Zakończenie projektu CEO „Włącz się. Młodzi i media” realizowanego przez klasę 3b gimnazjum. - 13-06-2017

Edukacja medialna w drugim okresie nauki dotyczyła przede wszystkim bezpieczeństwa w sieci. Zapoznaliśmy się m.in. z filmami Panaptykon.

Uczennice klasy 3b wzięły udział w konkursie filmowym na trailer książki. Zobaczcie efekty ich pracy:

https://kazdyznas.wordpress.com/2017/06/05/papierowe-samoloty/
(link do bloga, na którym opublikowany został film „Papierowe Samoloty”)

Odbył się konkurs dziennikarski:
Pewnego dnia nauczycielka języka polskiego ogłosiła coroczny konkurs dziennikarski „Śladami Ryszarda Kapuścińskiego”. Ja, czyli Kasia, a także Daria oraz Patrycja, zmotywowane zeszłorocznym zwycięstwem, postanowiłyśmy zgłosić swój udział i tym razem. Temat konkursu brzmiał:  „Mam zdanie na temat…”, uznałyśmy więc go za dowolny. Po wielu nietrafionych pomysłach, próbach nagrań oraz zwątpieniu, zadecydowałyśmy, że naszym projektem chcemy zachęcić do adopcji zwierząt i wolontariatu na terenie schronisk.

Aby uzyskać satysfakcjonujące nas materiały, postanowiłyśmy zadzwonić do dyrekcji schroniska oraz Krakowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami, by uzyskać zgodę na nagrania na terenie Krakowskiego schroniska. Po licznych telefonach uzyskałyśmy przyzwolenie na zebranie materiałów filmowych.

Tym sposobem w sobotę 18 lutego 2017 roku, wyposażone w kamerę, statyw, zestaw pytań dla wolontariuszy oraz zgody na publikację wizerunku, wybrałyśmy się do Krakowskiego Schroniska. Pomimo przeciwności losu; okazuje się, że ulicę Rybną, przy której znajduje się ośrodek, bardzo łatwo pomylić z wsią Rybną (zwłaszcza, że w oba miejsca dojeżdżają dokładnie te same linie MPK Kraków) dotarłyśmy do celu. Był to pierwszy dzień nagrań, wcześniej zostałyśmy poinformowane, że w weekendy odbywa się duża ilość adopcji, a co za tym idzie, pracownicy schroniska nie będą dysponować wielką ilością czasu, którą mogliby przeznaczyć na wywiady. Dlatego tego dnia nagrałyśmy tylko dwa wywiady z wolontariuszami oraz ujęcia klatek, w których mieszkają podopieczni ośrodka. Są to niewielkie kojce postawione na betonie, z porządnie ocieploną budą, dwiema miskami i często zabawką w środku lub nieduże klatki wyposażone w koc, kuwetę i miski. Wszystko bardzo skromne, jednakże personel schroniska dokłada wszelkich starań, aby zwierzakom niczego nie brakowało. Ciężką pracę wolontariuszy można zauważyć na każdym kroku, pomimo ogólnego przykrego obrazu bezdomnych czworonogów, miodem na serce jest wielkoduszność pomagających tu osób.

Poniedziałek, 20 lutego 2017 roku, pojawiłyśmy się pod schroniskiem drugi raz. Tym razem dotarłyśmy tam bez problemów i na czas. Tego dnia wolontariusze oraz pracownicy schroniska znaleźli dla nas chwilę. Wiele bardzo ciekawych osób udzieliło nam wywiadów. Nawet pani Agnieszka Gryźniak  odpowiadała na kilka pytań oraz bardziej szczegółowo opisała pracę ośrodka.

W poniedziałek byłyśmy również świadkami oddania starszego psa do schroniska i  kilku adopcji do nowego domu (to wycisnęło z nas wiele łez, pojawiły się odczucia smutku i wzruszenia).
Po dwóch dniach przepełnionych skrajnymi emocjami byłyśmy na półmetku naszego projektu. 24 lutego, w sobotę, spotkałyśmy się ponownie. Tym razem w domu jednej z nas. Nagrałyśmy jeszcze kilka ujęć studyjnych, które miały dopełnić całość. Następnie całą noc zajął nam montaż, dobranie szaty graficznej oraz upewnienie się, że wszystko jest tak, jak miało być. Zadowolone z siebie wysłałyśmy efekt naszej pracy-film pod tytułem „Mam zdanie na temat adopcji zwierząt”-na konkurs szkolny. Po kilku tygodniach oczekiwania na wyniki dowiedziałyśmy się, że i tym razem pierwsze miejsce w konkursie jest nasze. Dlatego, za namową naszej polonistki, zdecydowałyśmy się wziąć udział w akcji medialnej „Film zaangażowany”.
Świadome niedociągnięć jesteśmy jednak zadowolone z efektu naszej pracy. Film ma wiele wartości moralizatorskich. Można się z niego wiele dowiedzieć na temat psów nierasowych oraz zwierząt zamieszkujących schronisko. Dodatkowo stanowi on dużą motywację do  niesienia pomocy czworonogom.

Zapraszamy do obejrzenia efektów naszej pracy:
Link do filmu: https://www.youtube.com/watch?v=h3KKrZIpNqI&t=25s

Uczniowie stworzyli własną stronę internetową, na której prezentują swoje filmiki, starają się zainteresować ważnymi dla nich – a czasem dla całego świata – kwestiami: https://kazdyznas.wordpress.com/

Opiekunowie szkolni projektu: Monika Szarek-Sławińska, Barbara Sulewska

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status