PROJEKT KROKUS WE WSPÓŁPRACY Z ŻYDOWSKIM MUZEUM GALICJA - 13-06-2022

W tym roku szkolnym klasy 6a, 6b, 7b przy wsparciu swoich wychowawców  przystąpiły do międzynarodowego projektu Krokus zainicjowanego przez Fundację Holocaust and Education Trust Ireland. W Polsce od wielu lat koordynatorem akcji jest Żydowskie Muzeum Galicja.

W ramach projektu organizatorzy przekazują szkołom cebulki żółtych krokusów, które uczniowie sadzą jesienią w okolicach szkoły. W czasie tej niestandardowej lekcji historii uczniowie  zapoznają się z tematyką Holokaustu, a także poruszają kwestie dotyczące nietolerancji, dyskryminacji i wykluczenia. Żółte kwiaty zakwitają na początku wiosny. Każdy z krokusów jest symbolem maleńkiego życia, upamiętnia dzieci – ofiary Holokaustu.

W październiku klasy zasadziły 100 sadzonek  krokusów, by cieszyć się nimi na wiosnę. Nasze lekcje, rozmowy, dyskusje oparte były na opowieściach zawartych w książce Renaty Piątkowskiej pt. Wszystkie moje mamy, która przybliżyła uczestnikom projektu nietuzinkową postać Ireny Sendlerowej – Sprawiedliwej wśród Narodów Świata. Uczniowie mieli okazję bliżej poznać życiorys bohatera wyjątkowego, prekursora działań na rzecz praw dzieci – Janusza Korczaka, prowadzącego Dom Sierot w czasie wojny i odbywającego ze swoimi podopiecznym ostatnią podróż…

Rozmawialiśmy o szacunku, empatii, życzliwości,  tworząc plakaty – alfabet TOLERANCJI, zastanawialiśmy się nad źródłem zła, które skłania człowieka do wystąpienia przeciwko drugiej osobie. Kontekst historyczny został poruszony na zajęciach z dziennikarstwa, czego rezultatem był artykuł ucznia 7 klasy zamieszczony w Gazetce Szkolnej. Dodatkowo w sposób atrakcyjny dla młodzieży zostały przeprowadzone lekcje historii, oparte na słuchowisku o Annie Frank i filmie Chłopiec w pasiastej piżamie.

Niestety, w tym roku, mogliśmy naocznie przekonać się czym jest agresja, brak tolerancji,  szacunku dla życia. Zobaczyliśmy jak cierpią dzieci – ofiary wojny na Ukrainie, a nasze krokusy nabrały jeszcze innego znaczenia…

Wszystkim ofiarom Holocaustu i wojny należy się nasza pamięć.

Uczniowie klas: 6a, 6b, 7b
z wychowawcami

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status