Uczniowie ZSOMS wybrali swoich Szeryfów Praw Dziecka - 19-06-2019

Nasza szkoła uczestniczyła w projekcie UNICEF, którego ukoronowaniem była uroczystość wręczenia orderów i dyplomów Szeryfów Praw Dziecka wybitnym dorosłym stojącym na straży bezpieczeństwa i rozwoju młodych ludzi.

Wyróżnienie tytułem „Szeryfa Praw Dziecka” UNICEF to szczególne wyróżnienie, ponieważ przyznawane jest przez dzieci. To najmłodsi obywatele lokalnej społeczności decydują, komu się ono należy.

Kamil: Chcemy nie tylko omawiać sytuacje łamania praw dziecka, ale także wskazywać pewne wzorce, postawy ludzi godnych naśladowania.

Przedstawiciel SU: W świecie, w którym mało jest wzorców, autentycznych ludzi, którzy swoją postawą mogliby wskazać pewne wartości, nasi uczniowie odnaleźli wyjątkowe osoby.

Fragment scenariusza uroczystości

Przedstawiamy Szeryfów Praw Dziecka:

1. P. Magdalena Rosińska.

Pierwszy Szeryf jest osobą bardzo sympatyczną, ciepłą w kontaktach, a swoim nieznikającym uśmiechem potrafi obdarzyć każdego. To osoba, przy której każdy czuje się doceniony i dowartościowany. Współpracuje każdemu okazując życzliwość, bezinteresowną pomoc, wsparcie i zaangażowanie. To osoba, na którą zawsze można liczyć, a swoją postawą staje się wzorem do naśladowania. Mimo wielu obowiązków na gruncie prywatnym i zawodowym potrafi znaleźć czas, w którym wspiera wychowawcę klasy, Grono Pedagogiczne, Samorząd Uczniowski oraz Radę Rodziców w licznych przedsięwzięciach. Zbliżamy się do rozwiązania zagadki. Należy do grona rodziców szczerze oddanych społeczności szkolnej. W ZSOMS pełni dwie funkcje: jest przewodniczącą Trójki Klasowej w klasie Ic oraz przewodniczącą Rady Rodziców SP. Wspiera wielodzietną rodzinę, dba o miejsce naszej nauki, troszczy się o uatrakcyjnienie imprez szkolnych.

2. P. Mieczysław Czytajło

Kolejny Nasz Szeryf to osoba znana w dzielnicy ze swojej elokwencji, kolędników z naszej szkoły podejmował cukierkami i wygłosił mowę podrywającą do działania, doceniającą inicjatywę uczniów i nauczycieli. Szeryf jest dyrektorem placówki edukującej i wychowujące od lat młodych ludzi w naszej dzielnicy. Młodzieżowy Dom Kultury kojarzy się uczniom z dodatkowymi, niezwykłymi zajęciami, miłą atmosferą i rozwojem talentów.

3. P. dyr. Monika Zelek

Wyobraźmy sobie sytuację: dwoje dzieci żyje w szczęśliwiej rodzinie, otoczone są troską, miłością i opieką. Nagle pojawia się wyrok: rak. Matka umiera w ciągu 3 miesięcy. Szok, ból, rozpacz, poczucie bezsensu. Dzieci nie zdołały się otrząsnąć z najdotkliwszych przeżyć, kiedy następuje dramat – nagle na zawał umiera tata. Rozpacz odbierająca siły, panika i powracające pytanie: co teraz z nami będzie? Czeka je dom zastępczy? W tej sytuacji aktywnie działa osoba, która na zawsze zwiąże już z nimi swój los – wychowawczyni, która szuka rozwiązań prawnych, wspiera materialnie i psychologicznie, aż w końcu… staje się ich mamą. To dzięki niej dzieci – chłopiec z 4. kl. szkoły podstawowej i dziewczynka z 3 kl. gimnazjum – dorastają i obecnie radzą sobie w życiu.

Trzeci nagrodzony szeryf to osoba, która zna w szkole każdego z 470 uczniów, by wspierać dziecko w trudnych momentach stosuje niestandardowe metody – częstuje cukierkami. Gdy ktoś wzywa, biegnie natychmiast, angażuje się osobiście w każdą sprawę. Jest cierpliwa, otwarta na problemy innych, zawsze wysłuchuje ich do końca. Podejmuje nawet problemy nietypowe, np. dzieci powracających z zagranicy, w kryzysach rodzinnych, zdrowotnych. Pomaga w realizacji każdego przedsięwzięcia na rzecz dzieci, np. współpraca z Uniwersytetem Ekonomicznym w ramach projektu Oczy Szeroko Otwarte, lub To jest Ameryka. Współpracuje z Politechniką Krakowską w projekcie Inspiracje Naukowe, dzieci otrzymują fantastyczną ofertę za darmo.

Osoba ta nadzwyczajnie organizuje pomoc psychologiczno – pedagogiczną, wspiera uczniów w rozwijaniu talentów, zawsze podziwia ich prace , uczestniczy w zawodach sportowych, kibicując podopiecznym.

4. P. Karolina Tomczyk i Marek Gerwatowski.

Zaprosimy teraz na scenę wyjątkowych rodziców, którzy wspierają środowisko szkolne w swoich działaniach. Biorą udział w dekorowaniu szkoły, przeprowadzają zajęcia dla dzieci, a ostatnio słynne stało się wydarzenie, którego byli organizatorami. 10 grudnia 2018 r. po raz pierwszy w historii naszej Szkoły odbył się niezwykły koncert charytatywny „Kolęduje Tobie moje serce”. Z inicjatywy Pani Karoliny Tomczyk i Pana Marka Gerwatowskiego odbyły się trzy – pełne emocji i fantastycznej energii – koncerty na rzecz Hospicjum św. Łazarza w Krakowie.

Oto relacje po uroczystości:

„Koniec roku szkolnego. Moją wspaniałą żonę i mnie spotkało dziś niezwykłe wyróżnienie, zostaliśmy odznaczeni Gwiazdą „SZERYF PRAW DZIECKA” w ramach projektu edukacyjnego UNICEF – za szczególny wkład w walkę o prawa dziecka. Bardzo dziękujemy uczniom, szkole ZSOMS w Krakowie, UNICEF , Pani Agnieszce Arczyńskiej (wychowawca Witka) za tę cudowną niespodziankę, to naprawdę piękny dzień dla nas! Wszystkim uczniom i nauczycielom życzymy super wakacji z ogromną ilością słońca!!!”

Marek Gerwatowski https://www.pictame.com/user/don.nero/1905884081

Bardzo dziękujemy uczniom, którzy z wielkim zaangażowaniem realizowali w naszej szkole projekt dotyczący praw dziecka – Kamili Kani i Kamilowi Żurakowskiemu. Przez wiele tygodni opracowywali materiały i sposób ich przedstawienia, prowadzili konsultacje z innymi uczniami i zorganizowali wspaniałą akcję na korytarzu naszej szkoły. Przygotowane przez nich prace posłużyły młodszym klasom do omawiania tematów związanych z prawami dziecka.

Dziękujemy osobie, która z wielkim entuzjazmem prowadziła zajęcia o prawach dziecka i była współorganizatorem akcji przyznawania orderów Szeryfów Praw Dziecka – p. Małgorzacie Konstanty, pedagog szkolnej.

Podziękowania należą się także p. A.Arczyńskiej i R.Taszewskiej za przygotowanie akademii przypominającej prawa dziecka w niezwykłej oprawie muzycznej.

Koordynator projektu
M.Sławińska

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status