Wycieczka po Krakowie- śladami miejsc związanych z odzyskaniem przez Polskę Niepodległości w 1918r - 01-04-2018

W dniu 27. 03. 2018r. klasa VI a pod opieką Pani dr Renaty Zawistowskiej i Pani Bogumiły Kasznik udała się na wycieczkę po Krakowie śladami miejsc związanych z 100 rocznicą odzyskania przez Polskę Niepodległości w 1918r. Wycieczka była częścią projektu realizowanego przez naszą szkołę we współpracy z II Dzielnicą w ramach obchodów uczczenia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Przed budynkiem Głównym Muzeum Narodowego Pani przewodnik wyjaśniła uczniom cele wycieczki i skrótowo opisała trasę przewidzianą w trakcie ponad dwóch godzin zwiedzania.

Pierwszym przystankiem były krakowskie Błonia, skąd widzieliśmy Kopiec Kościuszki. Dowiedzieliśmy się, że to właśnie z tego miejsca z Krakowskich Oleandrów – 6 sierpnia 1914r. wyruszyła I Kompania Kadrowa w kierunku Królestwa Polskiego z zamiarem wywołania powstania przeciwko carowi.

Następnie udaliśmy się w stronę Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Legionistów. Przy pomniku Naczelnego Wodza usłyszeliśmy o jego życiu i działalności na rzecz niepodległości Polski oraz o historii utworzenia w 1914r. Legionów Polskich. Pani przewodnik wspomniała także o kryzysie przysięgowym w 1917r., kiedy to I i III Brygada odmówiły złożenia przysięgi na wierność państwom Trójprzymierza, a Józef Piłsudski został osadzony w twierdzy w Magdeburgu, skąd powrócił do Warszawy dopiero 10 XI. 1918r.

Kolejnym punktem naszej wycieczki były budynki Collegium Novum i Collegium Maius. Z ogromnym zainteresowaniem słuchaliśmy fascynującej opowieści o wydarzeniach związanym z wyzwoleniem Krakowa w 1918r. Kiedy studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego dowiedzieli się, że Kraków jest już wolnym miastem dzięki działaniom porucznika Antoniego Stawarza, wyrzucili przez okno jednej z sal portret cesarza Franciszka Józefa I Habsburga, a następnie go zniszczyli. Dla upamiętnienia tego wydarzenia zasadzono drzewo tzw.: Dąb Wolności, który nadal rośnie przed Collegium Novum.

W drodze na Wawel zatrzymaliśmy się przy ścianie na której widniała mozaika małych cegiełek. Od razu spostrzegliśmy, że na niektórych z nich wyryte są imiona i nazwiska różnych osobistości. Znaleźliśmy tam cegiełkę z napisem – Józef Piłsudski – czyli Józef Piłsudski. Każdy, kto dał co najmniej 300 zł polskich na odbudowę Wawelu i kraju ze zniszczeń wojennych, mógł szukać swojego nazwiska wyrytego gdzieś na murze.

Podczas krótkiego odpoczynku na Wzgórzu Wawelskim Pani przewodnik pokazała nam plakat, na którym przedstawiony był znamienite postacie w historii, niezwykle zasłużone w staraniach o odzyskanie przez Polskę niepodległości. Byli to Roman Dmowski, Józef Piłsudski, Wincenty Witos, Ignacy Jan Paderewski oraz Wojciech Korfanty. O każdej z tych wyjątkowych osób dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji. Kolejnym punktem na trasie naszej wycieczki było zwiedzenie Krypty Srebrnych Dzwonów, gdzie znajduje się trumna z ciałem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Minutą ciszy uczciliśmy pamięć Wielkiego Polaka i Patrioty – Józefa Piłsudskiego, jak również Pary Prezydenckiej – Lecha i Marii Kaczyńskich oraz wszystkich osób, wypisanych na marmurowej tablicy, które zginęły w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.

Następnie ruszyliśmy do Ratusza – ostatniego przystanku naszej wycieczki.

Zatrzymaliśmy się przy jego metalowym planie. Przedstawiona była tam wieża ratuszowa z przylegającymi do niej pomieszczeniami których obecnie już nie ma, gdyż były mocno zaniedbane i zostały wyburzone. W tym miejscu pożegnaliśmy Panią przewodnik, dziękując jej za bardzo ciekawe oprowadzanie po Krakowie i złożyliśmy sobie wzajemnie życzenia Świąteczne.

Myślę, że ta wycieczka była bardzo interesująca. Dzięki niej zobaczyliśmy wiele miejsc związanych z historią Polski i jej drogą do Niepodległości w 1918r.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status