Wyniki konkursu dziennikarskiego „Śladami Ryszarda Kapuścińskiego” w Gimnazjum nr 8 MS - 19-03-2017

W tym roku szkolnym, mimo że prac złożono niewiele, poziom był bardzo wysoki. Pierwsze miejsce zajął wywiad filmowy, dotyczący pracy w schronisku dla zwierząt. Autorkami są uczennice klasy 3b: Kasia Migalska, Patrycja Stec oraz Daria Galas.

O zwycięstwie zadecydowały doniosłość tematu, zaangażowanie, reporterskie działania w nawiązywaniu bezpośredniego kontaktu z interlokutorami.

Wywiad można  obejrzeć tutaj:  https://www.youtube.com/watch?v=h3KKrZIpNqI&t=25s

Drugie miejsce zajęła praca Dominiki Strączyńskiej (3b) „Globalne ocieplenie”. Uczennica przedstawiła własny projekt zagadnienia, ujęty w oryginalny sposób, co potwierdził p.Michał Birek, członek komisji oceniającej. Książeczka, która jest wynikiem odpowiednich lektur, selekcji materiałów dostępnych w internecie, ukazuje nie tylko oczytanie autorki, ale także jej niezwykłą wrażliwość na problemy globalne. Czy każdy z nas, mimo że wcześniej słyszał zapewne coś na temat globalnego ocieplenia, wie, że „ uprawa ryżu, hodowla bydła emitują metan, który pomimo mniejszego stężenia niż CO², absorbuje ciepło 21 razy wydajniej”? Dominika pisze dalej: „Nie oszukujmy się, ocieplenie klimatu jest głównie spowodowane przez NAS, ludzi”. Problem nie jest jednak popularny ze względu na zyski pewnych osób. „A ty (…) co byś wybrał?” – pyta uczennica. Odpowiedź jest ważna, choć zdaje się, że rację miał Sinclair: „Trudno sprawić, żeby człowiek zrozumiał coś, kiedy od niezrozumienia danego faktu zależy jego pensja”.

Trzecie miejsce przypadło pracy Karoliny Cholewy (kl.3a) „Cztery ściany i dno”. Felieton w sposób niezwykły, emocjonalny ukazuje niemalże heroiczną walkę (to stwierdzenie nie padło w pracy) podejmowaną przez pływaków na co dzień. Warto go zacytować, chociażby z tego względu, że napisany został w naszej szkole – Zespole Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego:

„Pływanie to zdecydowanie jedna z najbardziej wymagających dyscyplin sportowych (…) Ten felieton chciałabym skierować głównie do pływaków, ale także może zainteresować osoby, które zastanawiały się, jak to jest uprawiać ten sport wyczynowo.

Pewnego dnia siedziałam z koleżanką na basenowych trybunach. Pomimo ciężkiego dnia byłyśmy w doskonałym humorze. W pewnej chwili padło dość nieoczekiwane pytanie:

Co my tu w ogóle robimy?

Bez jakiegokolwiek czasu namysłu odpowiedziałam:

No cóż, albo pływanie, albo życie…

(…) Żyjemy pływaniem. Te cztery ściany i dno są dla nas czymś niezastąpionym, jedynym w swoim rodzaju. Nawet w najgorszych momentach, kiedy nienawidzimy: trenerów, wody, osób z toru, zapach chloru… i tak każdy wskakuje… To trzeba poczuć. Jeden plusk, wyraźny cień na dnie basenu i szum, cich szum, zostajesz tylko ty i woda, nic innego się nie liczy”.

Autorka wyróżnia niezwykłe zdolności pływaków, np.: „pobijanie rekordów galaktyki w pochłanianiu zawartości szkolnej stołówki w niecałe 5 minut” czy „podboje alpinistyczne” – wyjście na trzecie piętro szkoły po wcześniejszym treningu nóg.

„Temu wszystkiemu zawdzięczamy, że jesteśmy tu, gdzie jesteśmy. Codziennie przekraczanie własnych granic utwierdza nas w przekonaniu, iż nic nie jest niemożliwe! Miej marzenia, planuj, osiągaj!

Gratulujemy!

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status