Dzień Poezji, czyli artyści wielcy i mniejsi poetyzują - 15-04-2021

Te wyjątkowe marcowe dni sprzyjały rozmyślaniom nad rolą poezji i poety w życiu i literaturze. Klasy 2ALO i 2BLO  zmierzyły się, na przykładzie „Nie  – Boskiej komedii” Zygmunta Krasińskiego, z trudnym tematem roli poezji i poety w epoce romantyzmu. Choć poeta nie okazał się pięknem, już wiemy, że „płynie przez niego strumień piękności”.

Podobne zadanie dostali uczniowie klasy 2CLO – określali koncepcje poetyckie oraz opisywali poetów – bohaterów „Wesela”. Tu zastanawiano się także nad postacią Wyspiańskiego – gościa weselnego, który zamiast się bawić stał w drzwiach i poetyzował imprezę swojego przyjaciela. Zapewne we śnie rzekł mu Krasiński: „Dramat układasz”.  Młodopolski artysta wplatał więc poezję w tkankę życia, choć ta dziedzina artystyczna może prowadzić do upadku.  Nasi uczniowie przy tym temacie też nieco dramatyzowali. Dlaczego tyle osób nie podjęło zadania? Chochoł tylko wie😉

Klasa 5a na podstawie tekstu poetyckiego interpretowała definicję „szczęścia”, ukazaną  w stworzonych przez nich pracach plastycznych. Uczniowie w poetyckim obrazie burzy, pochodzącym z „Pana Tadeusza”,  odnajdywali środki stylistyczne i określali ich funkcję, dochodząc do wniosku, że Adam Mickiewicz, to nie tylko poeta ale i malarz.

Ich starsi koledzy, uczniowie z klas 6a i 6b, rywalizowali z Bilbem i Gollumem w poetyckim układaniu zagadek, wymyślili pieśń – hymn krasnoludów (związany z ich wielką podróżą) oraz szukali utworów poetyckich, które byłyby przydatne w obecnych czasach. Niektórzy rymowali tradycje rodzinne. Jednym słowem: twórczo!

 

WIERSZE I ZAGADKI

HOBBIT – HYMN POSZUKIWACZY SKARBÓW

 

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status