Dramat uczuć na scenie - 07-03-2018

Uczniowie klasy 3c gimnazjum za pomocą formy teatralnej powtarzają wiadomości o lekturze.Teatr Groteska w Krakowie zaprezentował dzieło Juliusza Słowackiego w oryginalny sposób, zderzając świat kukiełek-ludzi ze światem fantastycznych postaci, które wpływają na ich losy, komentują i oceniają uczucia, postawy.

Spektakl wydaje się odpowiednim elementem nauczania przed testem gimnazjalnym, ponieważ wiernie odtwarza fabułę „Balladyny” słynnego romantyka. Czy jednak wyczuliśmy tragizm postaci w ukazanych scenach? Zrozumieliśmy, że pojawiające się uczucia mogą poprowadzić nas w stronę, o której wcześniej nigdy byśmy nie pomyśleli?

Tak spektakl prezentuje Teatr Groteska:

„Balladyna” w reżyserii Bogdana Cioska to oryginalne przeniesienie klasyki polskiej literatury do świata teatru formy, z wykorzystaniem środków wyrazu, jakimi operuje teatr plastyczny. Na czym polega niezwykłość tej interpretacji? Twórcom udało się w sposób mistrzowski pokazać dwupoziomowość utworu (świata ludzi  i świata elfów – rzeczywistości realnej i nadprzyrodzonej). To dzięki temu, że  w większość postaci wcielają się lalki, animowane przez trojga aktorów. Nimfa Goplana miesza się w losy ubogich sióstr Balladyny i Aliny, kierując do ich domu księcia Kirkora. Ta z dziewcząt, która zbierze więcej malin ma zostać królową, ale gdy okazuje się, że Alina wygrywa, Balladyna… Zaślepiająca żądza władzy i bogactwa, od zawsze kierujące światem, wreszcie zbrodnia i kara. W tej niezwykłej interpretacji romantycznego dramatu o fenomenie zła opowiada się skromnymi, ale jakże wyrazistymi środkami.

 

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status