Książka najlepszym prezentem na Święta… - 19-12-2018

7 powodów, dla których książka to najlepszy prezent.

Za kilka dni Wigilia, a Ty gorączkowo biegasz po zatłoczonej galerii handlowej i desperacko poszukujesz ostatnich prezentów. Zastanawiasz się, co kupić…może kolejne skarpety w śnieżynki dla siostry, kubek w Mikołaja, może jakiś drobiazg do kuchni dla mamy…no i coś dla taty, babci, dziadka…! Tylko, że pomysłu brak…

Jest rozwiązanie: książki. To na święta prezent prawie idealny. Dlaczego?

  1. Można je kupić przez internet

 Ostatnie badania pokazują, że Internet to jeden z ważniejszych kanałów dystrybucji książek. Oczywiście, są tacy, których zakupy w sieci nie przekonują – ale akurat w grudniu, kiedy ludzie tłoczą się w sklepach jak sardynki w puszcze, warto się na nie skusić.

  1. Książka się nie przeterminuje

Nigdy. O ile kosmetyki szybko tracą swoją datę ważności, ubrania wychodzą z mody, a nawet najbardziej nowoczesna komórka czy telewizor za rok będzie już na rynku elektroniki starociem, o tyle książka nigdy się nie zestarzeje, nigdy nie straci na ważności, ani na wartości..

  1. Książka jest łatwa do pakowania

Książki są tym prezentem, który pakuje się najłatwiej i który wygląda pod choinką najestetyczniej.
Dodatkowo to jedyny prezent pod Słońcem, który możemy podarować… z ceną.

  1. Dla każdego znajdzie się odpowiednia książka

Literatura romantyczna, nowe wydania nieśmiertelnych klasyków, wywiady z mądrymi ludźmi lub fantastyka zabierająca nas w podróż do innych światów – wybór jest więcej niż potężny. Nawet jeśli osoba, którą chcemy obdarować, należy do tych 62 proc. Polaków, które w całym ostatnim roku nie przeczytały ani jednej książki – znajdzie się coś również dla niej (albo dla niego).

  1. W ostateczności: książki dobrze wyglądają na półkach

Podnoszą akustykę w pomieszczeniu (prawdziwi melomani ściany w pokojach do słuchania muzyki mają wyłożone wydawnictwami), mogą służyć za podstawkę pod kubek lub komputer (wszak większość z nas trzyma laptopy za nisko i przez to garbi się). Liczbę alternatywnych rozwiązań ogranicza tylko nasza własna kreatywność.

  1. Książka to nie jest drogi prezent

O ile (słusznie) narzekamy, że książki są w naszym kraju drogie, a najwięksi bibliofile potrafią co miesiąc zostawiać w księgarniach większą część swojej wypłaty, o tyle – bądźmy uczciwi – to jednak nie jest drogi prezent pod choinkę. Przynajmniej w porównaniu z tabletami, biżuterią albo ubraniami.
Jeśli cena okładkowa to dla nas wciąż za dużo, możemy polować na tańsze książki w antykwariatach i na wszelakich wyprzedażach. Tym większa satysfakcja.

  1. Książki są mądre. Po prostu

Jak pokazują badania (ale i ludzka obserwacja) czytanie rozwija wyobraźnię, ćwiczy pamięć, poszerza nasze słownictwo. Dodatkowo „uspokaja” nasz mózg i kształtuje charakter. Czym więcej czytamy, tym więcej wiemy i tym lepiej sami piszemy. A kto by nie życzył swoim bliskim, by byli mądrymi i zrelaksowanymi ludźmi? Kupujmy im więc książki!

(źródło: www.Deon.pl)

   W dniu 17 grudnia, podczas długiej przerwy  międzylekcyjnej, na korytarzu pierwszego piętra odbył się happening, którego celem była promocja czytelnictwa. Organizatorki  – przekonywały uczniów, że nie ma bardziej trafionego prezentu niż książka. Pod choinką znajdujemy różne, wspaniałe niespodzianki, jednak żaden nie może równać się z atrakcyjną publikacją.

    Zaledwie 15 minut wystarczyło, by uczniowie poznali 24 powody, dla których warto czytać książki (przygotowała p. Agnieszka Krzywdziak), obejrzeli pudełka lekturowe wykonane przez uczniów klas: 4 „d” 5 „a” 6 „c” 6 „a” pod kierunkiem p. Agnieszki Arczyńskiej, mogli podziwiać choinkę zbudowaną z samych książek, a także łańcuch z zapisanymi na poszczególnych ogniwach tytułami ulubionych lektur (pomysłodawczyni – p.Ristana Taszewska-Klimas). Pani Monika Szarek zadbała o zestaw cytatów na temat czytelnictwa, wraz z p. Małgorzatą Bogdał zajęła się promocją konkretnych tytułów wydawniczych.

Uczniowie entuzjastycznie przyjęli poniedziałkową akcję, chętnie wymieniali się opiniami na temat własnych doświadczeń czytelniczych, sami promowali ulubione tytuły.

R.Taszewska-Klimas

 

ZDALNE NAUCZANIE MATERIAŁY
BIBLIOTEKA
PEDAGOG
WF
ŚWIETLICA