne życzenia

Warsztaty zdobienia świec

W piątek 31 marca w  klasie 3b  zorganizowano warsztaty zdobienia świec.  W trakcie warsztatów uczniowie poznali dwie  metody zdobienia. Techniki są niezwykle proste.  Wystarczy dowolna świeca, którą chcemy ozdobić, łyżeczka, serwetka z dowolnym motywem, podgrzewacz albo klej do tapet i pędzel.  Potrzebna jest oczywiście odrobina cierpliwości. Dzięki niezwykłej pomysłowości i  kreatywności każdego z uczestników warsztatów powstały niepowtarzalne świece, które będą oryginalną ozdobią lub prezentem dla kogoś bliskiego.

czytaj dalej

„FROHE Ostern!!!

„FROHE Ostern!!!
Zbliżają się Święta Wielkiejnocy i uczniowie klas 4 zapoznawali się
ze zwyczajami świątecznymi w krajach niemieckojęzycznych.
Jednym z takich zwyczajów jest ozdabianie domów i ogrodów.
W okresie przedświątecznym na stołach centralne miejsce zajmuje Osterstrauss czyli bukiet wielkanocny. Gałązki forsycja, wierzby dekoruje się pisankami, wstążkami, kwiatami z bibuły.

czytaj dalej

Powrót do przeszłości…. Wizyta z Muzeum Nowej Huty

Uczniowie klasy 1b zakończyli miesiąc marzec obecnością w Muzeum Nowej Huty, gdzie oglądali wystawą „Trzepaki, Reksio, Atari”. Podczas wizyty mogli zobaczyć, jak bawili się ich rodzice i dziadkowie, kiedy byli dziećmi. Uczniowie mieli możliwość dotknięcia zabawek, obejrzenia ich, zobaczenia postaci z bajek, bohaterów książek i komiksów, poznania zabaw podwórkowych z czasów Polski Ludowej. Sprawiło im to wiele radości. Okazało się, że wyobraźnia dziecięca nie zna granic i każde dziecko może odnaleźć się w różnej rzeczywistości.

czytaj dalej

Wielkanocne życzenia dla pensjonariuszy Zakładu Opieki Zdrowotnej „Pasternik” w Modlniczce

Wielkanocne życzenia dla pensjonariuszy Zakładu Opieki Zdrowotnej „Pasternik” w Modlniczce

Uczniowie i pracownicy świetlicy szkolnej przygotowali świąteczne rękodzieła z surowców naturalnych i wtórnych, które przekazali mieszkańcom ośrodka leczniczo – opiekuńczego. Wykonywanie prac miało na celu uwrażliwienie uczniów na potrzeby innych i sprawienie radości osobom samotnym i chorym.

czytaj dalej

ogłoszenie – praca

Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego w Krakowie
ogłasza nabór na stanowisko

SPRZĄTAJĄCA/SPRZĄTAJĄCY

czytaj dalej

dni otwarte W ZSOMS

Nauczyciele będą dyżurować w wyznaczonej sali, zgodnie z grafikiem zamieszczonym przy wejściu do szkoły.

ZAPRASZAMY!

Uwaga! W związku z dyżurami Nauczycieli w w/w terminach, w tygodniu 27 – 31 marca br.
nie obowiązuje grafik dostępności nauczycieli, zamieszczony
na stronie Szkoły.

SERDECZNIE DZIĘKUJEMY ZA OKAZANE DOBRO!!

Z całego serca dziękujemy całej Społeczności ZSOMS za niezawodne i hojne wsparcie wielkanocnej akcji charytatywnej „Pieluszka od Zajączka”. Zebraliśmy bardzo duże ilości pieluszek, materiałów higienicznych i specjalistycznych środków pielęgnacyjnych, które zostały przekazane nieuleczalnie chorym dzieciom z Hospicjum Alma Spei.

Dziękujemy za otwarte serca na potrzeby drugiego człowieka i szerzenie dobra!

 Szkolne Koło Wolontariatu

czytaj dalej

Dzień Liczby PI

W dniu 14 marca, w naszej szkole czwartoklasiści wspólnie świętowali DZIEŃ LICZBY PI. Uczniowie spotkali się w salce fitness, gdzie podzieleni na 6 grup brali udział w zawodach matematycznych. Rozwiązywali zagadki i układanki logiczne, układali tangramy, sprawdzili swoje siły w teście z wiedzy matematycznej.

czytaj dalej

Sukces uczniów klasy 8d

Z przyjemnością informujemy, że finalistami w kuratoryjnym Małopolskim Konkursie Przedmiotowym z chemii zostało dwóch uczniów z klasy 8d
Stefan Baścik
Jakub Chwał
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status