Wycieczka po Krakowie- śladami miejsc związanych z odzyskaniem przez Polskę Niepodległości w 1918r - 01-04-2018

W dniu 27. 03. 2018r. klasa VI a pod opieką Pani dr Renaty Zawistowskiej i Pani Bogumiły Kasznik udała się na wycieczkę po Krakowie śladami miejsc związanych z 100 rocznicą odzyskania przez Polskę Niepodległości w 1918r. Wycieczka była częścią projektu realizowanego przez naszą szkołę we współpracy z II Dzielnicą w ramach obchodów uczczenia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Przed budynkiem Głównym Muzeum Narodowego Pani przewodnik wyjaśniła uczniom cele wycieczki i skrótowo opisała trasę przewidzianą w trakcie ponad dwóch godzin zwiedzania.

Pierwszym przystankiem były krakowskie Błonia, skąd widzieliśmy Kopiec Kościuszki. Dowiedzieliśmy się, że to właśnie z tego miejsca z Krakowskich Oleandrów – 6 sierpnia 1914r. wyruszyła I Kompania Kadrowa w kierunku Królestwa Polskiego z zamiarem wywołania powstania przeciwko carowi.

Następnie udaliśmy się w stronę Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Legionistów. Przy pomniku Naczelnego Wodza usłyszeliśmy o jego życiu i działalności na rzecz niepodległości Polski oraz o historii utworzenia w 1914r. Legionów Polskich. Pani przewodnik wspomniała także o kryzysie przysięgowym w 1917r., kiedy to I i III Brygada odmówiły złożenia przysięgi na wierność państwom Trójprzymierza, a Józef Piłsudski został osadzony w twierdzy w Magdeburgu, skąd powrócił do Warszawy dopiero 10 XI. 1918r.

Kolejnym punktem naszej wycieczki były budynki Collegium Novum i Collegium Maius. Z ogromnym zainteresowaniem słuchaliśmy fascynującej opowieści o wydarzeniach związanym z wyzwoleniem Krakowa w 1918r. Kiedy studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego dowiedzieli się, że Kraków jest już wolnym miastem dzięki działaniom porucznika Antoniego Stawarza, wyrzucili przez okno jednej z sal portret cesarza Franciszka Józefa I Habsburga, a następnie go zniszczyli. Dla upamiętnienia tego wydarzenia zasadzono drzewo tzw.: Dąb Wolności, który nadal rośnie przed Collegium Novum.

W drodze na Wawel zatrzymaliśmy się przy ścianie na której widniała mozaika małych cegiełek. Od razu spostrzegliśmy, że na niektórych z nich wyryte są imiona i nazwiska różnych osobistości. Znaleźliśmy tam cegiełkę z napisem – Józef Piłsudski – czyli Józef Piłsudski. Każdy, kto dał co najmniej 300 zł polskich na odbudowę Wawelu i kraju ze zniszczeń wojennych, mógł szukać swojego nazwiska wyrytego gdzieś na murze.

Podczas krótkiego odpoczynku na Wzgórzu Wawelskim Pani przewodnik pokazała nam plakat, na którym przedstawiony był znamienite postacie w historii, niezwykle zasłużone w staraniach o odzyskanie przez Polskę niepodległości. Byli to Roman Dmowski, Józef Piłsudski, Wincenty Witos, Ignacy Jan Paderewski oraz Wojciech Korfanty. O każdej z tych wyjątkowych osób dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji. Kolejnym punktem na trasie naszej wycieczki było zwiedzenie Krypty Srebrnych Dzwonów, gdzie znajduje się trumna z ciałem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Minutą ciszy uczciliśmy pamięć Wielkiego Polaka i Patrioty – Józefa Piłsudskiego, jak również Pary Prezydenckiej – Lecha i Marii Kaczyńskich oraz wszystkich osób, wypisanych na marmurowej tablicy, które zginęły w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.

Następnie ruszyliśmy do Ratusza – ostatniego przystanku naszej wycieczki.

Zatrzymaliśmy się przy jego metalowym planie. Przedstawiona była tam wieża ratuszowa z przylegającymi do niej pomieszczeniami których obecnie już nie ma, gdyż były mocno zaniedbane i zostały wyburzone. W tym miejscu pożegnaliśmy Panią przewodnik, dziękując jej za bardzo ciekawe oprowadzanie po Krakowie i złożyliśmy sobie wzajemnie życzenia Świąteczne.

Myślę, że ta wycieczka była bardzo interesująca. Dzięki niej zobaczyliśmy wiele miejsc związanych z historią Polski i jej drogą do Niepodległości w 1918r.

Copyright by Zespół Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego im. Mikołaja Kopernika w Krakowie Wszystkie prawa zastrzeżone.