Projekt „PoczytajMy” - 13-01-2017

Relacje ze spotkań czytelniczych. Projekt „PoczytajMy”. Uczniowie klasy 3b gimnazjum czytają bajki na świetlicy.

Uczniowie klasy 3b: Wiktoria Drużkowska, Piotr Surma, Zuzanna Michalczak, Dominika Strączyńska, Magdalena Wójcik.
Opieka: M.Szarek-Sławińska

Spotkanie 1

Relacja Piotra Surmy:

Kiedy weszliśmy na świetlicę, przywitał na tłumek dzieci. Na szczęście okazały się one skore do współpracy, więc poprosiliśmy je, aby opuściły jedną z sal. Spełniły naszą prośbę bez szemrania ( co w tym przypadku oznaczało, że siedziały w wejściu i patrzyły na nasze działania) Kiedy zaprosiliśmy je na salę i zaczęliśmy czytać, nie było doskonale, bo niektórzy byli niegrzeczni. Poradziliśmy sobie jednak z ich rozproszoną uwagą.

Pierwszym przerywnikiem w opowiadaniu „Babcia” (Nie chcieliśmy ich zniechęcić do nas samym czytaniem, lecz próbowaliśmy wymyślić zabawy do tekstu) był „spacer po lesie” – ustawiliśmy się w wężyk i ruszyliśmy przez salę, która za sprawą wyobraźni zmieniła się w gaj.

Drugim przerywnikiem była babcia (przebrana Zuza) która zaczęła wyciągać mnóstwo przedmiotów ze swojej małej torebki. Zaletą było to, że dzieci całkowicie skoncentrowały się na tych rzeczach, wadą – zaczęły prosić o soczki i batoniki przeznaczone dla „wnuczków”.

Później pojawiła się scena , w której wnuczek częstował babcię kokosowymi kulkami według zasady sprawiedliwego podziału: jedna kulka dla prowadzącej, jedna dla babci i dwie dla wnuczka – narratora.

Na końcu był ranking babć, dzieci zgłaszały swoje propozycje: jedna kochała swojego wnusia najbardziej na świecie, druga była miła i opiekuńcza, pozostałe też miały wiele sukcesów. Wynik był jednoznaczny: wszystkie babcie uczniów okazały się najlepsze.

Kiedy zaczęliśmy się zbierać, otoczył nas tłum dzieci. Poczęstowaliśmy naszych słuchaczy soczkami i ciasteczkami.

Relacja Wiktorii Drużkowskiej:

Podczas realizacji projektu „Poczytajmy” było mnóstwo zabawy. Dzieci początkowo myślały, że będziemy czytać kolejną nudną książkę lub lekturę, ale po przedstawieniu się i wyjaśnieniu sensu całej akcji bardzo chętnie zajęły miejsca na dywanie.

Podczas czytania książki pt.: „Piegowate opowiadania” Renaty Piątkowskiej maluchy miały dużo śmiechu. Ze względu na to, że tematem była babcia, dzieci uważnie słuchały. Utwór ten wybraliśmy, ponieważ jest zabawny – nawet dla nas. Podczas przekazywania tekstu robiliśmy krótkie przerwy, w których urządzaliśmy „spacer po lesie”, podczas którego zachęcaliśmy do użycia wyobraźni. Uczestnicy zajęć widzieli: ptaki,, jeża, wiewiórkę, a nawet słonia! Skakaliśmy przez niewidzialną rzekę i omijaliśmy duże kamienie. Podczas drugiego „przerywnika” spróbowaliśmy opowiedzieć o naszych babciach. Dołączyły do nas maluchy, które podały fascynujące historie ze swoimi babciami w rolach głównych. Podczas rankingu babć dzieci mówiły, dlaczego ich babcie są najlepsze. Maluchy podawały różne powody: „Bo jest miła i opiekuńcza” – opowiada Ida. „Bo mnie kocha” – powiedział Dawid. „Bo złapała dla mnie Pićachu”.

