klasy 1a i 1b w Żywym Muzeum Obwarzanka - 27-11-2023

Dn. 20.11.1023 klasy 1a i 1b SP wybrały się do Żywego Muzeum Obwarzanka. Pomimo niesprzyjającej aury, wszyscy bardzo się cieszyli na „spotkanie” z najsmaczniejszym symbolem naszego miasta. Po przybyciu na miejsce, dzieci zostały podzielone na dwie grupy, by najpierw w teorii zapoznać się z 600-letnią historią krakowskiego obwarzanka.
Potem zaś odbyły się warsztaty wyrobu obwarzanków.

Dzieci najpierw wałkowały ciasto po czym zaplatały je i formowały w okrągły kształt. Potem pani prowadząca przeprowadziła obwarzanie- czyli zanurzanie na kilka sekund we wrzącej wodzie. Na koniec każdy miał możliwość wyboru „posypki”: mak, sól lub sezam, którymi obwarzanki były pokrywane. Końcowym etapem było wypiekanie w piecu i choć zajęło ono tylko 10 min zdawało się być wiecznością, z powodu smakowitego zapachu, jaki roznosił się po całym muzeum. Czas oczekiwania pani prowadząca umiliła rozdaniem dyplomów Czeladnika Obwarzankowego. Nadszedł wreszcie moment wyjęcia obwarzanków z pieca i rozdania ich dzieciom. Było przy tym wiele radości i satysfakcji z samodzielnego wytworu tego krakowskiego specjału. Następnie wszyscy udali się do sklepiku, w którym można było zakupić obwarzankowe pamiątki oraz odebrać kartkę z dokładnym przepisem wypieku obwarzanków do samodzielnego wypróbowania w domu.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status