Klimatyczny spacer w Ogrodzie Botanicznym UJ - 17-10-2023

11 października b.r. uczniowie klasy 4b wraz z opiekunami uczestniczyli w  wyjątkowym spacerze klimatycznym, który śmiało można nazwać żywą lekcją przyrody.

     Podczas 1,5-godzinnej przechadzki miło spędzaliśmy czas w otoczeniu egzotycznej roślinności Ogrodu Botanicznego UJ w Krakowie. Jednocześnie poszerzaliśmy swoją wiedzę przyrodniczą m.in. ucząc się, jak zmiana klimatu wpływa na poszczególne gatunki roślin, a szczególnie na przesunięcie w czasie okresu ich kwitnienia czy kiełkowania.

     Naszymi przewodnikami byli doświadczeni pracownicy Ogrodu. Eksperci opowiadali m.in. o tym, jak rośliny reagują na zmiany klimatu oraz wyjaśniali przyczyny i skutki gwałtownego spadku bioróżnorodności.

     Dowiedzieliśmy się, że zmiany klimatu mają ogromny, często negatywny, wpływ na świat roślin. Niestety, rosnące średnie temperatury na Ziemi zmieniają warunki panujące na wszystkich kontynentach tak znacząco, że niektóre gatunki roślin nie potrafią się do nich przystosować.

     Okazało się, że negatywne skutki globalnego ocieplenia odczuwamy także w  Polsce. Jednym z nich jest zagrożenie wyginięcia niektórych gatunków roślin, takich jak np.: sosna zwyczajna, świerk pospolity, modrzew europejski czy brzoza brodawkowata. Coraz cieplejsza w Polsce zima zmieniła warunki życia sasanki, której sprzyja zalegający śnieg, więc i ona może wkrótce zniknąć z polskich łąk i pól.

     Zrozumieliśmy, że ze zmianami klimatu wiążą się ekstremalne i gwałtowne zjawiska pogodowe, takie jak: wichury, susze, ulewy, wysokie i niskie temperatury. Rośliny nie tolerują tak gwałtownych zmian: wodne nie mają szans na przetrwanie w  trakcie suszy, a drzewa z płytkim systemem korzeniowym są nieodporne na wichury. Cieplejsze zimy powodują także większą przeżywalność szkodników.

Wróciliśmy ze spaceru szczęśliwi i zrelaksowani, ale również wzbogaceni o nową wiedzę dotyczącą świata roślin.

Gorąco polecamy to wydarzenie wszystkim, którym zmiana klimatu w Polsce i na świecie nie jest obojętna, ale również tym, którzy chcą miło spędzić czas na łonie przyrody.

Opracowała: S. Kudrys –wychowawca klasy 4b

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status