Dzieci chciały, abyśmy odwiedziły ich ponownie. Nam też się niesamowicie podobało.

Spotkanie nr 2

Relacja Zuzanny Michalczak

W ramach akcji „Poczytajmy” na świetlicy część uczniów klasy 3b zorganizowała spotkanie pt.”Spacer po Krakowie”. Zanim dotarliśmy do centrum przeszliśmy razem z Myszką, Kretem, Dżdżownicą i Ślimakiem (w te role wcielili się gimnazjaliści) Pomimo początkowych problemów ze skupieniem uwagi maluchów zajęcia przebiegały bardzo dobrze, a nasi turyści z zadowoleniem poznawali krakowskie legendy i zabytki. Wszystko śladami książki „Wyprawa ślimaka do grodu Kraka”autorstwa Barbary Sudał.

Spotkanie nr 3

Relacja Darii Galas

W ramach akcji „Poczytajmy”21 listopada na świetlicy w szkole zostało zorganizowane czytanie dzieciom z klas 1-3 szkoły podstawowej . Kilku uczniow z klasy 3 B gimnazjum, w tym ja, ochoczo wzięło się do realizacji zadania. 

    Zostały przeczytane 4 bajki pod tytułem ,,Kuba i Buba”autorstwa Grzegorza Kasdepki . Gdy jedna osoba czytała, inne odgrywały „pomocnicze sceny” (gestami i mimiką). Zabawa była przednia. Na twarzach dzieci niemal przez cały czas widniał uśmiech. To była chyba największa i najpiękniejsza nagroda i coś tak wielkiego, że dało mi pozytywną energię na cały dzień.

     Zajęcia przebiegały w przyjemnej i pogodnej atmosferze. Dzieci bawiły się nadzwyczajnie, towarzyszyło tej akcji dużo śmiechu i pozytywnej energii. Jestem dumna z udziału w tym zdarzeniu.

21 października br. odbyło się już trzecie spotkanie w naszej szkolnej świetlicy. Zajęcia miały na celu wyjaśnienie naszym najmłodszym koleżankom i kolegom, w żartobliwy i lekki do przyjęcia sposób, czym są związki frazeologiczne. W pierwszym etapie naszych działań Piotrek opowiedział naszym zgromadzonym, z czym do nich przyszliśmy tym razem. Na pierwszy ogień przedstawiliśmy dwie historyjki zaczerpnięte z książki o Kubie i Bubie. Pierwsze opowiadanie nosiło tytuł ,,Kłamstwo’’, które czytała Wiktoria, a odgrywali Zuzanna, Piotrek, Daria. Natomiast kolejne ,,Powitanie”, czytane przez Dominikę, przedstawiali: Piotrek, Zuzanna, Magda oraz Wiktoria. Zgromadzeni z wielkim zaangażowaniem przyglądali się naszym poczynaniom. Kolejnym naszym krokiem było przeczytanie czterech humorystycznych historyjek o związkach frazeologicznych pt. ,,Czuć do kogoś miętę”, ,,Mieć dwie lewe ręce”, ,,Być nie w sosie”, ,,Drżeć z kimś koty”. Po ich odczytaniu wytworzyła się luźna dyskusja, w której ku naszemu zdziwieniu włączyli się również odbiorcy naszych działań. Na zakończenie uczestnicy musieli dokonać wyboru, która inscenizowana przez nas historyjka im się bardziej podobała. Opowiadanie pt.,,Kłamstwo” wygrało zaledwie jednym głosem, więc można stwierdzić, że wynik był porównywalny.

Przygotowany przez nas program wyszedł pomyślnie bez żadnych problemów.

W przygotowaniu zajęć wzięli udział: Piotr Surma, Wiktoria Drużkowska, Magdalena Wójcik, Zuzanna Michalczak, Dominika Strączyńska, Daria Galas.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status