Niezwykły projekt klubu czytelniczego z klasy 2b gimnazjum - 24-01-2017

Grupa dziewcząt klasy 2b gimnazjum włączyła się w akcję CEO „Poczytajmy” realizowaną w naszej szkole.

Uczennice niewątpliwie posiadają niezwykły talent w organizowaniu czasu młodszym dzieciom. Często można zobaczyć je na korytarzu w otoczeniu „maluchów”, zaczepiających, prowokujących do zabawy. Radość dzieci i uśmiech dumy dziewczyn świadczą o tym, że osiągnęły sukces! Zachęcam do przeczytania ich relacji:

Relacja Sabiny Onderki:

Razem z czterema koleżankami z klasy realizujemy projekt gimnazjalny. Na naszą pierwszą wizytę u dzieci w przedszkolu na ul. Bema (Samorządowe Przedszkole Nr 139 „Niezapominajka”) przygotowałyśmy opowiadanie o pająku. Przed wizytą dokładnie omówiłyśmy scenariusz. Podczas pierwszych odwiedzin trochę obawiałyśmy się braku akceptacji przez dzieci, jednak kiedy weszłyśmy na salę one serdecznie nas przywitały. Na początku usiadłyśmy w kole i się przedstawiłyśmy, następnie – chcąc wprowadzić słuchaczy w temat – zapytałyśmy o ich lęki. Po uzyskaniu odpowiedzi zaproponowałyśmy czytanie bajki. Dzieci uważnie słuchały. Na zakończenie zajęć wszyscy usiedliśmy przy stołach i narysowaliśmy „nasze lęki” oraz to, co może przepędzić.

Bardzo spodobała mi się praca z dziećmi!

Relacja Iwony Latały:

Kiedy po raz pierwszy udałyśmy się do Przedszkola „Niezapominajka” miałyśmy mieszane uczucia. Byłyśmy bardzo podekscytowane, a jednocześnie szłyśmy tam z obawą dotyczącą reakcji dzieci. Weszłyśmy do sali pełne pozytywnej energii i z dobrym nastawieniem, lecz jednocześnie nie zapomniałyśmy, po co tam idziemy. Naszym najważniejszym celem było przekazanie im wiedzy dotyczącej radzenia sobie z lękami – morał utworu. Jako tekst wybrałyśmy opowiadanie „Kacperek i pająk”.

Moja ocena jest pozytywna. Udało nam się zaprzyjaźnić z dziećmi i zaciekawić je czytanką.

Czas drugiej wizyty przypadł na okres przedświąteczny. To wpłynęło na wybór tematu. Tym razem byłyśmy o wiele spokojniejsze, bo wiedziałyśmy, co nas czeka. Miałyśmy też świadomość, że dzieci już nas znają i zdążyły polubić. Z uśmiechem na ustach i w czapkach Mikołaja weszłyśmy do sali pełnej uśmiechniętych dzieci. Wszyscy usiedliśmy w kółku. Zaczęłyśmy oczywiście od pytań na temat świąt. Dzieci bardzo chętnie wypowiadały się, szczególnie na temat wymarzonych prezentów. Potem z pomocą pani kucharki na salę został dostarczony worek świętego Mikołaja. Dzieci z zaciekawieniem zgadywały, co może w nim być. Wyciągnęłyśmy z niego ciastka, mleko,czapki, a na samym końcu opowiadanie na ten dzień. Po przeczytaniu bajki dzieci same zaczęły zadawać pytania. Potem było trochę zabawy: „1, 2, 3 Baba Jaga patrzy!” – tylko zamiast Baba Jagi był św. Mikołaj! Na tej samej zasadzie bawiliśmy się w „Szymon mówi…”. Nasze spotkanie zakończyło się ponownym kółkiem złożonym z osób, które przekazywały sobie czapkę. Ta zabawa najbardziej spodobała się dzieciom.

Według mnie drugie spotkanie było nawet lepsze niż pierwsze. Dzieci bawiły się lepiej i były bardziej otwarte.

Relacja Karoliny Burdy:

Podczas pierwszej wizyty w przedszkolu bałyśmy się jak nam pójdzie i czy dzieci nas polubią. Miałyśmy świadomość, że liczy się pierwsze wrażenie i zapoznanie się nawzajem, więc wkroczyłyśmy na salę z uśmiechem i pewnością siebie. Naszym głównym celem było przekazanie im ważnego morału zawartego w utworze „Kacper i pająk”. Pozytywnie zdziwiła nas aktywność dzieci i ich chęć wypowiadania się na forum. Zrealizowałyśmy najważniejsze cele. Ważna była także zabawa: rysowanie „lęków” oraz gra w „pająka goniącego muchy”.

Dzieci nas polubiły i ucieszyły się, że za niedługo wrócimy!

Opiekun projektu:
M.Szarek-Sławińska

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status