Święto poezji i rozstrzygnięcie konkursu szkolnego - 24-04-2018

Postanowiliśmy w naszej szkole uczcić święto poezji. Rozpoczęliśmy nasze działania 21 marca. Wcześniej musieliśmy przemyśleć, czy ten temat w ogóle warto poruszać? Może poezja już nikogo nie wzrusza?

Czy my, uczniowie i nauczyciele, poza szkołą sięgamy po tomiki wierszy? Projekt wydawał się szaleństwem, tym bardziej, że na sali zebrały się klasy od 4a szkoły podstawowej do 3b gimnazjum oraz ich polonistki i „pani z biblioteki”. Odwołaliśmy się jednak do naszych wspólnych przeżyć, wzruszeń, ponieważ emocje towarzyszące poezji są przecież uniwersalne. Wyszliśmy od słów D.Terakowskiej, świadczących o tym, że „człowiek to nie matematyka. Nic się w nim ze sobą nie zgadza. Dodasz dwie liczby, wyjdzie ci wynik ujemny. I na odwrót.” Przytoczyliśmy także cytat ze „Stowarzyszenia umarłych poetów”: „Ale poezja musi być obecna i musimy zatrzymać się na tę jedną sekundę, by móc ją dostrzec, nawet w najprostszych i najbardziej banalnych zdarzeniach”. Tak odkryliśmy, że poezja zapoczątkowała dziś modny mindfulness. Do czego jest poezja? Do popatrzenia przez swoje emocje wrażliwym okiem na innego, do zadumy melancholii, wzruszenia pięknem, wyrażenia głębi swoich odczuć, ale też do żartu i zabawy. Poezja może być całym życiem, jak w historii Cory Coraliny, która w swojej cukierni tworzyła wiersze, może towarzyszyć trudom życia jak Sancie z Bangladeszu.

Dziękujemy Uczniom za zaangażowanie:
– Sabinie Onderce za przygotowanie wiersza Tuwima „Gorące mleko”,
– Dawidowi Sulewskiemu, Izabeli Grzyb, Zosi Dobrowolskiej uczestniczących w konkursie na recytację „Lokomotywy” w różnorodnej tonacji oddającej emocje, a najbardziej zwycięzcy – Kacprowi Mrzygłodowi,
– grupom uczniów z klasy 3b gimnazjum, które stworzyły wiersze dadaistyczne i będą po egzaminach je jeszcze interpretować,
– uczniom szkoły podstawowej opracowującym utwór W.Szymborskiej „Pomysł”,
– pozostałym uczestnikom słuchającym wspólnie z nami poezji.

Ogłaszamy wyniki konkursu poetyckiego na fraszkę o szkole:

I miejsce: Marcin Frąś za „Zadumę o szkole” (3b g)
II miejsce: Aleksandra Cicha[„Dziś wszystkie dzieci…”] (7c SP)
III miejsce: Kamil Żurakowski[„Szkoła…”] (2c g)

Organizatorzy:

M.Bogdał
A.Arczyńska
R.Taszewska – Klimas
M.Szarek – Sławińska

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status